خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

ثبت سفارش

درباره ما

امتیازات مجلات scopus

انتشار 2 بهمن 1397
مطالعه 4 دقیقه

مجلات اسکوپوس Scopus که بسیاری از دانشجویان و محققان با آنها آشنایی دارند و مقالات علمی خود را در آنها به چاپ می رسانند امتیاز بندی ها و رتبه بندی هایی دارند .

امتیازات مجلات scopus

مجلات اسکوپوس Scopus که بسیاری از دانشجویان و محققان با آنها آشنایی دارند و مقالات علمی خود را در آنها به چاپ می رسانند امتیاز بندی ها و رتبه بندی هایی دارند . مجلاتی که در پایگاه اسکوپوس نمایه می شوند همگی به یک میزان امتیاز و رتبه علمی ندارند و چاپ مقاله در این مجلات به یک میزان امتیاز ندارد . شاید با چاپ مقاله در برخی از مجلات اسکوپوس Scopus بتوانید نمره و امتیاز کامل را دریافت کنید و در برخی دیگر امتیازی پایین تر . اما مبنای این امتیاز دهی و رده بندی مجلات اسکوپوس چیست ؟ چگونه می توانیم دریابیم که کدام مجله امتیاز بالایی دارد ؟ برای یافتن پاسخ تمامی این سوالات بهتر است تا با مجلات اسکوپوس Scopus و نحوه تقسیم بندی آنها آشنا شویم .

 

تصویر
 
 

پایگاه اسکوپوس SCOPUS

پایگاه اسکوپوس یکی از بزرگترین و معتبرترین پایگاه های علمی است که مجموعه بزرگی از نشریات، مجلات و مقالات علمی را شامل می شود. این پایگاه دارای 55 میلیون کتاب و مقاله در قالب حدود 22000 عنوان مجله و کتاب در بیش از 5 هزار انتشاراتی می باشد که ارقام و اعداد قابل توجهی می باشند.موسسه الزویر شاخه های مختلفی دارد که هر شاخه فعالیت های متفاوتی را انجام می دهد. پایگاه استنادی SCOPUS یا اسکوپوس یکی از این شاخه ها است که در زمینه  نمایه کردن و ایندکس مجلات معتبر علمی دنیا فعالیت می کند. این موسسه یکی از چهار موسسه معتبر ایندکس کننده مجلات علمی است که از اعتبار علمی بالایی برخوردار می باشد. موسسه نمایه گذاری اسکوپوس جزو معتبرترین شرکت های نمایه کننده مجلات است که براساس استانداردهای علمی خود مجلات را فهرست بندی می کند. مجلات اسکوپوس از اعتبار علمی بالایی در ایران و کشورهای مختلف دنیا برخوردار هستند و در سرتاسر دانشگاه های دنیا مورد قبول می باشند. در بعضی موارد حتی برای رتبه گذاری رشد علمی کشور ها و یا رتبه گذاری دانشگاه ها از نظر سطح علمی استفاده می شود. در کشور ما ایران نیز نشریاتی که در اسکوپوس نمایه شده اند که به اصطلاح مجلات اسکوپوس نامیده می شوند از ارزش علمی بالایی برخوردار است.

 

تصویر
 
 

رتبه بندي مجلات اسکوپوس(Scopus) چگونه است؟

مجلات اسکوپوس (Scopus) بر اساس میزان کیو Q يا Quartile Scores رتبه بندی می شود. نمره Q يا    Quartile Score  برای نشان دادن درجه یا رتبه مجله به شمار می رود که بین کیو یک تا کیو 4 متغیر است. براین اساس هر طبقه يا category که مجلات در آن قرار دارند امتيازي بين Q1 تا Q4 به آنها تعلق مي گيرد. چيزي شبيه ضريب تاثير در مجلات ISI .  با اين تفاوت کهIF  ممکن است از يک هزارم تا 30 متغير باشد ولي Quartile Scores  از يک تا 4 متغير خواهد بود.در حقيقت Quartile Scores امتياز عملکردي هرمجله در category خود به شمار مي رود. داشتن نمره بين  Q1  تا Q4 حاکي از ارزش متغیر آن مجله است که ممکن است بر اساس کیفیت مقالات چاپ شده از سالی به سال دیگر متفاوت باشد.

  1. کیو یکQ1  : نشان دهنده اين است که مجله جزء 25 درصد اول مجلات نمایه شده در اسکوپوس قرار دارد.
  2. کیو دوQ2  : نشان دهنده اين است که مجله از لحاظ رتبه جزء طبقه مياني يعني بين 25 تا 50 درصد يک طبقه ( category ) قرار دارد.
  3. کیو سهQ3  : حاکی از آن است که مجله از لحاظ رتبه جزء طبقه ميانه به سمت پايين يعني بين 50 تا 75 درصد يک category قرار دارد.
  4. کیو چهارQ4  : نشان می دهد که مجله جزء 25 درصد انتهايي يک طبقه ( category ) قرار دارد.

باتوجه به این رتبه بندی و رده بندی در میابیم که چاپ مقاله در کدام رده و رتبه از مجلات اسکوپوس دارای امتیاز بالاتری نسبت به سایر رتبه ها و رده های دیگر است .

کارشناسان و متخصصان موسسه اشراق با تجارب حرفه ای خود در زمینه استخراج مقاله از پایان نامه ، فرمت بندی مقاله ، ترجمه تخصصی مقالات ، رفع سرقت علمی مقالات ، پذیرش و چاپ مقالات علمی در مجلات isi به صورت تضمینی ، پذیرش و چاپ مقاله در مجلات Scopus به صورت تضمینی ، پذیرش و چاپ مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی ، چاپ مقاله در همایش ها و کنفرانس های بین المللی ، تبدیل پایان نامه به کتاب ، ترجمه کتاب و چاپ کتاب در خدمت تمامی دانشجویان ، پژوهشگران ، اساتید عزیز هستند تا برای کسب امتیازات علمی ، ارتقاء رتبه علمی خود و همچنین معرفی و ارائه نتایج ناب علمی خود به جهانیان آنها را یاری رسانند و مقالات علمی آنها را در مجلات اسکوپوس Scopus به چاپ برسانند .

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق