خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


ساختار رزومه تحصیلی

انتشار : 21 فروردین 1397
مطالعه : 4 دقیقه

بعضی موارد نباید در رزومه های تحصیلی برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور قید شود چرا که ارزش و اثربخشی رزومه را کاهش می دهد. به هر حال ، رزومه شناسنامه شما هست آن را به بهترین نحو آماده نمایی

ساختار رزومه تحصیلی

 وقتی رزومه شما خوانده می شود، باید درک درستی به خواننده درباره قابلیت های شما درباره رشته ای که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید، ارائه دهد. اگر برای شغل خاصی رزومه می دهید، باید این رزومه را در راستای شغل مربوطه تالیف کنید. اگر برای پذیرش دانشگاهی در رشته و تخصص خاصی ارائه می کنید، باید سعی کنید این رزومه، مواردی که خیلی مربوط به این رشته و دانشگاه هست پشتیبانی کند. پس برای افزایش اثربخشی رزومه شما، آن را در راستای هدفتان بنویسید.

ساختار رزومه تحصیلی

حال این سوال پیش می آید که یک رزومه خوب به چه صورت باید نوشته شود. هزاران مدل و ساختاری که در اینترنت درباره رزومه ارائه شده است، تنها یک پیشنهاد هست و بهترین ساختار، وجود خارجی ندارد. هر اندازه شما بتوانید رزومه افراد متخصص و کسانی که در دانشگاه های مختلف پذیرش با بورس گرفته اند رابررسی و مطالعه کنید، با ادبیات و ساختار آماده کردن یک رزومه اثربخش بهتر آشنا می شوید که کمک خوبی به شما برای آماده کردن رزومیتان خواهد کرد.
در تمامی رزومه همیشه کلیات ثابت بوده و نوشته می شود. مثلا نام و نام خانوادگی و آدرس و کد پستی و پست الکترونیک و شماره تماس شما در بالاترین قسمت رزومه درج می شود. حتما هم قید کنید که آقا هستید یا خانم. چرا که در برخی از اسامی قابلیت تشخیص دادن جنسیت فرد در آن مشکل است. این که عکس به رزومه الحاق کنید یا خیر، مساله شخصی است و در رزومه ها متداول نیست.

ساختاری که در رزومه تحصیلی باید رعایت شود

 1. ارائه اطلاعات شخصی که تحت قالب PERSONAL NOTIFUCATION مطرح هست. 
 2.  پروفایل شخصی یا اصطلاحا PERSONAL PROFILE در این قسمت ارائه می شد. مثلا شما در یک پاراگراف ذکر کنید که چه کسی هستید و چه میکنید. مثلا عنوان شغلی و مختصری از خود. 
 3. تحصیلات که تحت قالب EDUCATION ارائه می شود. کلیه QUALIFICTION‌ های شما بهتر است در این بخش ارائه شود. مقاطع تحصیلی از دیپلم و کارشناسی و کارشناسی ارشد می بایست در این قسمت درج شود.
  عنوان رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی گذرانده شده، دانشگاه، شهر و کشوری که این مقطع در آن گذرانده شده است باید درج شود.
  هم چنین تاریخ شروع و پایان تحصیلات نیز در این بخش ارائه شود.
  برخی ها، عنوان تز کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود را نیز در این بخش زیر اطلاعات رشته و دانشگاه ذکر می کنند.
  اگر احیانا مقطعی را در حال گذرانده هستید، تاریچ پایان را PRESENT درج کنید.
  اگر دوره های غیر آکادمیک نیز طی کردید که DEGREE PROGRAM یا NON DEGREE PROGRAM  بوده است، اطلاعات آن را نیز ذکر نمایید.
 4.  سوابق شغلی  (Skills and Work Experiences) در این بخش باید کل سوابق شغلی شما ، اعم از تمام وقت یا پاره وقت ، با ذکر نام و تلفن یا آدرس محل کار ، به اضافه تاریخ و دوره اشتغال فهرست شود. همه چیز باید خلاصه باشد. در بخش سوابق شغلی، فهرست جاهایی که در ان جا کار کردید را از آخر به اول ذکر کنید. نام کارفرما، مدت فعالیت، عنوان شغلی و شهر  و کشور مربوطه را ارائه کنید. همان طور که قبلا توضیح دادیم، 
 5. معرفی سوابق و فعالیت تحقیقاتی و پژوهشی مقوله ای هست که باید در قسمت PUBLICATION ارائه شود. فهرست کتب و مقالاتی که منتشر کردید را به طور کامل ذکر کنید.
  یکی از مهم ترین بخش های رزومه های تحصیلی متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، همین بخش است. هر اندازه این بخش کامل و شفاف باشد، شانس شما برای پذیرش با بورس افزایش خواهد یافت. نحوه ارائه عنوان فعالیت های تحقیقاتی خود را مانند روشی که رفرنس نویسی می کردید ارائه کنید.
 6. اطلاعات اضافی آخرین بخش یک رزومه هست. در این بخش، که نگارش آن ضروتی ندارد اما توصیه می شود که به آن پرداخته شود، درباره مقولاتی صحبت می کنید که نه آکادمیک هست و نه ارتباطی به شغل شما دارد. مثلا علاقمندی های ورزشی، هنری،‌فرهنگی، اجتماعی، مشارکت های مدنی و زیست محیطی و بشر دوستانه و ... .
  عضویت در موسسات داخلی و بین المللی انجمن های علمی و مسایلی از این دست بهتر است در این بخش قرار دهید. برای خیلی از دانشگاه ها اهمیت دارد که شما فردی ورزشکار، با روحیه کار مشارکتی و جمعی و به اصطلاح eco friendly student باشید. این موارد را در این بخش می توانید قید کرده و در صورت نیاز، گواهینامه یا معرفی نامه ای برای اثبات مطالب به رزومه ضمیمه کنید.
  در  برخی از رزومه ها مشاهده می شود که عنوان افرادی که توصیه نامه تحصیلی نیز به دانشجو داده اند در بخش رفرنس ارائه می شود. البته این قسمت ضروری نیست و بیشتر برای پیدا کردن فرصت های شغلی پیشنهاد می شود.

تفاوت بیانیه هدف با رزومه تحصیلی

 بیانیه هدف (STATEMENT OF PORPOSE) به این موضوع اشاره دارد که شما قصد دارید در آینده چه کاری را انجام دهید و تجربه قبلی و آموزشی که قصد دارید ببینید، چه کمکی به شما در نیل به این هدف خواهد کرد.بیانیه ای برای ماموریت های آینده و چشم اندازی برای جایی هست که قصد دارید باشید. اما رزومه، در واقع به گذشته شما اشاره دارد و آن چه که هستید، نه آن چه و آن جایی که فکر می کنید خواهید بود. این تفاوت را توجه کنید. رزومه در واقع نگاهی است اجمالی به قابلیت های شخصی، علمی، اجتماعی و آکادمیک شما و بیان گر بخشی از توان مندی های علمی و تجربی شما در زمینه های گوناگون می باشد.

از طریق رزومه یک فرد، می توان به این نتیجه رسید که این شخص در چه زمینه هایی قصد تحصیل یا کار در آینده دارد. از چه پتانسیل هایی برخوردار می باشد و در چه حوزه هایی، تخصص بیش تری دارد. بعضی ها معتقدند که رزومه خوب، سخنگوی کاغذی قابلیت ها و توان مندی های شما می باشد که در چند دقیقه، قابلیت های شما را به تصویر می کشد. این قضیه درک خوبی را در ذهن خواننده روزمه بوجود می آورد و به طرف می گوید که تا چه اندازه شما با موقعیتی که دنبالش هستید، نزدیک خواهید بود. بنابراین اهمیت نوشتن یک روزمه خوب و اثربخش در فرآیند اخذ پذیرش تحصیلی و بورس های تخصصی از دانشگاه های خارچ از کشور به ویژه اروپا و آمریکای شمالی بر کسی پوشیده نیست.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق