خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

ثبت سفارش

درباره ما

استخراج مقاله علمی از پایان نامه

انتشار 9 آبان 1397
مطالعه 5 دقیقه

برای استخراج مقاله از پایان نامه در ابتدا باید ساختار های کلی یک مقاله علمی را بدانید تا بتوانید یک مقاله در همان ساختار از پایان نامه خود استخراج نمایید در این محتوا به نحو ه ی استخراج مقاله از پایاننامه مختصری توضیح داده شده است.

استخراج مقاله علمی از پایان نامه

بسیاری از دانشجویان و اساتیدی که در حال تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های معتبر هستند ، برای دفاع از پروژه و پایان نامه خود باید یک یا چند مقاله را از آن استخراج کنند. دانشجویان و پژوهشگران جویای علم در دوره تحصیلات تکمیلی در ایران باید مرحله ی ارائه رساله و پایان نامه را در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری بگذرانند . پژوهشگران با ارائه و تدوین رساله خود آمادگی خود را در زمینه علمی و ارائه نتایج و راهکار های جدید در علوم مورد مطالعه خود را اعلام می نمایند و از این رو مستعد و آماده چاپ مقآلات خود و ارائه نتایج جدید خود به پژوهشگران سراسر دنیا می باشند .  در دوره کارشناسی ارشد 2 نمره از نمره پایان نامه را به ارائه مقاله اختصاص می دهند . پژوهشگران بسیاری به تدوین و نگارش مقاله همزمان با نگارش پایان نامه می پردازند اما آن سری از دانشجویانی که موفق به نگارش مقاله قبل از دفاع از پایان نامه خود نشده اند می توانند پس از پایان رساله خود مقالات خود را از رساله استخراج کنند. باعث افتخار موسسه اشراق می باشد که چندین سال است در زمینه استخراج مقاله از پایان نامه ها و رساله های دوره کارشناسی ارشد ودکتری ، همراه دانشجویان و پژوهشگران می باشد .

تفاوت رساله و پایان نامه با مقاله

بعضی از دوستان بعد از اتمام پایان نامه، شروع به خلاصه کردن پایان نامه می کنند، مثلا پایان نامه ۱۵۰ صفحه ای را به ۱۴ تا ۱۵ صفحه می رسانند. سپس بر این باورند که مقاله پایان نامه آنها آماده چاپ می باشد در حالیکه این چنین نیس وهمواره بیاد داشته باشیم نوشتن مقاله سخت تر است از کاری که برای خود تحقیق انجام می دهیم و صرف خلاصه نویسی نیست و ملزم رعایت نکات و اصولی می باشد .

عمده تفاوت های رساله و مقاله به شرح زیرمی باشد:

 1. چکیده :

معمولا حداکثر طول مجاز چکیده رساله دکترا ۳۵۰ کلمه در نظر گرفته می شود. چکیده پایان نامه کارشناسی ارشد معمولا ۴۲۰ کلمه در ایندکس های بین المللی در نظر گرفته می شود. چکیده پایان نامه و رساله از چکیده مقاله بیشتر است زیرا تعداد کلمات مجاز چکیده یک مقاله بین المللی که در ژورنال ها و پریودیکال های معتبر چاپ می شود حدود ۱۵۰-۲۵۰ کلمه است.

 1. مقدمه:

بخش مقدمه پایان نامه و رساله از نظر ساختاری با مقدمه مقاله یکسان است، اما در پایان نامه و رساله انتظار می رود آشنایی مولف با ادبیات و پیشینه موضوع تحقیق مشخص باشد و بنابراین مقدمه به صورت زمینه ای جامع از موضوع تحقیق تدوین می شود. در نگارش مقدمه برای مقاله، انتظار می رود که منابع دست اول استفاده شود و رفرنس دهی بخوبی انجام شده باشد؛ هرچند این خصیصه برای پایان نامه و رساله نیز مطلوب است.

 1. بحث یافته ها

فصل بحث یافته های پایان نامه و رساله معمولا خیلی طولانی تر از بحث مقاله است. انتظار می رود محقق یا مولف پایان نامه و رساله به تفسیر دقیق و کامل نتایج پرداخته، درک و برداشت خود از داده ها را نشان دهد و نتیجه گیری کرده و با نتایج مطالعات قبلی حوزه تخصص خود مقایسه نماید. بخش بحث مقاله معمولا کوتاه بوده و تنها به بیان نتیجه گیری محقق از تجزیه و تحلیل داده ها پرداخته می شود.

 1. منابع

در مقاله فقط منابعی ذکر می شود که در متن مقاله استفاده شده و دست اول باشند، هرچند در پایان نامه و رساله ممکن است از دانشجو خواسته شود که به زمینه و پیشینه موضوع پرداخته و منابع دیگری استفاده شود که بیانگر درک و فهم دانشجو از موضوع پایان نامه و رساله باشد

 1. قالب بندی

در مقایسه با پایان نامه، در مقاله چارچوب نظری فشرده تر، بازنگری تلفیقی ادبیات و متون مربوطه، ارائه کنترل شده روش شناسی و بحث جامع در عین حال خلاصه نتایج نیاز است.

توصیه های عملی برای استخراج مقاله

توصیه های زیر می تواند به استخراج مقاله از پایان نامه کمک کند:

 • عنوان مقاله با عنوان پایان نامه تفاوت فاحشی دارد. در عنوان پایان نامه ممکن است محیط پژوهش و زمان انجام کار آورده شود. عنوان مقاله نباید حاوی محیط پژوهش و سال انجام مطالعه باشد.
 • بهتر است از مطالب بخش چارچوب استنباطی و بدیهیات موضوع تحقیق زیاد استفاده نکنید. پیشینه موضوع تحقیق (مطالعات مشابه قبلی) را تلفیق کنید و در یک یا دو پاراگراف بیان کنید.
 • به عنوان راهنمای کار، از مقالات مشابه دیگران استفاده کنید. ابتدا چکیده مقاله خود را بنویسید. سپس براساس مطالب چکیده به بدنه مقاله بپردازید و سر آخر مجددا چکیده خود را ویرایش کنید.
 • یکی از مهمترین مسائل در استخراج مقاله رعایت تسلسل و پیوستگی مطالب ارائه شده است. مطلب خود را چند بار بخوانید و با جابجا کردن پاراگراف ها سعی کنید پیوستگی موضوع را حفظ کنید.
 • مواظب اعداد و ارقام و نتایج عرضه شده به صورت جدول و نمودار باشید. اگر در محاسبات جدول غلط وجود داشته باشد، هیچ داوری آن مقاله را تایید نمی کند
 • مقاله ای که غلط گرامری یا املایی داشته باشد، به مزاج هیچ کس خوش نمی آید. مقاله خود را چندین بار مرور کنید و هر گونه غلط ویرایشی یا دستوری را رفع کنید

مراحل استخراج مقاله از پایان نامه

 1. نوشتن چکیده مقاله 
 2. تعریف کلمات کلیدی 
 3. نوشتن مقدمه مقاله 
 4. نگارش و تدوین پیشینه تحقیق 
 5. پیشینه پژوهشی مقاله و بیان نوآوری و شکاف های تحقیق 
 6. نحوه نوشتن فرضیات یا سوالات پژوهش در مقاله 
 7. روش شناسی تحقیق، تحلیل داده ها 
 8. نحوه نگارش بیان نتایج تحقیق 
 9. بحث و نتیجه گیری
 10. نوشتن عنوان مقاله 

توصیه ها و پیشنهادات ذکر شده برای دانشجویان و پژوهشگرانی که پایان نامه خود را تکمیل کرده اند و علاقه مند هستند از آن مقاله استخراج نموده و در نشریات معتبر چاپ نمایند مناسب می باشد که در صورت عدم توانایی به انجام آن و یا محدودیت زمانی موسسه اشراق در طی 2 الی 3 روز توسط مححقان متخصص در زمینه مطالعاتی پژوهشگران مقاله متناسب آنها را برای مجلات معتبر از پایان نامه استخراج می نماید.  برای ثبت سفارش می توانید با کارشناسان موسسه تماس حاصل نمایید و از مشاوره آنها بهره مند شوید 09149724933-04133373424 یا درخواست خود را از طریق ایمیل isiisc2011@gmail.com ارسال نمایید تا مشاور های مورد نیاز برای شما ارائه شود.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
در پاسخ به:
سلام امکان دارد از پایان نامه افراد دیگر مقاله استخراج شود؟ یا لازم است که پایان نامه خود شخص باشد؟
باسلام خیر امکان استخراج مقاله از پایان نامه دیگران نیست . این کار سرقت علمی محسوب می شود . و برای جلوگیری از این کار در زمان ثبت سفارش تصویر کارت ملی نویسنده پایان نامه نیز دریافت می شود. باتشکر.
بازدیدکننده
امیرحسین محمدی
3 سال پیش
سلام امکان دارد از پایان نامه افراد دیگر مقاله استخراج شود؟ یا لازم است که پایان نامه خود شخص باشد؟


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق