خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


تاریخچه ISI

انتشار : 23 اسفند 1396
مطالعه : 4 دقیقه

مؤسسه اطلاعات علمی یا ISI (Institute for Scientific Information)‏ موسسه‌ای که با تمرکز بر علم‌سنجی و انتشارات علمی است که در سال ۱۹۶۰ توسط یوجین گارفیلد تأسیس شد.

تاریخچه ISI

تاریخچه مجلات ISI

موسسه اطلاعات علمی یا ISI (Institute for Scientific Information)‏ موسسه‌ای که با تمرکز بر علم‌سنجی و انتشارات علمی است که در سال ۱۹۶۰ توسط یوجین گارفیلد تأسیس شد. این موسسه توسط موسسه علمی تامسون در سال ۱۹۹۲ خریداری و به‌عنوان Thomson ISI شناخته شد و اکنون نیز با نام Thomson Scientific شناخته شده است. این مؤسسه بخشی از شرکت Thomson Reuters می باشد. 

موسسه تامسون رویترز که پایگاه داده مقالات و کتاب های علمی مجلات ISI را در خود نگهداری و نمایه میکند که این نمایه سازی موسسه تامسون رویترز توسط آقای گارفیلد پایه گذاری شد که خدمات نقل قول و تحلیل مجله ها را هم شامل می شود. خدماتی که شامل نگهداری از داده های و مقالات هزاران ژورنال جهانی می باشداین اطلاعات از طریق سرویس و پایگاه داده ISI Web of Knowledge در دسترس همگان است و به محققین این امکان را فراهم نموده تاتعدا ارجاع ها و رفرنس های یک مقاله را مشاهده کرد و انتخاب مناسب تری داشت.

ISI همه ساله یک گزارش جامع با نام گزارش استنادی مجلات علمی در یک قالب اکسل ارائه میدهد که به مجلات نام برده شده در فایل به نام  (Journal Citation Reports)‏ معروف است که در پایگاه داده بر اساس ضریب تاثیر محافظت می شود. و از شاخص های برای اعتبار مجلات علمی بشمار می رود.

موسسه اطلاعات علمی همه ساله تمامی مجلات علمی را مورد بررسی و تجریه تحلیل قرار می دهند و بر اساس معیارهای که موسسه تامسون دارد مجلات را انتخاب می کنند و نام مجلات و تعداد آنها همه ساله تغییر می کند و ممکن است یک مجله یک سال در لیست مجلات ISI قرار بگیرد اما سال دیگر همین مجله در لیست ISI نباشد. هم اکنون تعداد مجلات نمایه شده در این پایگاه حدود بیست هزار مجله می رسد که همه ساله حدود دو هزار مجله نیز به این اسامی افزوده می شود.

موسسه اطلاعات علمی ( Institute for Scientific Information )

بانک اطلاعات ISI مرکزی برای نمایه شدن مجلات علمی منتشره شده در دنیا برای منظور تبادل اطلاعات میان محققین مختلف در تمام دنیا است. هر مجله برای قرار گرفتن در لیست مجلات ISI یکسری مراحل را سپری می کند و مراحل ارزیابی را پشت سر می گذارد تا وارد این لیست شود که برای قرار گرفتن در این لیست باید تمامی قوانین و استاندارهای علمی که ISI در نظر دارد را رعایت کند این موسسه تمامی رشته ها را در پایگاه داده خود داردو تنوع بین المللی بالایی برخوردار است .
برای اینکه یک مجله در لیست مورد تایید ISI قرار بگیرد باید تمامی موارد را رعایت کند چون موارد و استانداردهای لازمه یک به یک مورد بررسی و ارزیابی قرار نمی گیرد و نمامی جوانب برای ورود به این موسسه باید تایید شود و با کسب امتیاز مورد تایید بتوانند در این لیست حضور داشته باشد.از جمله مواردی که در ارزیابی مجله مورد توجه است که عنوان مقالات، چکیده و کلمات کلیدی باید به زبان انگلیسی باشد همچنین توصیه می شود که منابع نیز به زبان انگلیسی باشد. تا تحت داوری و ارزیابی ISI قرار گیرد زیرا ارزیابی کنندگان مجلات علمی در ISI نمی توانند عناوین و منابع بکاررفته در مقالات را به زبان انگلیسی ترجمه کنند. داوری علمی و تخصصی مقالات چاپ شده در مجله توسط داوران نام آشنای علمی از جمله عمده ترین موارد مورد توجه ارزیابی کنندگان می باشد که گویای اعتبار و غنای علمی مجله هست.

ارجاع به خود یا self citation چیست؟

 منابع ذکر شده در مقاله٬  اگر پژوهشهای بدست آمده نویسندگان خود مقاله باشد٬  از ارزش مقاله کاسته میشود زیرا جنبه بین المللی بودن آن را کم میکند. درجه ارجاع به خود در مجلات ISI کمتر از ۲۰٪ می باشد.

ضریب تاثیر یا Impact factor چیست؟

ضریب تاثیر همه ساله توسط ISI برمبنای ارجاعات به هر یک از مجلات علمی  در طول یک سال نسبت به مقالات چاپ شده در آن محاسبه می شود و نتیجه در گزارشات ارجاع مجله یا Journal Citation Reports یا به اختصار JCR ٬ منتشر می شود. این ضریب٬ نه برای مقاله یا نویسنده٬ بلکه برای مجله محاسبه می شود. 

ISI بودن یک مجله را چگونه تعیین کنیم؟

 سایت تامسون رویترز که معتبرترین سایت برای فهمیدن ISI بودن یک مجله را نشان می دهد. با توجه به اینکه٬ تعداد مجلات زیاد است و هم ISI محسوب شدن یک مجله ممکن است همیشگی نباشد. هر ژورنالی با هر امتیاز علمی در کشور چاپ شود اگر ضریب تأثیرش صفر باشد، در این پایگاه قرار نمی گیرد. و متأسفانه،هیچکدام از نشریات داخلی ایران سهمی در این پایگاه ندارند و نمایه نمی شوند چون ضریب تاثیر صفر دارند. 

چگونه بدانیم که یک مجله در ISI ایندکس شده است یا نه؟

برای اینکه بدانیم آیا یک مجله درجۀ آی اس آی دارد یا نه؟ (توجه: جستجوی خود سایت تامسون رویترز زیاد دقیق نیست و گاهی وقت ها نام نشریات را نمی آورد) کافی است که نام نشریه را به این شکل در Google وارد کنیم:
“Journal Name” site:thomsonreuters.com
برای مثال
“JOURNAL OF BANKING & FINANCE” site:thomsonreuters.com
یا اینکه به جای نام مجله، ISSN مجله را واردجستجوگر Google می کنیم:
“ISSN: 0378-4266” site:thomsonreuters.com
که نتیجه جستجو در زیر مشاهده می شود
Journal Search - Science - Thomson Reuters
Science thomsonreuters.com ... Site. Client. proxystylesheet. Output. Search. allAreas ... JOURNAL OF BANKING & FINANCE. Monthly: ISSN: 0378-4266: ELSEVIER SCIENCE BV, PO BOX 211, AMSTERDAM, NETHERLANDS, 1000 AE. Coverage ...
science.thomsonreuters.com/cgi-bin/jrnlst/jlresults.cgi?... 
برای جستجوبر اساس حروف الفبا نیز از لینک زیر استفاده کنید:
scientific.thomsonreuters.com

موسسه علمی پژوهشی اشراق با بیش از 5 سال سابقه در زمینه چاپ مقالات در نشریات معتبر با ضریب تاثیر مثبت همواره با ارائه خدمات حرفه ای و تخصصی  و مشاوره های تخصصی رایگان در خدمت پژوهشگران بزرگوار است.
موسسه افق حاصل تلاش پژوهشگران و محققین برای چاپ مقالات ارزشمند خود در مجلات مورد تایید وزارت علوم را هموار می سازد و خدمات ترجمه، فرمت بندی و مشاوره را ارائه میدهند تا پژوهشگران بتوانند مقالات خود را در مجلات مورد تایید وزارت علوم چاپ کنند.
برای ثبت سفارش میتوانید با کارشناسان موسسه تماس حاصل نمایید و از مشاوره آنها بهره مند شوید و یا درخواست خود را از طریق ایمیل  [email protected]  ارسال نمایید تا مشاور های مورد نیاز برای شما ارائه شود.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق