خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

خدمات کتاب

ثبت سفارش

درباره ما

سابمیت مقاله چیست ؟

انتشار 26 آذر 1397
مطالعه 4 دقیقه

سابمیت فوری مقالات علمی . منظور از این جمله چیست ؟ سابمیت ( Submit ) مقاله چیست ؟ چرا مقاله را سابمیت می کنیم ؟ منظور از سابمیت مقاله چیست ؟ 

سابمیت مقاله چیست ؟

سابمیت فوری مقالات علمی . منظور از این جمله چیست ؟ سابمیت ( Submit ) مقاله چیست ؟ چرا مقاله را سابمیت می کنیم ؟ منظور از سابمیت مقاله چیست ؟ 

بارها در امر ارسال مقاله و پذیرش آن با لغت سابمیت و یا  Submit مواجه شده ایم . دانشجویان و پژوهشگرانی که پیوسته به تدوین و نگارش مقالات علمی می پردازند و همچنین تجربه ارسال مقاله به مجلات معتبر داخلی و خارجی را دارند با امر سابمیت آشنایی دارند . اما برای آن دسته از عزیزانی که به تازگی تصمیم به چاپ مقالات علمی خود گرفته اند و با این امر آشنایی ندارند ، توضیحاتی رو گردآوری نموده ایم .

سابمیت مقاله از جمله اصطلاحات رایج در امر ارسال و پذیرش مقاله به مجلات می باشد .

سابمیت (Submit)

اولین اقدام در گرفتن پذیرش و در انتها چاپ مقاله انتخاب یک مجله مناسب و معرفی مقاله به آن مجله است. وقتی شما مراحل ثبت یک مقاله را در یک مجله طی و در نهایت موفق به ارسال مقاله شدید در حقیقت مقاله را سابمیت کرده اید. سابمیت در لغت به معنای ارائه کردن و معرفی کردن است و هیچ امتیاز علمی برای نویسنده ندارد. یعنی در رزومه خود نمی توانید برای سابمیت کردن مقاله امتیازی بگیرید یا نسبت به آن ادعایی داشته باشید چون هر چیز بی ربطی را می‌توان به یک مجله کاملا معتبر سابمیت کرد و مانعی در این زمینه وجود ندارد. در برخی دانشگاهها برای دانشجویی که مقاله خود را سابمیت کرده به دلیل آنکه زیر نظر استادان راهنما و مشاور این کار انجام شده و فرض بر این است که مقاله محتوای علمی دارد برای آن پوئنهای مثبتی در زمان دفاع در نظر می‌گیرند.

به‌طورکلی زمانی که شما یک مقاله را برای چاپ در یک ژورنال، ارسال می‌کنید در حقیقت شما مقاله خود را سابمیت کرده‌اید. برای سابمیت یک مقاله به یک ژورنال، باید به سایت ژورنال مراجعه کرده و از قسمت مربوط به سابمیت اقدام نمایید. البته قبل از اقدام به سابمیت، ابتدا باید قسمت دستورالعمل برای نویسندگان را که معمولاً با عناوینی مانند Instruction For Authors آورده می‌شود مطالعه کنید. البته متن‌ها به انگلیسی بوده و کار را برای فارسی‌زبانان که تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارند، دشوار می‌نماید.

در قسمت دستورالعمل‌ها برای سابمیت مقاله در ژورنال، مطالبی وجود دارد از قبیل:

تعداد لغات : زیرا ژورنال‌ها برای چاپ مقاله محدودیت‌هایی برای تعداد لغات کل مقاله، تعداد لغات چکیده و حتی تعداد لغات کلیدی دارند.

تأکید بر ترجمه دقیق متن به انگلیسی : علاوه بر این، در برخی از ژورنال‌ها گفته می‌شود که اگر ترجمه ایرادات اساسی داشته باشد باید توسط افراد خبره در ژورنال ترجمه‌شده و هزینه از محقق اخذ می‌شود در غیر این صورت سابمیت رد می‌شود.

توضیحاتی در خصوص شکل‌ها و جداول

توضیحاتی در خصوص نحوه رفرنس دهی و اینکه تمامی رفرنس‌ها باید برگرفته از متن باشد .

و مسائل دیگری که در قوانین سابمیت یک مقاله، گاهی اوقات از یک ژورنال به ژورنال دیگر متفاوت خواهد بود.

پس از مطالعه این قسمت، شما می‌توانید به قسمت سابمیت بروید که با عناوینی چون submission قابل‌دسترسی در سایت هستند. البته در اکثر سایتها امکان سابمیت و بارگذاری مقاله به‌طور مستقیم وجود ندارد. بلکه در قسمت دستورالعمل ایمیلی مخصوص سابمیت کردن قرار دارد که به محقق می‌گوید که شما می‌توانید مقاله خود را به این ایمیل ارسال نمایید.

فرایند سابمیت مقاله دو نوع است.

  1. استفاده از سیستم مکانیزه سابمیت:

 گاهی مجله سیستم ارسال مکانیزه ای دارد مثلا ژورنالهای گروه امرالد سیستم پیشرفته ای دارند که در آن ابتدا شما نام کاربری و کلمه عبور دریافت می کنید. سپس وارد صفحه مربوط به خود شده و مراحل را یکی به یکی طی  کرده و در نهایت یک کد یا سابمیت نامبر دریافت می کنید که از ان پس برای هر نوع مکاتبه و انجام تغییرات برای مقاله از آن کد استفاده می‎کنید. همچنین هر عملیاتی که از طرف ژورنال بر روی مقاله شما انجام می شود در این سیستم ثبت می گردد و شما قادرید مقاله خود را ردیابی کنید.

  1. استفاده از ایمیل:

در این  نوع سابمیت شما از ایمیل مجله استفاده کرده و مقاله خود را که دقیقا مطابق با راهنمای ژورنال تهیه شده برای مجله ارسال می‌کنید. در برخی مجلات بعد از ارسال ایمیل برای مقاله شما کد یا همان سابمیت نامبر در نظر گرفته شده و شما هر دفعه از طریق آن می‌توانید با ادیتور مقاله خود مکاتبه کنید. استفاده از هر کدام از این روشها به معنای اعتبار بیشتر یک مجله نیست و بستگی به امکانات مجله دارد.

با سابمیت کردن مقاله و همچنین انواع روش های سابمیت آشنا شدید . اما اگر انجام این مراحل برای شما دشوار است و یا به زبان انگلیسی تسلط ندارید و نمی توانید به درستی این مراحل را انجام دهید ، نگران نباشید زیرا کارشناسان و محققان موسسه اشراق می توانند تمامی مراحل ارسال و سابمیت مقاله را به درستی و به راحتی برای شما پژوهشگران و دانشجویان عزیز انجام دهند . پس دیگر نگران مقالات علمی خود نباشید زیرا به راحتی از طریق موسسه اشراق می توانید مقالات علمی خود را از پایان نامه استخراج نمایید و برای پذیرش و چاپ به مجلات معتبر داخلی و خارجی سابمیت نمایید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
کارشناس موسسه اشراق
2 سال پیش
در پاسخ به:
ممنون از اطلاع رسانی کوتاه وکامل
خواهش می کنم در خدمتیم
بازدیدکننده
بازدیدکننده
2 سال پیش
ممنون از اطلاع رسانی کوتاه وکامل
بازدیدکننده
فرناز
3 سال پیش
سپاس مختصر و مفید بود.
بازدیدکننده
لیلاعلی نیای
4 سال پیش
سلام وقت بخیر ممنون بابت مطالب بسیار مفیدتون کمک خوبی بود برای افراد مبتدی سپاس فراوان
بازدیدکننده
لیلاعلی نیای
4 سال پیش
سلام وقت بخیر ممنون بابت مطالی بسیار مفیدتون کمک خوبی بود برای افراد مبتدی سپاس فراوان لــیلا
بازدیدکننده
ناشناس
4 سال پیش
تشکر
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
5 سال پیش
در پاسخ به:
سلام یه سوالی داشتم آیا ملیت تو سابمیت تاثیر داره؟ ینی مثلا من ایرانی ام امکانش هست برام تمایز قایل بشن؟
با سلام ملیت در روند سابمیت و داوری تاثیر ندارد . ولی در حال حاضر به دلیل تحریم برخی از مجلات به مقالات و نویسندگان ایرانی پاسخ نمی دهند و یا ریجکت سریع اعلام می کنند . باتشکر
بازدیدکننده
پروانه🦋
5 سال پیش
سلام یه سوالی داشتم آیا ملیت تو سابمیت تاثیر داره؟ ینی مثلا من ایرانی ام امکانش هست برام تمایز قایل بشن؟


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق