خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


مراحل چاپ یک مقاله

انتشار : 2 خرداد 1397
مطالعه : 5 دقیقه

مراحلی را که یک مقاله علمی باید طی کند تا به مرحله چاپ برسد را در این مطلب مورد بررسی قرار می دهیم تا هر چه بهتر بتوانید با مراحل چاپ مقاله آشنا شویم.

مراحل چاپ یک مقاله

زمانی که پژوهشگران و محققین کار نگارش مقاله خود را به پایان رساندند و میخواهند که مقاله خود را در یکی از مجلات معتبر بین المللی به چاپ برسانند، باید بدانند که یک مقاله بایستی چه مراحلی را طی کند تا به مرحله چاپ برسد و بتواند در اختیار جهانیان قرار گیرد. در ابتدا لازم است تا یک مجله خوب برای ارسال مقاله خود انتخاب نمایند. سپس آن را از لحاظ فیلد فعالیت و معتبر بودن مورد بررسی قرار دهند. سپس مقاله خود را از طریق سایت مجله برای ادیتور مجله ارسال نمایند. مقاله بعد از ارسال در پروسه داوری قرار می گیرد و در نهایت در صورت تائید از سوی داوران، پذیرش می شود.

مجلات یا ژورنال ها(Journal)

به مجلات علمی در اصطلاح ژورنال Journal گفته می شود و به مجلات عمومی Magazine. مجلات هر نشریه طبق اصول و ساختاری که دارند ممکن است هفتگی، ماهنامه، ماهی دوبار، سالی دو بار و یا یک بار به چاپ برسند که بستگی به سیاست های کلی مجله دارد. مساله مهم، توالی انتشار به صورت منظم است. هر چه تعداد انتشار شماره های یک مجله در سال کمتر باشد نشان می‌دهد این ژورنال در انتخاب مقالات سخت‌گیر تر است. بنابراین لازم است تا با احتیاط مقالات خود را برای ژورنالهای سالنامه یا دو سالنامه ارسال نمایید.

مراحل چاپ مقاله

1. ارسال یا سابمیت (Submit)

پس از اتمام کار نگارش مقاله نوبت به مرحله سابمیت می رسد که بایستی مقاله خود را به مجله انتخابی خود ارسال نمایید. فرایند سابمیت مقاله دو نوع است:

 استفاده از سیستم مکانیزه سابمیت: گاهی مجله سیستم ارسال مکانیزه ای دارد مثلا ژورنالهای گروه امرالد سیستم پیشرفته ای دارند که در آن ابتدا شما نام کاربری و کلمه عبور دریافت می کنید. سپس وارد صفحه مربوط به خود شد و مراحل را یکی به یکی طی  کرده و در نهایت یک کد یا سابمیت نامبر دریافت می کنید که از ان پس برای هر نوع مکاتبه و انجام تغییرات برای مقاله از آن کد استفاده می‎کنید. همچنین هر عملیاتی که از طرف ژورنال بر رو مقاله شما انجام می شود در این سیستم ثبت می گردد و شما قادرید مقاله خود را ردیابی کنید.

استفاده از سیستم انلاین ایمیل: در این  نوع سابمیت شما از ایمیل مجله استفاده کرده و مقاله خود را که دقیقا مطابق با راهنمای ژورنال تهیه شده برای مجله ارسال می‌کنید. در برخی مجلات بعد از ارسال ایمیل برای مقاله شما کد یا همان سابمیت نامبر در نظر گرفته شده و شما هر دفعه از طریق ان می‌توانید با ادیتور مقاله خود مکاتبه کنید. استفاده از هر کدام از این روشها به معنای اعتبار بیشتر یک مجله نیست و بستگی به امکانات مجله دارد.

2. داوری مقاله

هر مقاله ای بعد از ارسال به مجله یا ژورنالف در پروسه داوری قرار می گیرد. این داوران هستند که تعین می کنند که مقاله شما به درد چاپ می خورد یا نه.
گاهی داوران ایرادات اساسی گرفته و در نهایت به ادیتور اعلام می کنند و سرنوشت آن را به عهده ادیتور می گذارند. در این مواقع بعد از اصلاحات، ادیتور مقاله را دوباره در فرایند داوری مجدد قرار داده و داوران نیز افراد دیگری خواهند بود. در این مواقع ادیتور به شما می گوید می توانید مقاله را دوباره برای ما ارسال کنید یا برای مجله دیگری بفرستید.

3. پذیرش یا اکسپت (Accept)

بهترین اتفاق ممکن گرفتن پذیرش یا همان اکسپت است. در این صورت نامه ای از سوی ادیتور مجله برای شما ارسال می شود که نشان می دهد مقاله شما جهت چاپ در این مجله پذیرفته شده است.

4. رد مقاله یا ریجکت (Reject)

به معنای رد شدن مقاله شما در این ژورنال است. البته این به معنای این نیست که مقاله شما اصلا به درد نمی خورد. شما می توانید نظرات داوران را اعمال و با یک کار بهتر مقاله خود را برای یک مجله دیگر ارسال نمایید. انتخاب یک مجله مناسب بسیار مهم است. 

5.گالی پورف و چاپ مقاله:

وقتی کارهای تکنیکی و قالب بندی روی مقاله شما انجام شد یک نسخه قبل از چاپ از سوی مجله برای شما ارسال می گردد تا تائیدیه نهایی جهت مشخصات نویسندگان و موارد ریز دیگر گرفته شود. این بخش جای هیچ گونه اعتراضی برای شما بعد از چاپ مقاله نخواهد گذاشت.

اصطلاحات رایج در چاپ مقاله

 •  منیو اسکریپت (manuscript) : همان مقاله‌ای که شما سابمیت کرده‌اید و هنوز داوری نشده و چاپ نگردیده است منیو اسکریپت یا دست نویس محسوب می‌شود مقاله شما در صورت چاپ در یک مجله بعد از داوریpaperیا Articleخوانده می‌شود.  
 • منیو اسکریپت نامبر (manuscript NO) :  همان شماره ای است که به مقاله ارسالی شما به ژورنال اختصاص داده می‌شود و شما می‌توانید از آن برای مکاتبات خود با مجله یا پیگیری وضعیت مقاله استفاده کنید. می‌تواند عدد یا ترکیبی از عدد یا حرف باشد که به آن Manuscript IDگفته می‌شود.
 • ادیتور(Editor) :  در فارسی به معنای ویراستار است اما معنی وسیع تری در حوزه آکادمیک دارد. ادیتور در حقیقت مقاله شما را و دیگر مقالات مجله را مدیریت می کند. در هنگام دریافت مقاله در بیشتر مواقع ساختار مقاله و حتی محتوای ان را به صورت کلی بررسی می کند. در صورت مشکلات ساختاری و تکنیکال مقاله را به شما ارجاع می دهد و با ارسال لینک راهنمای نویسندگان مقاله خواستار اصلاحات فنی در مقاله می شود. 
 • ویت ادیتور (With Editor) : یعنی مقاله شما سابمیت شده و به دست ادیتور رسیده. ادیتور در حال بررسی مقاله است که یا برای داوری ارسال کند یا آن را برای اصلاحات فنی و تکنیکال برای شما ارسال کند یا در همان مرحله اول به دلایلی رد کند.
 • آندر ریویوو (Under Review) : مقاله در حال داوری توسط داوران منتخب مجله است و شما باید منتظر نتیجه داوری باشید.
 •  ریفرینگ یا ریفرکردن (Refereeing) یا Review : به معنای داوری کردن است. داورانی دارند کار داوری را انجام می‌دهند.
 • ریوایز (Revise) : به معنای درخواست یک ورژن جدید از مقاله است. مقاله تحت داوری قرار گرفته و قرار است شما نظرات داوران را اعمال و سپس ورژن جدید را ارسال کنید. در اصطلاح گفته می شود مقاله ریوایز خورده است. دو نوع ریوایز وجود دارد.
 • مینور ریوایز (Minor Revise): یعنی داوران به مقاله شما ایراد چندانی نگرفته اند وشما بااصلاحاتی انداک می توانید ورژن جدیدی از مقاله خود را به ژورنال ارسال کنید.  در این نوع ریوایز در اغلب موارد مقاله شما به داوری مجدد نمی رود و کارشناس و مدیر اجرایی و حتی خود ادیتور اصلاحات را بررسی می کند. اگر اصلاحات کامل بود که پذیرش می گیرید اگر نه مجددا برای شما ارسال می شود.
 • ماژور ریوایز(Major Revise) : اصلاحات اساسی توسط داوران خواسته شده است. بعد از اینکه شما اشکالات که در بیشتر مواقع ایرادات اساسی محتوایی و علمی هستند را اصلاح کردید مقاله شما جهت تائید اصلاحات صورت گرفته به همان داوران ارسال می گردد. در صورت تامین نظر داوران مقاله شما پذیرش می گردد.
 • ریسابمیت (Resubmit) : این یک ریوایز خاص و خطرناک اسست. به معنای انکه مقاله شما انقدر مشکل داشته که بعد از رفع ایرادها مقاله باید مجددا ارسال و در فرایند داوری دقیق و کامل مانند مرحله اول قرار گیرد.

مراحل ثبت سفارش چاپ مقاله در موسسه اشراق :

 1. ارسال درخواست خود به ادرس ایمیل  isiisc2011@gmail.com 
 2. بررسی درخواست شما و ارسال ایمیل یا تماس تلفنی برای درخواست چکیده مقاله شما و مدارک دیگر برای بررسی توسط کارشناسان
 3. معرفی مجلات مناسب در اسکوپ مقاله شما یا بررسی مجله پیشنهادی شما
 4. تائید نهایی مجله انتخابی از سوی شما
 5. ارسال مقاله به مجله و قرار دادن در پروسه داوری
 6. پیگیری وضعیت مقاله و دریافت پاسخ نهایی از سوی مجله (در صورت پذیرش، ارسال نامه اکسپت به ایمیل نویسندگان مقاله)


لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق