خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

ثبت سفارش

درباره ما

مجلات جعلی را چگونه بشناسیم؟

انتشار 28 اسفند 1396
مطالعه 3 دقیقه

راههای شناسایی و تشخیص مجلات جعلی از اصلی را برای شما به معرفی می کنیم تا با دانستن این موارد بهترین مجلات برای چاپ مقالات خود انتخاب کنید.

مجلات جعلی را چگونه بشناسیم؟

مجلات جعلی یا hijacked  را چگونه تشخیص دهیم ؟

 • استفاده از سایت های نمایه کننده مجلات می باشد تا مجلات را در آن جستجو کنید و از معتبر بودن ان اطمینان حاصل کنید.

  تامسون رویترز:http://ip-science.thomsonreuters.com/mjl/

  اسکوپوس :http://www.scimagojr.com/journalsearch.php

  اسکوپوس دات کام:https://www.scopus.com/

  پایگاه دادهISC  جهان اسلام:http://mjl.isc.gov.ir/

  سایت JCR مجلات ایمپکتدار:http://www.bioxbio.com/if/

  اعتبار سنجی ایمپکتدار:http://impactfactor.ir/

 •  وب سایت های مجلات معمولاً به تازگی طراحی شده اند و زمان ثبت دامین مربوط به یک یا دو سال می شود. شما عزیزان با مراجعه به  سایت http://whois.com  به زمان خرید دامین مطلع شوید و طراحی آنها پی ببرد.البته ممکن است مواردی باشد که وب سایت اصلی یک مجله معتبر نیز تازگی طراحی شده باشد ولی یکی از دلایلی که شما باید به آن شک کنید زمان ثبت دامین می باشد.
 •  پوسته ظاهری سایت مجلات عموماً به صورت قالب های آماده خریداری می شود و یا در غیر این صورت چند گزینه ساده مانند ارشیو، تماس با ما در سایت گنجانده شده است. در حقیقت وقت زیادی و هزینه ای برای این سایتها تعلق نگرفته و صورت ظاهری آنها نشان از طراحی ساده وب سایت مجله دارد.
 •  مجلات ISI یا JCR که دارای ضریب تاثیر هستند طی سالیان متمادی با ارزیابی و پایش دقیق مقالات به این مرحله رسیده است بنابراین داشتن ارشیو قوی از مقالات خود الزامات این مجلات می باشد.  در مجلاتی که جعل می شوند عموما خلافکارها دسترسی به ارشیو مقالات مجله اصلی و معتبر ندارند بنابراین یا ارشیوی ندارند یا اگر و یا بسیار اندک می باشد.
 •   ارشیو مجلات را چک کنید و با سرچ عناوین مقالاتی که در وب سایت قرار داده شده است مطمئن شوید که مقالات در جای دیگر چاپ نشده باشند و کپی شده نباشند. خیلی جالب است که بدانید چون این افراد به ارشیو مجله اصلی دسترسی ندارند برای گمراه کردن پژوهشگران اقدام به تشکیل ارشیو مقالاتی می کنند که قبلا در مجلات دیگر چاپ شده است و شما با یک سرچ سریع به آن دسترسی پیدا می کنید.
 • حتما عنوان مجله را در گوگل سرچ کنید. می دانید که در بسیاری از وب سایتهای دیگر در مورد مجله مطالبی را درج میکنند. شما ممکن است با این کار به مطالبی برخورد کنید که در وب سایت های انگلیسی به تقلبی بودن آن وب سایت اشاره کرده باشند. یا به صورت ساده اسم ژورنال + hijacked را در گوگل سرچ کنید اگر آن وب سایت لو رفته باشد حتما راجع به آن مطالبی را پیدا می کنید.
 • اسم ژورنال را به همراه ادیتور اصلی سرچ کنید. در این صورت مطمئن باشید به اسم ادیتور اصلی میرسید وقتی به اسم ادیتور رسیدید به دنبال ایمیل ایشان بگردید. عموما ادیتورهای ژورنالها اعضای هیئت علمی هستند و ایمیل ژورنالی آنها در وب سایتهای مختلفی درج شده است. ایمیل ژونالی ادیتور را با ایمیل درج شده در وب سایت های جعلی تطبیق دهید. مسلما اختلافاتی را می یابید. چرا که یک یوزر نیم برای اولین و اخرین بار ثبت می شود و امکان جعل دقیق آن وجود ندارد.  جعل کنندگان این وب سایت ها عموما از ایمیلهای ازاد مثل یاهو و جیمیل استفاده می کنند.
 • دقت کنید ویژگی اصلی مجلات جعلی یا hijacked عدم داوری و مطالبه سریع هزینه های چاپ می باشد. به این نکته دقت کنید مجله ای که ISI و دارای ضریب تاثیر هیچ گاه به مقاله ای بدون کامنتهای داوری پذیرش نمی دهد و پروسه داوری سختس دارند. بنابراین هر وقت مشاهده کردید که ژورنالی با شرایط خوب تنها یک ایمیل تبریک پذیرش و شماره حساب برای واریز مبلغ داده به آن شک کنید.
 •  وب سایت مجلاتی هستند که موازی با وب سایت اصلی ساخته می شوند و دقیقا شکل و ظاهر وب سایت ژورنال اصلی را حفظ می کنند تا پژوهشگران را به اشتباه بندازند. به ادرس این وب سایت ها دقت کنید عموماً بسیار شبیه هم هستند و تنها دریک حرف با یکدیگر تفاوت خواهد داشت. برای پی بردن به وب سایت اصلی به سرچ آن مجله در وب سایتهای مختلف بپردازید. اکثر وب سایتهای دیگر به ژورنال اصلی و شناخته شده لینک می دهند. در انجام این کار دقت کنید.
 •  این ژورنالهای به شما برای ارسال مقاله ایمیل می دهند چراکه سریعاً باید متقاضیان خود را جذب کنند و تازمانی که به شناخته شدن آنها باقی مانده است سودهای کلانی را به جیب بزنند. شما باید بدانید که مجله ای که معتبر و دارای ضریب تاثیر است برای جذب مقاله به پژوهشگران ایمیل نمی دهد. در واقع ژورنالها معتبر هیچ احتیاجی به دادن ایمیل ندارند.

موسسه علمی پژوهشی اشراق با بیش از 5 سال سابقه در زمینه چاپ مقالات در نشریات معتبر با ضریب تاثیر مثبت همواره با ارائه خدمات حرفه ای و تخصصی  و مشاوره های تخصصی رایگان در خدمت پژوهشگران بزرگوار است.
موسسه اشراق حاصل تلاش پژوهشگران و محققین برای چاپ مقالات ارزشمند خود در مجلات مورد تایید وزارت علوم را هموار می سازد و خدمات ترجمه، فرمت بندی و مشاوره را ارائه میدهند تا پژوهشگران بتوانند مقالات خود را در مجلات مورد تایید وزارت علوم چاپ کنند.
برای ثبت سفارش میتوانید با کارشناسان موسسه تماس حاصل نمایید و از مشاوره آنها بهره مند شوید و یا درخواست خود را از طریق ایمیل  isiisc2011@gmail.com  ارسال نمایید تا مشاور های مورد نیاز برای شما ارائه شود.

 

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق