خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


تحصیل رشته دندان پزشکی در خارج از کشور

انتشار : 17 تیر 1400
مطالعه : 7 دقیقه

اگر علاقه به تحصیل در رشته دندان پزشکی در خارج از کشور دارید ، مطالب ارائه شده در این مقاله را به دقت مطالعه نمایید .

تحصیل رشته دندان پزشکی در خارج از کشور

شما را با رشته دندان پزشکی ، نحوه اپلای ، کشورهای مناسب تحصیل در رشته دندان پزشکی و همچنین نحوه معادل سازی مدرک و اشتغال در ایران بعد از فارغ التحصیلی آشنا می سازیم .

دندانپزشکی

دندان پزشکی از رشته های پزشکی مرتبط با سلامت دهان و دندان است. دندان پزشک به تشخیص و درمان بیماری های دهان و دندان می پردازد و از همین رو عنوان دهان پزشکی نیز ذکر شده است. رشته دندانپرشکی جزء رشته های بسیار سخت اما پرطرفدار در جهان است. کسانی که می خواهند در آینده به عنوان یک دندان پزشک فعالیت کنند راه بسیار دشواری را پیشرو دارند.

دندان پزشکی

مقاطع تحصیلی در رشته دندانپزشکی

دندان پزشکی عمومی

دوره های تحصیلی زیاد و متنوعی در رشته دندانپزشکی وجود دارد. یکی از مهم ترین دوره های تحصیلی در این رشته، دوره دندانپزشکی عمومی است که تحصیل در این دوره معمولا پنج سال به طول می انجامد. دانشجویانی که در دوره دندانپزشکی عمومی تحصیل می کنند، در پایان موفق به اخذ مدرک DDS یا DMD می شوند. این دو مدرک هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. بعضی از دانشگاه ها نام مدرک دوره دندانپزشکی عمومی خود را DDS (مخفف جراحی عمومی دندانپزشکی) گذاشته اند و بعضی از دانشگاه های دیگر نام مدرک دوره دندانپزشکی عمومی خود را DMD (مخفف دندانپزشکی عمومی) گذاشته اند. در حقیقت این دو مدرک فقط در نام با یکدیگر تفاوت دارند.

دوره های کارشناسی دندان پزشکی عبارتند از:

 • کارشناسی جراحی دندانپزشکی (BDS)،
 • کارشناسی دندانپزشکی (BDent).

دوره های تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکتری)

دانشجویانی که دوره کارشناسی دندانپزشکی را می گذرانند می توانند تحصیلات خود را در مقطع ارشد و سپس دکتری ادامه دهند. برنامه های آموزشی دندانپزشکی بسیار متنوع هستند. هر دانشگاه ممکن است فقط تعدادی از دوره های کارشناسی ارشد و دکتری را ارائه دهد. هر کدام از دوره ها اسامی متفاوتی دارند و منجر به اخذ یک مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری می شوند.

دوره های تحصیلات تکمیلی دندانپزشکی عبارتند از:

 • کارشناسی ارشد علوم دندانپزشکی (MSD)
 • کارشناسی ارشد علوم پزشکی (MMSc)
 • کارشناسی ارشد دندانپزشکی (MD)
 • کارشناسی ارشد جراحی دندانپزشکی (MDS)
 • کارشناسی ارشد علوم دندان (MDentSci)
 • دکتری دندانپزشکی بالینی (DClinDent)
 • دکتری علوم دندان (DDSc)
 • دکترای علوم دندانپزشکی (DScD)
 • دکتری علوم پزشکی (DMSc)
 • دکتری دندانپزشکی (DDent)
 • کارشناسی ارشد دندانپزشکی (MS)
 • کارشناسی ارشد دندانپزشکی بالینی (MCS)
 • کارشناس ارشد دندانپزشکی (MSM)

دکتری دندانپزشکی (PhD)

رشته دندانپزشکی تخصص های زیادی را شامل می شود. این رشته شامل 9 تخصص اصلی است. دانشجویانی که مدرک دندانپزشکی عمومی (DDS یا DMD) را دارند می توانند در دوره های تخصص دندانپزشکی شرکت کنند و در یکی از زمینه های تخصصی این رشته تبدیل به یک متخصص شوند.

تصویر

تحصیل دندانپزشکی در آلمان

کشور آلمان از ارزان ترین کشورهای برای تحصیل دندانپزشکی محسوب می شود. متقاضیان برای تحصیل رایگان در دوره دندانپزشکی آلمان باید دارای مدرک زبان آلمانی B2 و یا C1 باشند. دارا بودن رزومه علمی تحصیلی و مهارت زبان آلمانی از شرایط مهم تحصیل دندانپزشکی آلمان می باشد. متقاضیانی که فاقد مدرک مهارت زبان آلمانی می باشند، می توانند در دوره های زبان آلمانی در کالج های کشور آلمان شرکت کنند. هزینه این دوره ها از ۴۰۰۰ یورو تا ۵۰۰۰ یورو می باشد میانگین هزینه های زندگی در کشور آلمان ماهانه در حدود ۴۰۰ یورو می باشد. دانشگاه دندانپزشکی هایدلبرگ آلمان از جمله دانشگاه های ارزان دندانپزشکی محسوب می شود. این دانشگاه که یک دانشگاه کامل و جامع است، رشته های پزشکی، دندانپزشکی، علوم اجتماعی، علوم انسانی و حقوق را به متقاضیان ارائه می دهد. متقاضیان برای تحصیل در دوره های مختلف این دانشگاه نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای نمی باشند. هزینه های زندگی برای دانشجویان این دانشگاه ماهانه در حدود ۶۷۰ یورو می باشد.

تحصیل ارزان دندانپزشکی در اتریش

کشور اتریش از ارزان ترین کشورهای جهان برای تحصیل دندانپزشکی می باشد. متقاضیان ایرانی به منظور تحصیل در دوره پزشکی رایگان دانشگاه های دولتی اتریش باید در کنکور سراسری ایران شرکت کرده و در رشته پزشکی پذیرفته شده باشند. متقاضی برای تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های اتریش باید در آزمون ورودی نمره لازم را کسب کند. متقاضی برای شرکت در دوره دندانپزشکی این کشور نیز باید در دوره پیش-پزشکی یا پری-مدیکال دانشگاه های این کشور شرکت کند. متقاضیان برای تحصیل در رشته دندانپزشکی این کشور متحمل هیچ هزینه ای نمی شوند و فقط باید بتوانند هزینه های زندگی خود در این کشور را تامین کنند. متقاضیان برای تحصیل فقط ملزم به پرداخت هزینه اندک سالانه ۶۰۰ یورو تا ۱۵۰۰ یورو برای تحصیل در این کشور می باشند. از مهم ترین دانشگاه های رایگان اتریش برای تحصیل دندانپزشکی، دانشگاه وین، دانشگاه اینسبورگ، دانشگاه گراس، دانشگاه آنتون بروکنر، دانشگاه جووان نیوم و دانشگاه پزشکی گراس را می توان نام برد.

تحصیل ارزان دندانپزشکی در فرانسه

متقاضیانی که قصد تحصیل در دوره دندانپزشکی فرانسه را دارند، در صورتی که دارای مدرک زبان فرانسوی B2 باشند، می توانند به صورت تقریبا رایگان در این رشته تحصیل کنند . دانشگاه های دندانپزشکی فرانسه علی رغم تصور عموم دارای شهریه های مقرون به صرفه و ارزان می باشند. شهریه رشته دندانپزشکی این کشور در مقایسه با شهریه دانشگاه کشورهای دیگر بسیار مقرون به صرفه می باشد. در مقایسه، شهریه دندانپزشکی آمریکا در حدود ۳۴۲۵۰ یورو، استرالیا در حدود ۴۰.۰۰۰ یورو. کانادا در حدود ۱۵۰۰۰ یورو، انگلستان در حدود ۱۰.۰۰۰ یورو می باشد اما شهریه این رشته در فرانسه فقط ۴۵۰ یورو است.

تصویر

تحصیل ارزان دندانپزشکی در اسپانیا

کشور اسپانیا را می توان از ارزان ترین کشورهای جهان برای تحصیل دندانپزشکی محسوب کرد. متقاضیانی که دارای مدرک مهارت زبان اسپانیایی می باشند، می توانند به صورت تقریبا رایگان در رشته دندانپزشکی این کشور تحصیل کنند. متقاضی برای تحصیل دندانپزشکی نیازمند پذیرش در آزمون جامع می باشد. علاوه بر این بالا بودن معدل متقاضی در دوره دبیرستان الزامی است. متقاضیان با ورود به دوره دندانپزشکی این کشور تا حدود یک سال و نیم به فراگیری همزمان زبان اسپانیایی و دروس دندانپزشکی می پردازند. هزینه تحصیل در دوره ۵ ساله دندانپزشکی این کشور سالانه در حدود ۲۰.۰۰۰ یورو می باشد.

تحصیل ارزان دندانپزشکی در بلژیک

به طور کلی هزینه های تحصیل و زندگی در دانشگاه های بلژیک در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه و ارزان می باشد. بالا بودن کیفیت و استانداردهای زندگی، پایین بودن هزینه های زندگی و ثبات و امنیت اجتماعی و اقتصادی از مهم ترین دلایل متقاضیان در تحصیل در کشور بلژیک می باشد. میانگین شهریه دندانپزشکی برای متقاضیان سالانه در حدود ۳۰۰۰ یورو تا ۵۰۰۰ یورو می باشد. دانشگاه های Leuve و دانشگاه Vrije و دانشگاه ULB از برترین و ارزان ترین دانشگاه های بلژیک برای تحصیل دندانپزشکی می باشند.

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

دانشگاه های دندانپزشکی ترکیه که زمینه تحصیل رایگان را فراهم می کنند در لیست برترین دانشگاه های جهان قرار دارند و مدارک آن ها از اعتبار جهانی برخوردار است. از جمله این دانشگاه ها می توان دانشگاه بزرگ حاجت تپه ترکیه را نام برد. دانشجویان با برخورداری از بورسیه های تحصیلی می توانند تا حد زیادی از هزینه های تحصیل در ترکیه را تامین کنند. بورسیه های دندانپزشکی ترکیه، هزینه های شهریه و خوابگاه دانشجویی و بیمه دانشجویان را پوشش می دهد.هزینه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های خصوصی این کشور سالانه در حدود ۲۰.۰۰۰ دلار می باشد. هزینه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه سالانه در حدود ۲۰۰۰ دلار می باشد، این مبلغ برای ایرانی ها کمتر و در حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار است.

تصویر

تحصیل ارزان دندانپزشکی در لهستان

هزینه های تحصیل در لهستان به نسبت کیفیت آموزشی و امکانات تحصیلی و دانشگاهی این کشور ارزان و مقرون به صرفه می باشد. هزینه های تحصیل دندانپزشکی این کشور سالانه در حدود ۱۲.۰۰۰ یورو تا ۱۴.۰۰۰ یورو می باشد. متقاضی باید مبلغ ۱۲۰ یورو را نیز به منظور اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه دندانپزشکی لهستان پرداخت کند. هزینه تحصیل دندانپزشکی به زبان لهستانی در حدود ۸.۰۰۰ یورو می باشد.

تحصیل ارزان دندانپزشکی در روسیه

بورسیه های دندانپزشکی روسیه از نوع بورسیه های فول فاند نمی باشند. بورسیه های فول فاند به بورسیه هایی اطلاق می شود که همه هزینه های تحصیلی و زندگی دانشجو در روسیه را پوشش می دهند و دانشجو دیگر نیاز به پرداخت هیچ گونه وجهی برای تحصیل و زندگی در این کشور ندارد. اما بورسیه دندانپزشکی در روسیه فقط هزینه شهریه و خوابگاه را پوشش می دهد و هزینه های خورد و خوراک و حمل و نقل به عهده خود دانشجو می باشد.در صورتی که دانشجو برای دریافت بورسیه تحصیلی دندانپزشکی واجد شرایط باشد، ماهانه کمک هزینه ای از طرف دانشگاه به وی پرداخت می شود. حداقل مبلغ بورسیه ماهانه ۴۰ دلار و حداکثر تا ۲۰۰ دلار می باشد. هزینه شهریه برخی از دانشگاه های دندانپزشکی این کشور در حدود ۲۰۰۰ دلار تا ۵۰۰۰ دلار می باشد.

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار دانشگاهی ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید

کانال تلگرام

تصویر

صفحه اینستا گراملطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق