خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

خدمات کتاب

ثبت سفارش

درباره ما

اسکوپ مجله چیست ؟

انتشار 2 بهمن 1397
مطالعه 3 دقیقه

پژوهشگران و دانشجویانی که به دنبال پذیرش و چاپ مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی هستند . بارها با این عنوان که آیا مقاله آنها در اسکوپ مجله قرار دارد یا نه مواجه شده اند .

اسکوپ مجله چیست ؟

پژوهشگران و دانشجویانی که به دنبال پذیرش و چاپ مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی هستند . بارها با این عنوان که آیا مقاله آنها در اسکوپ مجله قرار دارد یا نه مواجه شده اند . برخی از دانشجویان و پژوهشگران که با این عنوان رو به شده اند شناختی با این موضوع ندارند و گاهاً متوجه سوال نمی شوند و نمی دانند که منظور از اسکوپ مجله چیست ؟ برخی دیگر از پژوهشگران نیز در خصوص یافتن اسکوپ مجله دچار مشکل می شوند و نمی دانند که مجله ای که انتخاب می کنند آیا با موضوع مقاله آنها هم خوانی دارد یا نه و در کل با نحوه تشخیص اسکوپ مجله آشنا نیستند .

برای راهنمایی این دسته از دوستان کارشناسان موسسه اشراق در کنار پژوهشگران و محققان عزیز هستند تا با مطالعه و بررسی مقالات آنها مجلاتی که در حیطه علمی و اسکوپ مقالات آنها هستند را خدمت عزیزان معرفی کنند و از این بابت مطمئن باشند که مقاله نگارش یافته آنها در اسکوپ مجله قرار دارد . در صورتی هم که موفق به نگارش و تدوین مقالات علمی خود نشده باشید محققان موسسه اشراق می توانند مقالات علمی را در فرمت و استاندارد مجلات معتبر داخلی و خارجی از پایان نامه شما استخراج نمایند و بعد از اتمام استخراج و ترجمه تخصصی مقالات شما مجلاتی که در اسکوپ و زمینه علمی مقاله شما هستند را معرفی نمایند .

Scope مجله چیست ؟

حیطه کاری ژورنال منتخب شما . منظور از اسکوپ مجله یعنی حوزه علمی مجله . وقتی صحبت از اسکوپ مجله می شود صحبت از این است که آیا مجله ای که انتخاب نموده اید در حوزه علمی و تخصص مقاله شما فعالیتی دارد یا نه ؟ هنگام انتخاب یک مجله، به پرسش‌های زیر دقت کنید: حیطه کاری و اهداف این مجله چیست؟ هر مجله اهداف و حیطه کاری و یا  Scope مختص خود دارد.

مهم‌ترین معیار برای انتخاب مجله، هماهنگی موضوع مقاله با اهداف و حیطه کاری آن مجله می‌باشد. نمی‌توان مقاله پژوهشی را به مجله‌ای فرستاد که فقط مقالات مروری چاپ می‌کند. یا فرستادن یک مقاله تئوری به مجله‌ای که فقط مقالات کاربردی چاپ می‌کند درست نیست. برای دانستن اسکوپ و یا حیطه کاری مجلات می توان به سایت مجلات مراجعه کرد و در آن سایت از بخش اسکوپ مجله حیطه کاری مجله را بدانید برخی از مجلات در بخشی مجزا در صفحه اول اسکوپ مجله خود را مشخص کرده اند به این صورت که با ادرس دهی در صفحه اول دسترسی به اسکوپ مجله را مشخص کرده اند .

در سایت مجلات در قسمت اهداف و حیطه کاری (Aims and Scopes)، حیطه علمی و کاری مجله نوشته شده است. هماهنگی موضوع مقاله با حیطه کاری مجله بسیار مهم است و لذا توصیه اکید می‌شود که از سایت مجله، قسمت «اهداف و حوزه کاری» را مطالعه و بررسی کنید. در صورتیکه مقاله به مجله‌ای ارسال شود که با حوزه کاری آن هماهنگی ندارد، پس از چند روز و حتی چندین هفته، پیغامی مبنی بر ناهماهنگی موضوع مقاله با حیطه کاری مجله (out of scope) از طرف مجله به نویسندگان ارسال می‌شود و مقاله بدون داوری، رد می‌شود. در این حالت بدون کسب نتیجه‌ای، چند هفته وقت تلف شده است. به همین منظور بهتر است که ابتدا مجلات مرتبط با موضوع مقاله انتخاب گردد.

برای جلوگیری از چنین پیامدی می توانید از طریق موسسه اشراق اقدام به پذیرش مقالات علمی خود در مجلات معتبر داخلی و خارجی نمایید . زیرا محققان و متخصصان موسسه اشراق با سابقه ی طولانی مدتی که در زمینه استخراج مقاله از پایان نامه ، فرمت بندی مقاله ، ترجمه تخصصی مقاله ، پذیرش و چاپ مقاله در مجلات ISI به صورت تظمینی ، پذیرش و چاپ مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی و چاپ مقاله در کنفرانس ها و همایش های بین المللی دارند می توانند به طور دقیق مجلاتی را در اسکوپ و حوزه علمی شما معرفی نمایند. در این حالت هم دانشجویان و محققان عزیز از سردرگمی در انتخاب مجله رها می شوند و هم اینکه به طور اطمینان مقاله خود را به مجله ای که در اسکوپ آن است ارسال می نمایید که دیگر با پیام ریجکت و خارج از اسکوپ مجله مواجه نمی شوید .

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق