خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


نحوه رفع سرقت علمی با پارافریز

انتشار : 7 آذر 1397
مطالعه : 4 دقیقه

پارافریز Paraphrase مهم­ ترین ابزار برای به کارگیری تحقیقات دیگران در مقاله یا نوشته شماست. وقتی بازنویسی می­ کنید نظریه و ایده شخص دیگری را با کلمات خودتان بیان می­ کنید. و یا به منظور استفاده از مطالب دیگران در مقالات علمی خود بخشی از متن پژوهشگری را در متن مقاله خود کپی می کنید. تمامی این کارها چه عمدی و چه غیر عمدی اشتباه و ناپسند حساب می شود.

نحوه رفع سرقت علمی با پارافریز

پارافریز (Paraphrase) مهم­ ترین ابزار برای به کارگیری تحقیقات دیگران در مقاله یا نوشته شماست. وقتی بازنویسی می­ کنید، شما نظریه و ایده شخص دیگری را با کلمات خودتان بیان می­ کنید. و یا به منظور استفاده از مطالب دیگران در مقالات علمی خود بخشی از متن پژوهشگری را در متن مقاله خود کپی می کنید. تمامی این کارها چه عمدی و چه غیر عمدی اشتباه و ناپسند حساب می شود . در اصطلاح به این عمل سرقت علمی می گویند . سرقت علمی – ادبی که از آن با عنوان هایی همچون دزدی علمی ، دستبرد ادبی و PLAGIARISM یاد شده است ، به معنی استفاده و کپی برداری از مطالب و محتواهای مقالات سایر پژوهشگران در مقالات خود و به نام خود می باشد . این کار در دنیای پژوهش و علم جرم محسوب شده است و پیگرد ها و عواقب نافرجامی دارد . به منظور جلوگیری از این عمل ناپسند و حفظ ارزش و اعتبار علمی مقالات وپژوهشگران و همچنین رعایت قانون اصالت و نو بودن مقاله می توان از پارافریز جهت رفع موارد کپی شده استفاده کرد .

پارافریز زمانی انجام می­ گیرد که شما ایده یا نظریه شخص دیگری را با کلمات خودتان بیان می­ کنید. هدف اصلی این کار نگه داشتن معنا و مفهوم متن اصلی بدون کپی کردن و بازگوکردن کلمه به کلمه آن است.

تصویر

پارافریز Paraphrase به سه دلیل انجام می گیرد:

 1. بازنویسی نشان می ­دهد شما کاملا مطالب منابع مرتبط را متوجه شده اید.
 2. بازنویسی نوشته ها با کلمات شما این اطمینان را حاصل می­ کند که شما تحقیق شخص دیگری را کپی نکرده اید و در حقیقت متن و مقاله شما حاوی مطالب سرقت شده ( سرقت علمی ) نمی باشد.
 3. بازنویسی یک نظریه به این معناست که گویش شما در کل پایان نامه به شکلی مسلط و یکسان باقی می­ ماند.

تصویر

اگر یک مقاله یا تحقیق را به طورکل مطالعه کنید و از نکات مهم آن یادداشت بردارید به طور طبیعی در حال پارافریز بخش عمده ای از اطلاعات مهم آن هستید و از نقل قول مستقیم استفاده نمی ­کنید.

 

این کار هوشمندانه ای است که در پایان نامه یا مقاله خود از نقل قول های زیاد استفاده نکنید چرا که استفاده مکرر از نقل قول موجب می­ شود به نظر برسد شما به درستی مطلب منابعی که مطالعه کردید را متوجه نشدید یا برای بیان کردن مطلب به زبان خودتان تنبلی کرده اید. نقل قول­ ها همچنین موجب ناخواناشدن متن شما می­شوند.

به طورکل، در نگارش مقاله یا پایان نامه ، پارافریز Paraphrase مقاله یا تحقیقاتی که مطالعه کردید و قصد استفاده از آن را دارید ، بهتر است تا استفاده از نقل قول برای بیان مطالب استفاده شده . استفاده ی بیش از اندازه از نقل و قول متن را دیگر از جنبه نو بودن و مختص شما بودن خارج کرده و تبدیل به یک تحقیق که صرفا مطالب را گردآوری و بیان کرده است می شود . سعی کنید کمتر از نقل و قول در نگارش مقالاتتان استفاده کنید مگر در مواردی که :

 • می­ خواهید یک توصیف دقیق داشته باشید.
 • نوشته اصلی به قدری خوب است که نمی توانید آن را تغییر بدهید.
 • شما نیاز به مدرک معتبر برای پشتیبانی از نظریه ­تان دارید.

پارافریز و تفاوت آن با خلاصه نویسی

همان طور که گفته شد پارافریز ، توضیح یک مطلب از شخص دیگر به زبان شماست که تقریبا طول آن هم اندازه با متن اصلی است . ولی گاها ممکن است با توجه به شیوه بیان شما و نحوه استفاده شما از کلمات و ترکیب آنها و یا توضیحات اضافه و آب و تاب دادن به متن ، حجم آن بیشتر از متن مرجع شود .

اما زمانی که شما فقط قسمت­ های مهم­تر یک مقاله را توصیف می­ کنید، خلاصه نویسی می کنید . . یک تفاوت جزیی بین بازنویسی و خلاصه نویسی وجود دارد هرچند به طورکل اغلب هردوی آن ها به عنوان بازنویسی در نظر گرفته می­ شوند. بازنویسی یعنی آنچه دانسته اید به زبان و قلم خود دوباره بنویسید ولی خلاصه نویسی یعنی آنچه که هست را به همان صورت که بیان شده است خلاصه نمایید .

نکات مهم در انجام پارافریز Paraphrase 

 • مطلب را چندین بار بخوانید تا کاملا متوجه آن شوید.
 • مفاهیم اصلی که مورد نیازتان است را یادداشت کنید.
 • بدون نگاه کردن به متن اصلی چیزی که متوجه شدید را خودتان و به زبان خودتان بنویسید.
 • نسخه نوشته شده توسط خودتان را در قیاس با نوشته اصلی بخوانید و اگر قسمت هایی از آن خیلی مشابه است تغییر دهید.
 • اصلاحات مورد نیاز را روی متن انجام دهید. ممکن است نتوانید تمام عبارات و جملات را تغییر دهید.
 • منبعی که از آن استفاده کردید و هر اطلاعاتی که برای استناد به آن نیاز دارید را در متن خود اشاره کنید.

تصویر

 
 

خدمات موسسه اشراق در خصوص رفع سرقت علمی مقالات

پژوهشگران و دانشجویان عزیز می توانند با ارسال مقالات علمی خود به کارشناسان موسسه اشراق از اصالت و نو بودن آن اطمینان حاصل نمایند . کارشناسان متخصص موسسه اشراق با مطالعه دقیق مقالات علمی پژوهشگران و با استفاده از نرم افزار مورد تایید پایگاههای معتبر IsI ، Elsevier ، Jcr ، scopus و .... میزان سرقت علمی موجود در مقالات را کشف کرده و اقدام به رفع آن می نمایند . یکی از روش های رفع سرقت علمی که در موسسه اشراق مورد استفاده قرار می گیرد پارافریز Paraphrase می باشد.

 

راههای ارتباطی موسسه اشراق 

  041-33373424                                      09149724933                               isiisc2011@gmail.com  

 لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
در پاسخ به:
با سلام و خسته نباشید مقاله ای که پارافریز شده درصد سرقت علمی میاد پایین؟ یا باز هم ریجکت میشه؟ شما پارافریز انجام میدین؟ من لازم دارم هزینه شم مرحمت کنین بگین
با سلام اگر تنها دلیل ریجکت شدن مقاله وجود سرقت علمی باشد بله بعد از رفع آن پذیرش می شود . ولی اگر ضعف محتوای علمی هم داشته باشد بازهم ریجکت خواهد شد . در موسسه اشراق تشخیص سرقت علمی و رفع آن انجام می شود . جهت برآورد درصد مشابهت و همچنین هزینه رفع آن لطفا از طریق ایمیل زیر و یا شماره تماس های موجود در سایت اقدام نمایید . isi.eshragh@gmail.com باتشکر
بازدیدکننده
عسل شعبان خوانی
3 سال پیش
با سلام و خسته نباشید مقاله ای که پارافریز شده درصد سرقت علمی میاد پایین؟ یا باز هم ریجکت میشه؟ شما پارافریز انجام میدین؟ من لازم دارم هزینه شم مرحمت کنین بگین


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق