خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

ثبت سفارش

درباره ما

انتخاب عنوان مناسب برای مقاله

انتشار 8 مهر 1397
مطالعه 3 دقیقه

سه نکات پایه درباره نوشتن عنوان مناسب برای یک مقاله پژوهشی

انتخاب عنوان مناسب برای مقاله

اجازه دهید که اصلی‌ترین و مهم‌ترین بعد مقاله پژوهشی یعنی عنوان را بحث کنیم. نوشتن عنوان یک مقاله پژوهشی شاید کار آسانی به نظر آید اما به تفکر اساسی نیاز دارد. ممکن است باعث تعجب اغلب افراد شود که نویسنده ای که جزییات کامل مطالعه پژوهشی خود را به طور موفق به رشته ی تحریر در آورده است، در نگارش عنوان مقاله پژوهشی، موانعی را تجربه می کند. با این وجود، اغلب نویسندگان  علی رغم تسلط بر جزئیات دقیق و جامع مقاله پژوهشی، در رابطه با نوشتن عنوان مقاله پژوهشی بدون قلم افتادگی هیچکدام از عناصر مربوطه دچار مشکل می‌شوند.

هنگام نوشتن و نگارش عنوان مقاله پژوهشی، نویسندگان در کنار اینکه نسبت به این نکته تذکر داده ‌شوند باید درک کنند که اغلب افراد کتاب را از طریق جلد آن قضاوت می‌کنند. این سوءگیری شناختی مخاطبان را وادار می‌کند که عنوان مقاله پژوهشی را به عنوان فاکتور اصلی مؤثر در انتخاب خواندن یا کنار گذاشتن آن در نظر بگیرند. اگرچه جستجو دستیار تخصصی سرویس نگارش یک مقاله پژوهشی به این مسئله کمک می‌کند، نویسنده مقاله به عنوان بهترین داور برای تنظیم هماهنگی درست مقاله پژوهشی خودش قرار می‌گیرد.

مخاطبان با جستجو در پایگاه‌داده‌ها و بخش‌های اصلی مقالات پژوهشی به عناوین مقاله پژوهشی مواجه می‌شوند. مخاطبان براساس عنوان درباره مقاله و ارتباط آن استنباط می‌کنند. با توجه به این، عنوان مقاله شما مهم‌ترین عامل تعیین کننده در دفعات خواندن افراد به شمار می‌آید.

یک عنوان خوب برای مقاله پژوهشی:

  • محتوای مقاله را در چند واژه دربرگیرد
  • توجه خواننده را به خود جلب کند
  • مقاله را از سایر مقالات در حوزه موضوعی مشابه متمایز کند

برای مشاهده دستورالعمل‌های نگارش یک عنوان مؤثر برای مقاله پژوهشی در انتهای این مقاله ویدئوی سه دقیقه‌ای و تعاملی را مشاهده نمایید.

بنابراین در ادامه سه نکته اساسی را مطرح می‌کنیم که باید آن را هنگام نوشتن عنوان به خاطر بسپارید:

  1. ساده، مختصر و جذاب باشد: کارکرد اصلی یک عنوان ارائه خلاصه‌ای دقیق از محتوای مقاله هست. بنابراین عنوان را بصورت مختصر و شفاف بنویسید. از افعال معلوم به جای عبارات پیچیده اسمی استفاده کنید و از جزئیات غیر ضروری جلوگیری کنید. علاوه بر این، یک عنوان خوب برای یک مقاله پژوهشی معمولاً حدود 10 تا 12 واژه دارد. عنوان طولانی تمرکز مخاطب را از بین برده و توجه او را به نکته مهم منحرف می‌کند. به طور مثال،

 

  1. واژگان توصیفی مناسب را بکار گیرید: یک عنوان خوب برای مقاله پژوهشی باید دربرگیرنده واژگان کلیدی موجود در مقاله باشد و ماهیت  مطالعه را تعریف کند. واژگانی را در نظر بگیرید که افراد برای جستجو مطالعه شما استفاده می‌کنند و آن‌ها را در عنوان خود بگنجانید.

 

  1. از بکارگیری اختصارات و اصطلاحات نامفهوم اجتناب نمایید: اختصارات شناخته شده مانند AIDS، NATO و از این قبیل موارد را می‌توان در عنوان بکار گرفت. با این وجود دیگر اختصارات کم کاربرد یا اختصارات خیلی تخصصی و اصطلاحات نامفهوم نباید در عنوان استفاده کرد زیرا برای مخاطبان نا آشنا است.

 

همیشه فرضیه خود را روی کاغذ بیاورید و سپس این دستورالعمل‌ها را در نظر بگیرید.

این کار به شما در نوشتن بهترین عنوان برای مقاله پژوهشی خود کمک می‌کند.

آیا در رابطه با نگارش پژوهش سؤال دارید؟ سوال خود را از طریق تماس تلفنی با کارشناسان موسسه اشراق مطرح نمایید.

09149724933-04133373424

 

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق