خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


تشخیص سرقت علمی و رفع آن

انتشار : 6 آذر 1397
مطالعه : 4 دقیقه

وقتی صحبت از مقاله علمی و پژوهش می شود بدون شک سرقت علمی نیز در کنار آن می آید . سرقت علمی موجب کاهش رتبه علمی پژوهشگر و دانشگاه می شود .بنابراین آگاهی دادن در این زمینه و مبارزه با این معضل در دنیای علم به عنوان یک وظیفه اخلاقی و علمی پیش از پیش احساس می شود .

تشخیص سرقت علمی و رفع آن

وقتی صحبت از مقاله علمی و پژوهش می شود بدون شک سرقت علمی نیز در کنار آن می آید . مستحضر هستید که امروزه به دلیل دسترسی آسان به مقالات علمی سایرین و همچنین پیشرفت تکنولوژی و ارتباطات میزان بهره بری از مطالب دیگران بیشتر شده است . که این امر سبب کاهش رتبه علمی و ارزش و اعتبار پژوهشگر ، موسسه ، دانشگاه و کشور می شود . بنابراین آگاهی دادن در این زمینه و مبارزه با این معضل در دنیای علم به عنوان یک وظیفه اخلاقی و علمی پیش از پیش احساس می شود .

با تعاریف و عناوین سرقت علمی آشنا هستیم و می دانیم که وجود سرقت علمی در مقالات علمی جرم محسوب شده و پیامدهای ناگواری در پی دارد . برای اینکه به این مشکلات و جرایم سرقت ادبی دچار نشویم،  بهتر است اقدام به پیشگیری نماییم تا درمان . در وحله اول توصیه می شود در نگارش مقالات علمی خود دقت فراوان داشته باشید . هر منبع و یا مطلب مربوط به موضوع مقاله تان را به دقت مورد مطالعه قرار دهید، از کپی برداری پرهیز نمایید ، در صورت نیاز به استفاده از مطالب و مقالات دیگران حتما استناد دهی و رفرنس دهی را به درستی انجام دهید . اگر نیاز است متنی عینا نوشته شود حتما آن متن را بصورت نقل و قول از جانب نویسنده آن مطلب بیان کنید . بعضاً با رعایت تمامی این وارد بازهم دچار سرقت ادبی می شویم . و فرض را بر این می گذاریم که این سرقت علمی بصورت غیر عمدی می باشد و یا حتی از وجود سرقت علمی در مقالات خود باخبر نیستیم . اما برای اینکه ریسک نکنیم و پس از ارسال مقالاتمان به مجلات ، داوران متوجه سرقت علمی موجود در مقاله نشوند و مورد اتهام قرار نگیریم ، باید به آزمون متن خود بپردازیم تا اگر حتی به صورت غیر عمد دچار سرقت علمی شده ایم آن را رفع کنیم . برای آزمون مقالات و تشخیص سرقت علمی آن راههای مختلفی وجود دارد . از جمله این راهها برخی سایت های اینترنتی هستند که به حالت یک موتور جستوجوگر هستند و با قرار دادن متن خود می توانید میزان سرقت علمی موجود در متن را بدانید . بسیاری از این سایت ها رایگان می باشند و در دسترس هرشخصی قرار دارند و تنها با داشتن آدرس سایت می توانید از آنان استفاده کنید ولی این سایت ها دارای یک مشکل اصلی می باشند . بدلیل رایگان بودن این سایت ها ، آنان به مقالات علمی بسیاری از پایگاهها از جمله  JCR ، ELSEVIER ، SPRING ، ISI و ... دسترسی ندارند . بنابراین اگر مقاله شما حاوی مطالب سرقت شده از مقالات این مجلات باشند قابل کشف نمی باشند .

آدرس برخی از سایت هاع تشخیص سرقت علمی موجود در مقالات علمی:

http://smallseotools.com/plagiarism-checker
http://www.dustball.com/cs/plagiarism.checker
http://plagiarism-detect.com
http://www.duplichecker.com
http://www.dustball.com/cs/plagiarism.checker
http://www.scanmyessay.com

با نحوه عملکرد این سایت ها آشنا شدیم و گفتیم که استفاده از آنها راحت می باشد اما در مورد عمده ترین مشکل این سایت چه باید بکنیم . گفتیم که این سایت ها به مقالات علمی پایگاههای معتبر دسترسی ندارند. اگر هدف از نگارش مقاله ارسال آن به مجلات معتبری همچون ELSEVIER ، JCR ، SPRING  و .... باشد؛ باید به پایگاهی دسترسی داشته باشیم که بتواند میزان سرقت علمی مقاله از این مقالات را تشخیص دهد . به منظور رفع این مشکل موسسه اشراق به یاری پژوهشگران عزیز آمده است تا از اتهام آنان به سارقین علمی جلوگیری کند . موسسه اشراق با دسترسی به نرم افزارهایی که استاند شده از پایگاههای معتبر هستند و همچنین این نرم افزارها مورد استفاده خود این پایگاهها نیز هستند ؛ می تواند میزان سرقت علمی مقالات شما را تشخیص دهد و به کمک متخصین خود اقدام به رفع آن نماید.

پس از تشخیص سرقت علمی و همچنین میزان درصد موجودی آن باید به رفع آن بپردازیم . رفع سرقت علمی آنچنان هم کار راحت و ساده ای نیست . محققین و متخصصینی که سابقه و تجربه در زمینه رفرنس دهی و رفع سرقت علمی دارند با مطالعه بخش های سرقت شده اقدام به رفع آن می نمایند که این بخش ممکن است یا با استناد دهی دقیق و رفرنس دهی کامل و مناسب انجام شود و یا از طریق پارافرایزر و تغییر ساختار جملات انجام شود .

خدمات ما:

ترجمه فوق تخصصی در سایت شبکه مترجمین اشراق

پذیرش و چاپ مقاله در معتبریترین مجلات داخلی و خارجی

تبدیل پایان نامه به کتاب در تیراژ دلخواه شما

واریز و دریافت تمامی حوالجات دلاری و یورویی

 

راههای ارتباطی موسسه اشراق 

  041-33373424                                      09149724933                               [email protected]  لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق