خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

ثبت سفارش

درباره ما

مراحل دریافت مجوز چاپ کتاب

انتشار 30 فروردین 1397
مطالعه 3 دقیقه

زمانی که کتاب تان برای چاپ آماده شد. یکسری مراحلی وجود دارد که باید برای گرفتن مجوز آنها را سپری کنید، تا اجازه چاپ و نشر کتاب خود را داشته باشید.

مراحل دریافت مجوز چاپ کتاب

 زمانی که تصمیم دارید کتاب خود را آماده و به چاپ برسانید در اولین قدم باید ابتدا فایل کتاب خود را آماده کنید.  برای اینکار می توانید از نرم افزارهای پرکاربرد برای نوشتن کتاب مانند وورد یا ایندیزاین کمک بگیرد.
مولفین ، مترجمین کتاب به دو روش می توانند در خصوص دریافت مجوز چاپ کتاب اقدام نمایند.

  1. دریافت مجوز چاپ کتاب بصورت «ناشر مؤلف»
  2. سپردن کارها به یک انتشاراتی معتبر

 دریافت مجوز چاپ کتاب بصورت «ناشر مؤلف»

متقاضیانی (مؤلفین، مترجمین) که تمایل دارند شخصاً مجوز چاپ کتاب را دریافت نمایند می توانند با طی نمودن مراحل زیر درخصوص اخذ مجوز چاپ کتاب اقدام نمایند. زمانی که فایل کتابتان تکمیل شد و تمامی کارهای آن را انجام دادید با مراجعه به دفاتر زیر و کسب مجوز مراحل چاپ کتاب خود را انجام دهید. 
 مراجعه متقاضی به موسسه خانه کتاب جهت اخذ شماره شابک 
آدرس : تهران خیابان انقلاب بین فلسطین و صبا ی جنوبی شماره ١١٧٨  
تلفن :  ٦٦٤١٤٩٥٠ – ٠٢١ 
مراجعه به کتابخانه ملی جهت انجام کارهای فهرست نویسی (فیپا) کتاب 
آدرس : تهران بزرگراه حقانی «غرب به شرق» بعد از ایستگاه متروی میرداماد بلوار کتابخانه ملی بخش فیپا
تلفن :  ٨٨٦٤٤٠٠٠ -٠٢١

سپردن کارها به یک انتشاراتی معتبر

متقاضیان (مولفین ، مترجمین ) با مراجعه به دفاتر انتشاراتی دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص دریافت مجوز چاپ کتاب با انتشاراتی مورد نظر مذاکره و قرارداد منعقد می نمایند و با ارائه مدارک لازم مراحل دریافت مجوز چاپ کتاب توسط انتشاراتی طرف قرارداد انجام می شود . پس از اخذ مجوزچاپ کتاب  توسط ناشردر خصوص چاپ آن  از طریق چاپخانه های دارای مجوز از وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی اقدام نمایند. پس از آماده شدن فایل نهایی کتاب بایستی مراحل و اقدامات زیر برای صدور مجوز و چاپ کتاب انجام شود:

  1. اولین قدم بعد از آماده شدن فایل کتاب، این است که شما یک انتشارات معتبر را پیدا کنید که هم بتوانید به ایشان اعتماد کنید و هم رزومه خوبی در زمینه چاپ و نشر کتاب داشته باشد.
  2. انعقاد قرارداد چاپ کتاب، که برای چاپ کتاب های مختلف قراردادهای مختلفی وجود دارد که با توجه به نوع کتاب ها، سابقه مولف و یا حتی بودجه صاحب اثر می توان یکی از این قرارداد ها منعقد گردد.
  3. بعد از ثبت درخواست اولیه و انعقاد قرارداد فایل نهایی کتاب برای انتشارات ارسال می گردد تا اقدامات مربوط به ثبت و دریافت مجوز ها انجام شود.
  4. فایل کتاب برای خانه کتاب توسط انتشارات ارسال می گردد و یک شابک اختصاصی برای کتاب ثبت و معرفی می شود (ناشر باید یک کد سیزده رقمی منحصر به فرد که تحت عنوان شابک شناخته می‌شود را به اثر اختصاص دهد که یک شماره‌ی استاندارد بین‌المللی کتاب است و جهت شناسایی اثر در سطح ملی و بین المللی به کار می‌رود)
  5. ارسال فایل کتاب برای کتابخانه ملی توسط انتشارات جهت گرفتن فیپا کتاب (ناشر اثر را جهت دریافت فهرست‌ نویسی پیش از انتشار (فیپا) در وب سایت کتابخانه ملی به ثبت می‌رساند)
  6. ارسال فایل کتاب و طرح جلد کتاب برای وزارت فرهنگ و ارشاد و درخواست دریافت مجوزهای لازم، در این مرحله با توجه با نوع و موضوع کتاب که تخصصی، علمی، کودکان، دینی و مذهبی و …باشد، فایل کتاب برای مراجع و اشخاص ذیصلاح ارسال می گردد و ویرایشات و یا تائید نهایی کتاب صورت می پذیرد. (این مرحله  زمانبرترین مرحله در روند مراحل چاپ کتاب می باشد که ممکن است برای برخی کتب به چندین ماه نیز به طول بیانجامد)
  7. چاپ کتاب و دریافت اعلام وصول (در آخرین مرحله پس از چاپ کتاب، باید تعدادی مشخص از نسخه‌های کتاب جهت دریافت اعلام وصول به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحویل گردد)
  8. تحویل کتاب به نویسنده با توجه به نوع قرارداد منعقد شده

در مرحله دوم یعنی انتخاب یک انتشارات و سپردن مراحل دریافت مجوز ها و چاپ کتاب به ایشان، معمولا یکی از دغدغه های نویسندگان و مؤلفان است (خصوصا زمانی که ایشان اولین کتاب خود را می خواهند به چاپ برسانند). برای انتخاب یک انتشارت فاکتورهای متعددی وجود دارد که مهمترین آنها مجوز رسمی آن انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدت اعتبار آن مجوز می باشد، از موارد دیگر سابقه آن انتشارات و تعداد کتاب های است که تا کنون برای افراد مختلف به چاپ رسانده است، هر دو این موارد را میتوانید به ترتیب  از خود وزارت فرهنگ و ارشاد استعلام بگیرید و با مراجعه به وب سایت کتابخانه ملی لیست و مشخصات کلیه کتب چاپ شده توسط انتشارات مورد نظر را مشاهده نمائید.

موسسه علمی پژوهشی اشراق با بیش از 5 سال سابقه در زمینه چاپ مقالات در نشریات معتبر با ضریب تاثیر مثبت همواره با ارائه خدمات حرفه ای و تخصصی  و مشاوره های تخصصی رایگان در خدمت پژوهشگران بزرگوار است.
موسسه اشراق حاصل تلاش پژوهشگران و محققین برای چاپ مقالات ارزشمند خود در مجلات مورد تایید وزارت علوم را هموار می سازد و خدمات ترجمه، فرمت بندی و مشاوره را ارائه میدهند تا پژوهشگران بتوانند مقالات خود را در مجلات مورد تایید وزارت علوم چاپ کنند.
برای ثبت سفارش میتوانید با شماره های 09149724933 و یا 04133373424 با کارشناسان موسسه تماس حاصل نمایید و از مشاوره آنها بهره مند شوید و یا درخواست خود را از طریق ایمیل  isiisc2011@gmail.com  ارسال نمایید تا مشاور های مورد نیاز برای شما ارائه شود.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
2 سال پیش
در پاسخ به:
با سلام از کجا بدانیم ،انتشاراتی که کتاب را به چاپ برساند ؛خیانت نمی کند ،و از روی کتاب کپی برداری کند
سلام و احترام انتشاراتی که ثبت شده هستند و به صورت قانونی فعالیت دارند . تعهداتی دارند که حتما به آنها عمل م یکنند که امانت بودن کتاب تزد انتشارات هم یکی از این تعهدات است . باتشکر
بازدیدکننده
حسین پور
2 سال پیش
با سلام از کجا بدانیم ،انتشاراتی که کتاب را به چاپ برساند ؛خیانت نمی کند ،و از روی کتاب کپی برداری کند


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق