خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

خدمات کتاب

ثبت سفارش

درباره ما

چاپ کتاب

انتشار 3 فروردین 1400
مطالعه 8 دقیقه

چاپ کتاب چه مزایایی دارد؟

همان طور که می دانید، چاپ کتاب یک فعالیت ارزشمند است که منجر به توسعه علم و دانش شده و به دلیل این که شما به عنوان یک واسطه جهت اشاعه این علم و دانش هستید، بنابراین امتیازات زیادی از این کار نصیب شما خواهد شد. در ذیل به برخی از این موارد اشاره می شود:

کسب امتیاز و تقویت رزومه

با چاپ یک کتاب کاربردی و مفید، می توانید به ارتقای رزومه شغلی و تحصیلی خود پرداخته و در مقطع کارشناسی ارشد و همچنین دکتری، رزومه درخشانی داشته باشید.

اخذ امتیاز در مصاحبه دکتری

شما با تالیف کتاب و یا حتی با ترجمه کتاب و سپس چاپ آن، می توانید تا 4 امتیاز در مصاحبه دکتری، از آن خود کنید.

کسب شهرت و اعتبار

به وسیله چاپ کتاب و ثبت شدن نام شما در کتابخانه ملی، شهرت و اعتبار به دست می آورید و تبدیل به یک صاحب نظر می شوید.

کسب درآمد

اگر کتابی را که نوشته و سپس آن را به چاپ می رسانید توانایی جذب مخاط داشته باشد و به فروش برسد، به کسب درآمد زیادی خواهید رسید.

پس از نگارش کتاب، چه تغییراتی باید انجام شود؟

پس از به اتمام رسیدن نگارش کتاب، مسلما نمی توان آن را مستقیما به چاپ رساند و باید تغییراتی در ان اعمال شود که قابل چاپ و خواندن برای مخاطب باشد. در ذیل می خواهیم به برخی از مهم ترین این مراحل اشاره کنیم:

ویراستاری

ویراستاری کتاب

ویرایش هر نوع متن، چه کتاب باشد چه مقاله و چه حتی یک دست نوشته ساده باشد، باعث روان تر شدن و گویا تر شدن متن موردنظر شده و برای مخاطب خوانا تر و قابل فهم تر می شود. عواملی مانند اصلاح ایرادات نگارشی، غلط های تایپی، اصلاح گرامری و دستور زبانی و... باعث انسجام بیشتر متن شده و به گویا تر شدن آن کمک بیشتری می کند. در خصوص کتاب های ترجمه شده نیز نقش این مورد پر رنگ تر می شود و ویراستار باید ویرایش گرامری و یا نیتیو را نیز انجام دهد. پس بنابراین پس از اتمام نگارش کتاب، حتما باید متن آن را به دست یک ویراستار با تجربه بسپارید. دلیل این که توصیه نمی شود خود نویسنده کار ویراستاری کتاب را انجام دهد، این است که چون معمولا نویسندگان مدت زمان زیادی را جهت نگارش متن صرف می کنند و به نوعی به آن دلبسته می شوند، شاید جزئیات و ایرادات آن را متوجه نشوند.


طراحی

صفحه آرایی کتاب

صفحه آرایی کتاب، یکی از موارد مهم و ظریفی است که قبل از چاپ کتاب انجام می شود. به ور کلی اگر فرمت و تمپلیت خاصی مد نظر نویسنده نباشد، متن کتاب بر طبق استاندارهای پذیرفته شده، صفحه آرایی می شود. پر کاربردترین نرم افزارهایی که در صفحه آرایی استفاده می شود، نرم افزار word و ایندیزاین می باشد. قسمت عناوین، فهرست ها، نوع چینش متن، ترتیب قرارگیری فصل ها، تنظیم حاشیه و فونت متن و... همگی از جمله کارهایی است که در صفحه آرایی انجام می شود.


جلد کتاب

طراحی جلد کتاب

زیباترین و اما مهم ترین قسمت از چاپ کتاب، طراحی جلد آن است. شما در طراحی جلد بایستی موارد مهمی را در نظر بگیرید و بر طبق آن شروع به طراحی کنید. جلد کتاب اولین قسمتی است که مخاطب آن را می بیند و پس از بررسی عنوان و سایر مشخصات کتاب، اقدام به خرید یا عدم خرید آن می کند. در طراحی جلد حتما مواردی از قبیل: سن مخاطب، فرهنگ آداب و رسوم کشور، موضوع و محتوای کتاب، رعایت موازین و قوانین کشور، هماهنگی طیف رنگ ها و... رعایت کنید تا یک طرح با کیفیت که توانایی جذب مخاطب را داشته باشد، انجام دهید.

برای چاپ یک کتاب چه مراحلی باید طی شود؟

پس از این که کتاب موردنظرتان تالیف شد، بایستی یکسری از مراحل قانونی را تا مرحله چاپ طی کنید، تا به هدف خود برسید. درواقع چاپ یک کتاب در هر کشور ممکن است قوانین مخصوص به خود را داشته باشد، که شما نیز به عنوان نویسنده، مستلزم به رعایت این قوانین هستید. در ذیل به برخی از این قوانین که در داخل کشور عزیزمان وجود دارد، اشاره می کنیم:

اخذ مجوز شابک

بعد از مراحل صفحه آرایی و طراحی جلد نوبت به دریافت شابک میرسد. شابک به انگلیسی ISBN مخفف عبارت انگلیسی (International Standard Book Number) که به اختصار به آن شماره استاندارد بین المللی کتاب گفته می‌شود به عنوان اولین مجوز رسمی برای چاپ کتاب شناخته می‌شود. این کد شامل یک شماره 13 رقمی منحصر به فرد برای هر کتاب و نویسنده آن است که در بازار هر کتاب با این کد شناسایی و قابل جستجو و پیگیری است.

اخذ فیپا

مرحله چهارم در چاپ کتاب، اخذ مجوز فیپا می‌باشد. هر کتابی برای عرضه در بازار کتاب و انتشار نیاز دارد که یک فهرست توصیفی و تحلیلی برای چاپ در شناسنامه‌ی کتاب داشته باشد. فیپا، (مخفف: فهرست نویسی کتاب پیش از چاپ)، یک فهرست نویسی توصیفی و تحلیلی کتاب، برای درج در صفحه‌ی اول کتاب، پیش از چاپ می‌باشد. درواقع هنگامی که شما یک فیپا تهیه می‌کنید، اطلاعات کتاب شما به منظور شناسایی و بازیابی بر مبنای استانداردها و قوانین و ضوابط بین المللی، پیش از انتشار کتابتان، ثبت می‌شود.

اخذ مجوز چاپ

در مرحله اخذ مجوز چاپ، سه نسخه از کتاب چاپ می‌شود و برای اداره فرهنگ و ارشاد ارسال می‌گردد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز، کتاب را از لحاظ تطبیق آن با فیپا، طرح روی جلد و مطالب و محتوای آن بررسی کرده و مجوز چاپ را صادر می کند. این مرحله از اخذ مجوز، ممکن است زمان زیادی طول بکشد و حتی پس از بررسی نیز مجددا جهت اصلاح به نویسنده برگشت داده شود.

صحافی و چاپ کتاب

پس از این که مجوز چاپ صادر شد، می توان کتاب را به چاپخانه فرستاد و در تعداد تیراژ درخواستی چاپ کرد. پس از آن نیز نوبت به صحافی کتاب می رسد. با توجه به قطع کتاب و نوع آن صحافی انجام شده و کتاب به یک حالت فیزیکی و زیبا در می آید که قابلیت فروش را دارد.

اخذ مجوز پخش کتاب

مرحله آخر نیز اخذ مجوز پخش کتاب است. معمولا این مرحله به زودی تایید می شود. زیرا بررسی های عمیق و جزئی تر در مرحله اخذ مجوز چاپ کتاب، صورت گرفته است. بسیاری از ناشران پس از اخذ مجوز چاپ، دیگر به دنبال اخذ مجوز پخش کتاب نمی روند، در حالیکه بدون اخذ این مجوز، در صورتی که کتاب در کتابفروشی ها باشد و به فروش برسد، غیرقانونی بوده و جمع آوری خواهد شد. بنابراین لازم است تا تمامی مراحل چاپ کتاب و اخذ تاییدیه های مربوط، مو به مو انجام شود.

چه عواملی در تعیین هزینه چاپ کتاب موثر است؟

برای دانشجویان و اساتیدی که قصد دارند کتاب عمومی یا تخصصی خود را به چاپ برسانند، یکی از مهم ترین عوامل، هزینه و نحوه محاسبه قیمت چاپ کتاب است. هزینه چاپ کتاب در موسسه انتشاراتی اشراق، معمولا به مواردی چون تعداد صفحات کتاب، تعداد جلد، جنس کاغذ و... بستگی دارد که در ذیل به شرح هر یک می پردازیم:

تعداد صفحات:

اساسی ترین معیار هزینه چاپ کتاب تعداد صفحات آن است که تعداد صفحات با هزینه رابطه مستقیم دارد.

جنس کاغذ:

جنس و کیفیت کاغذ نیز بنا به درخواست مشتری قابل انتخاب است و هر چه کیفیت کاغذ بهتر باشد به همان میزان نیز هزینه چاپ کتاب بالا می رود.

تعداد تیراژ:

تعداد تیراژ نیز یکی از عامل های اساسی تعیین قیمت سفارش چاپ کتاب است و نحوه محاسبه قیمت نهایی هم به این صورت است که تعداد تیراژ در قیمت کتاب واحد ضرب می شود.

قطع کتاب:

قطع کتاب یا اندازه کتاب در تعیین قیمت چاپ کتاب نقش دارد چون با توجه به اندازه طول و عرض کتاب در قطع های مختلف میزان استفاده از کاغذ متفاوت است و بدین ترتیب این مورد در قیمت نقش خواهد داشت.

چاپ رنگی:

چاپ کتاب به حالت تمام رنگی یا سیاه و سفید و یا ترکیبی از این دو انجام می شود که طبیعتا چاپ کتاب به صورت رنگی هزینه بیشتری خواهد داشت.

خدمات درخواستی:

برخی از خدمات برای چاپ کتاب از طرف مشتری درخواست می شوند مثل درخواست طراحی جلد, درخواست بازبینی وبازخوانی متن, درخواست صفحه آرایی, صحافی کتاب و بسته بندی و ... که در این صورت بر هزینه نهایی سفارش افزوده می شود.

مراحل ثبت سفارش چاپ کتاب در موسسه انتشاراتی اشراق

تیم تخصصی چاپ کتاب موسسه انتشاراتی اشراق با انجام تمام فرآیندهای لازم برای چاپ کتاب اعم از صفحه آرایی و ویراستاری و طراحی جلد، شما را در انجام این مهم یاری رسانده و با مناسب ترین قیمت و بهترین کیفیت کتاب های ارزشمند شما را به چاپ خواهد رساند. شما عزیزان طبق مراحل زیر میتوانید اقدام به چاپ کتاب های ارزشمندتان کنید.

ثبت

فایل کتاب و سایر اطلاعات مورد نیاز را ارسال کنید تا سفارش شما ثبت و هزینه نهایی اعلام شود.

آماده سازی

در این مرحله کتاب شما طبق درخواست هایی که در زمان ثبت سفارش اعلام کرده اید آماده می شود.

گواهی

مجوز های مورد نیاز برای نشر و فروش یک کتاب و همچنین مجوز های درخواستی شما اخذ می شوند.

تحویل

کتاب های چاپ و بسته بندی شده به همراه مجوز های اخذ شده در نهایت به مشتری تحویل داده می شوند.

خدمات چاپ کتاب در موسسه انتشاراتی اشراق

در کنار هزینه چاپ کتاب، یکی از اساسی ترین موضوعات امروز در حوزه‌های دانشگاهی تبدیل پایان نامه به کتاب برای کسب امتیاز و تقویت رزومه پژوهشی محققین و دانشجویان تحصیلات تکمیلی است. تبدیل پایان نامه به کتاب اساسا کار چندان سختی نیست، زیرا نیاز به صرف زمان طولانی مدت برای تالیف آن ندارد و محتوای آن تقریبا آماده است و صرفا لازم است مراحل آماده سازی آن برای چاپ طی شود. از طرفی هزینه چاپ کتاب از پایان نامه نیز آن‌قدرها گزاف و سنگین نیست که نتوان از عهده آن بر آمد. بنابراین می‌توانید با صرف هزینه اندکی برای چاپ کتاب، رزومه خود را تقویت کرده و موقعیت‌های بعدی خود را تضمین کنید ما در موسسه انتشاراتی اشراق به همراه تیم حرفه‌ای متشکل از ویراستاران، طراحان گرافیک و ناظرین چاپ آماده‌ایم تا با بهره‌گیری از اصول نوین و مدرن و به وسیله دستگاه های چاپ پیشرفته آثار نویسندگانی که قصد دارند اندیشه‌ و دانش خود را ماندگار سازند را چاپ کنیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد چاپ کتاب، میتوانید با کارشناسان موسسه انتشاراتی اشراق در ارتباط باشید.

لوگو

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

سوالات متداول

موسسه انتشاراتی اشراق هم در زمینه چاپ کتاب های عمومی و هم در زمینه چاپ کتاب های دانشگاهی فعالیت دارد.

اخذ مجوز از وزارت ارشاد اسلامی، شابک و فیپا از کتابخانه ملی

قطع همان اندازه کتاب است. قطع‌های رایج برای کتاب‌های علمی وزیری و در صورت کم بودن تعداد صفحات قطع رقعی می‌باشد. برای کتاب های غیر علمی هم معمولا برای کتاب های رمان و حجیم همان قطع وزیری و برای کتاب‌های خاص‌تر و کم حجم‌تر مثل شعر و دل نوشته، قطع رقعی مناسب می‌باشد. البته برای کتاب‌های علمی انواع مختلف قطع مورد استفاده قرار می‌گیرد که کاملاً سلیقه‌ای است و سلیقه‌ی صاحب اثر مد نظر است

وقتی مجوز فیپای کتاب اخد می­‌شود صاحبین اثر می‌­توانند به صورت آنلاین آن را در سایت سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران مشاهده کنند. همچنین بعد از چاپ کتاب، صاحبین اثر می­‌توانند وارد وب سایت خانه کتاب شده و در آنجا نیز با جستجوی نام اثر و کتاب خود از گرفتن مجوزهای رسمی برای چاپ کتاب مطمئن شوند.

خیر تعداد نویسندگان و مترجمان در هزینه‌­ چاپ کتاب هیچ تغییری به وجود نخواهد آورد.

سوالات بیشتر
در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق