خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


راهنمای نگارش مقاله

انتشار : 26 اردیبهشت 1400
مطالعه : 4 دقیقه

نگارش مقاله علمی و تخصصی از مهم ترین بخش های تحصیلات تکمیلی می باشد . معمولا در دوران تحصیل دانشجویان به کمک اساتید خود مقالات علمی را تهیه و در مجلات معتبر پذیرش و چاپ می کنند و یا در همایش های علمی ارائه می دهند .

راهنمای نگارش مقاله

موسسه انتشاراتی اشراق ، همراه همیشگی دانشجویان و فرهیختگان امکانی را فراهم نموده است تا دانشجویان و اساتید بتوانند حاصل تلاش و دست رنج علمی خود را در قالب یک یا چند مقاله بگنجانند و در مجلات معتبر پذیرش و چاپ نمایند ، بدون اینکه مرتکب به کارهای غیر اخلاقی و یا سرقت ادبی و علمی شوند . نگارش مقاله برای دیگران کاری غیر اخلاقی است که سرقت علمی محسوب می شود . ولی دانشجویانی که زمان کافی و تخصص کافی برای نگارش مقاله را ندارد چه باید بکند ؟ سرقت علمی ؟ یا صرف نظر از امتیازات علمی مقاله ؟

راه حل این مشکل استخراج مقاله از پایان نامه است . یعنی دست رنج و تلاش چند ساله خود دانشجو در قالب یک یا چند مقاله استخراج شود . محققان موسسه انتشاراتی اشراق با بررسی پایان نامه ، بخش نتایج و روش تحقیق و پیشینه تحقیق و ... مشخص می کنند که چه تعداد مقاله و با چه عنوان هایی می توان از پایان نامه استخراج کرد و با تایید نویسنده اصلی رساله وارد پروسه استخراج می شویم .

چند نکته طلایی در خصوص نگارش مقاله

1. انتخاب موضوع مقاله

موضوع مقاله باید کاملا جدید، نوآورانه و خلاقانه باشد. برای انتخاب موضوع می توانید مقالات برتر و جدید را بررسی کنید

2. نگارش استاندارد مقاله

نگارش مقاله باید مطابق با یک استاندارد اصولی صورت گیرد. البته فرمت و شکل هر مقاله بسته به مجله و یا کنفرانسی که در آن ارائه می شود می تواند متفاوت باشد ولی بصورت اصولی در نوشتن مقاله باید از بخش های زیر پیروی کرد:

1-2. عنوان و چکیده

عنوان مقاله باید حتی المقدور کوتاه ولی جامع و کامل باشد. تکراری نبودن عنوان و همینطور این نکته که عنوان باید پوشش دهنده ی مطالب مهم بیان شده در مقاله باشد بسیار مهم است. چکیده معمولا باید کمتر از 300 کلمه باشد.

2-2. مقدمه

در مقدمه شما به بررسی کلیات پروژه، مبانی و تعاریف استفاده شده در مقاله می پردازید. مقدمه باید بخش بندی شود تا خواننده بتواند به خوبی آن را مطالعه کند. در فصل مقدمه باید بطور مناسبی به بررسی مفاهیم، تعاریف ، فرمول ها، مبانی نظری و ... بپردازید.

3-2. مروری بر پیشینه ی تحقیق

در این بخش شما به بررسی تحقیقات دانشمندان و پژوهش های قبلی می پردازید. هدف از این فصل این است که شما ابتدا تحقیقات دیگر پژوهشگران را بررسی کنید. سپس به بیان این موضوع بپردازید که مقاله ی شما چه نقص ها و خلا هایی در مطالعات قبلی را پوشش می دهد. و به این طریق پژوهش شما چه مزیتی را ایجاد می کند. نوآورانه بودن پژوهش شما در این بخش ارائه می گردد.

4-2. روش تحقیق

در هر رشته شما باید بررسی و اعلام کنید که مقاله ی شما از چه روشی برای رسیدن به نتایج استفاده می کند؟ آیا از آزمایشگاه و بدست آوردن داده های آزمایشگاهی به کمک ابزار، وسایل، دستگاه ها و یا مواد استفاده می کنید؟ آیا از شبیه سازی، تحلیل های نرم افزاری، مدلسازی و سایر موارد به کمک نرم افزارهای مربوطه استفاده می کنید؟ آیا از روابط تجربی، نظری، ریاضی، تحلیلی و ... استفاده می کنید؟ آیا مقاله ی شما از مطالعات کتابخانه ای و یا میدانی بهره می گیرد؟

شما در فصل روش تحقیق باید به بررسی اینکه به کمک چه ابزاری به نتایج دلخواه دست می یابید، اشاره کنید.

5-2. نتایج و بحث

این قسمت عموما مهمترین بخش نگارش مقاله می باشد. در این بخش شما نتایج بدست آمده از روش تحقیق خود را ارائه می کنید. در صورتی که کار شما نظری است می توانید با بحث و تفسیر به ارائه ی نتایج بپردازید. در صورتی که کار تحلیلی، آزمایشگاهی و نرم افزاری داشته اید بهترین حالت این است که نتایج شما در قالب جداول، اشکال و نمودارها ارائه گردد و با ارائه ی مطالب و تفسیر نتایج همراه گردد. بسیاری از مقالات بدلیل نقص در ارائه و بیان نتایج فصل نتایج و بحث رد شده و چاپ نمی شوند. این فصل مانند قلب مقاله می باشد.

6-2. پیشنهادات

پس از بررسی نتایج و بحث باید در بخش جدید به این مسئله بپردازیم که بر اساس نتایج چه پیشنهاداتی ارائه می گردد. این پیشنهادات از دل نتایج بدست آمده است. ضمنا همانطور که شما در شروع کار پژوهش های دانشمندان قبلی را بررسی می کنید و پروژه ی شما برای پوشش دادن خلا و نقص پژوهش های قبلی صورت گرفته است، در انتهای کار خود در قسمت پیشنهادات ، می توانید پیشنهادات خود برای پروژه های آتی را ارائه دهید تا پژوهشگر بعدی بتواند در نگارش مقاله خود برای رفع خلا های پروژه ی حاضر تحقیق کند.

بخش های دیگر پس از بخش پیشنهادات، تقدیر و تشکر ، منابع و مراجع و پیوست می باشد. بخش تقدیر و تشکر در نگارش مقاله بصورت اختیاری است و بسته به مجله می تواند متفاوت باشد.

بخش بسیار مهم انتهایی مقاله بخش منابع و مراجع است. تمامی مقالاتی که به هر نحوی از آنها در نوشتن مقاله ی خود استفاده کرده اید را باید در انتهای مقاله در بخش مراجع و منابع لیست کنید. بخش پیوست هم برای ارائه ی مطالب اضافی که در متن مقاله به آن اشاره نشده است وجود دارد.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


سوالات متداول

موسسه انتشاراتی اشراق، در زمینه نگارش مقاله فعالیتی ندارد ولی در حوزه خدمات فرمت بندی مقاله، ویرایش تخصصی، ترجمه تخصصی، پارافریزنویسی و... با بهترین کیفیت در خدمت شماست.

مدت زمان لازم برای چاپ مقاله با توجه به مجلات مختلف می تواند متفاوت باشد و بستگی به خود مجلات دارد ولی کارشناسان موسسه انتشاراتی اشراق با استفاده از تجربه کاری تمام تلاش خود را می کنند تا مقاله شما در کمترین زمان ممکن چاپ شود.

ما مقاله شما را می توانیم در اکثر مجلات معتبر داخلی و خارجی چاپ کنیم.

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق