خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


نمایه ی استنادی (Citation Index) چیست؟

انتشار : 23 اردیبهشت 1396
مطالعه : 2 دقیقه

نمایه ی استنادی (Citation Index) یک پایگاه اطلاعاتی کتاب شناسی است

نمایه ی استنادی (Citation Index) چیست؟

نمایه ی استنادی (Citation Index) یک پایگاه اطلاعاتی کتاب شناسی است . بوسیله این  نمایه ی استنادی ارتباط استنادی همه مقاله ها و اسناد با یکدیگر مشخص می شود و کاربران می توانند دریابند که کدام مقاله های جدید جایگزین کدام مقاله های قدیمی شده است.

نمایه ی استنادی (Citation Index) ،مراجعی را که نویسندگان دیگر در بیبلیوگرافی مقالات چاپ شده ی خود قرار داده اند،پیگیری می کند.این نمایه استنادی،در جایی که امکان جستجو با استفاده از کلمات کلیدی و موضوع وجود ندارد، روشی را جهت جستجو و آنالیز مقالات چاپ شده بوجود می آورد. آن همچنین کاربران را قادر می سازد تا اطلاعاتی را در مورد ایمپکت ژورنالها جمع آوری کرده و همچنین حوزه ی خاص فعالیت تحقیقیی و انتشار را مشخص کند.این رشته کتاب سنجی نامیده می شود.

نمایه ی استنادی (Citation Index) بیشتر بوسیله پژوهشگران و محققان برای بازیابی منابع مرتبط و کسب اطلاعات بیشتر در مورد یک موضوع منتشر شده قبلی مورد استفاده قرار می گیرد.

نمایه ی استنادی (Citation Index)در سال 1950 فعالیت خود را آغاز کرده و تا مدت ها توسط موسسه اطلاعات علمی (ISI که هم اکنون تامسون رویترز نام گرفته) مورد حمایت قرار گرفت. موسسه اطلاعات علمی پدید آورنده و ناشر 3 citation indexes است که امروزه در دسترس است که عبارتند از:

 • (Science Citation Index (SCI
 • (Social Sciences Citation Index (SSCI
 • (Arts & Humanities Citation Index (AHCI

 

این سه نمایه استنادی،مقالات منتشر شده در مجلات سه حوزه ی اصلی علم که توانسته اند امتیاز حضور در این نمایه را به دست آورند را نمایه می کنند.در ضمن،استنادهای مقالات به مقالات دیگر را نیز شامل می شوند.بدین ترتیب زمینه ای را فراهم می آورند تا علاوه بر امکان جستجوی مقالات ،امکان انجام مطالعات استنادی هم مهیا گردد.

مطالعات استنادی کاربردهای زیادی دارند اما مهمترین انها از دیدگاه محققین،رتبه بندی فعالیت علمی آنها از طریق محاسبه ی ضرایبی مثل H-index است.

این ضرایب که با استفاده ازنمایه های استنادی و بر مبنای تعداد استناداتی که یک فرد خاص دریافت کرده است،محاسبه می شوند.

 

مطالب زیر روی استفاده از Science Citation Index (SCI)  در روی علوم سخت که سابقه طولانی در مطالعات استنادی دارند،بیشتر تمرکز دارد.  Science Citation Indexبیش از 6000مجله در تمامی رشته های علوم و مهندسی را پوشش می دهد.

 

 

ISI citation indexes از سال 1975 از طریق سیستم وب آف ساینس (Web of Science)به صورت آنلاین در دسترس کاربران SIOC قرار دارد.

 

به وسیله نمایه ی استنادی (Citation Index) شاخصهایی مانند اچ‌ایندکس   (h-index) و ضریب تاثیر ( Impact Factor ) به سادگی قابل تعیین هستند.

 

کاربرد Citation Indexe

 1. پی بردن به تعداد دفعاتی که مقاله استناد شده
 1. شمارش استنادات
 1. مشخص کردن بهترین ژورنالها در حیطه ی تخصص مقاله ی خود
 1. بررسی منابع قدیمی و مبهم
 1. بدست آوردن مدت زمان مورد استناد واقع شدن مقالات و تعیین شاخص اچ‌ایندکس 
 1. اصلاح ارجاعات قدیمی و نامشخص 
 1. معرفی مقالات جدید دانشمندان  در تمامی حوزه های علمی 
 1. یافتن مقالاتی که مقالات مورد نظر را مورد استناد قرار داده اند.

فرض کنید شما مقاله ای  بسیار خوب در مورد یک موضوع خاص دارید که در سال 1992 چاپ شده است.شما می توانید از Science Citation Index (از طریق وی آف ساینس) استفاده کنیدتا مقاله ی چاپ شده را  بعد از سال 1992 پیدا کنید.استناد به رابطه ی مستقیم بین موضوعات مقالات اشاره دارد.با جستجوی مقالات استناد شده، شما می توانید مدارک و اطلاعات بیشتری در مورد موضوعات مشابه پیدا کنید  بدون اینکه بخواهید با کلمات کلیدی یا موضوع مقالات را جستجو کنید.

 

 

 

 

 لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
پونه کریم زاده
3 سال پیش
سلام من حدود 6 مقاله isi هستم که بیش از صد بار دیده شده و یه تازگی متوجه دشدم که سه نفر هم از مقالات من رفرنس داده اند البته خارج از ایران.این موارد مزیتی برای من دارد.


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق