خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

خدمات کتاب

ثبت سفارش

درباره ما

چاپ مقاله ISI (آی اس آی) برای بهترین رزومه علمی، کجا، چطور؟

انتشار 11 تیر 1399
مطالعه 6 دقیقه

جهت نگارش یک مقاله علمی-پژوهشی و درج آن در مجلات معتبر داخلی یا ISI رعایت برخی نکات الزامی است. پژوهش علمی را با روش صحیح پژوهش می شناسند و بخاطر داشته باشید همیشه روش پژوهش از موضوع پژوهش مهمتر است، بهترین موضوع اگر با روش صحیح مورد پژوهش قرار نگیرد و با روش صحیح نگارش نشود فاقد هرگونه اعتبار و ارزش علمی است.

چاپ مقاله ISI (آی اس آی) برای بهترین رزومه علمی، کجا، چطور؟

مقاله ISI

بانک اطلاعات (ISI (Institute for Scientific Information تحت نظر موسسه تامسون رویترز ، یکی از مراکز جامع پوشش دهی مهمترین مجلات علمی منتشره در دنیا به منظور تبادل اطلاعات میان محققین مختلف می باشد. تعداد مجلات ISI ثابت نیست . مجلات هر ساله از سوی موسسه تامسون رویترز مورد ارزیابی قرار می گیرد و در صورت کاهش بار علمی آن مجله، ممکن استً از لیست مجلات ISI کنار گذاشته شود و یا برعکس. در حال حاضر بیش از ۱۶۰۰۰ مجله٬ در لیست ISI قرار دارند. هر ساله ۲۰۰۰ مجله جدید مورد ارزیابی قرار می گیرد و حدود ده درصد آنها به لیست ISI اضافه می شوند.

سه دسته كلي در موسسه ISI

موسسه ISI با دسته بندي علوم در سه دسته كلي SCI ,SSCI ,Art&Humanities به سنجش علوم منتشره مي پردازد.

 1. دسته نخست (SCI) شامل موضوعات علوم كشاورزي، زيست محيطي، مهندسي، فناوري و علوم كاربردي، علوم پزشكي و زيستي، علوم فيزيكي و شيميايي است.
 2. دسته دوم (SSCI) شامل علوم اجتماعي، جامعه شناسي، ارتباطات، علوم تربيتي، روانشناسي و مديريت است.
 3. دسته سوم (Art&Humanities) شامل هنر، ادبيات، تئاتر و هنر هاي نمايشي، مذهب، تاريخ معماري، راديو و تلويزيون و موسيقي است.

فرآیند اخذ پذیرش و چاپ مقالات ISI بسیار پیچیده و دارای جزییات فراوان است. برای اینکه بتوانید مقالات خود را در ژورنال های ISI به چاپ برسانید بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:

1. فرآیند انتخاب مجله

مجله ای که شما انتخاب کرده اید حتما باید از نظر اعتبار مورد تایید باشد و از چندین مقاله isi مورد استناد واقع شده باشد . تا جای ممکن هدف شما باید انتخاب بالاترین ایمپکت فاکتور در بین مجلات ISI باشد اما در نظر داشته باشید که اگر موضوع مقاله شما منطقه ای باشد انتشار آن در مجلات بین المللی سخت خواهد شد در نهایت تنها راهی که به موفقیت مقاله خود پی خواهید برد نقل قول هایی است که به مقاله شما نوشته می شود ، پس مجله ای را انتخاب کنید که توسط افراد معتبر خوانده می شود چرا که آن افراد کسانی هستند که در مورد مقاله شما اظهار نظر خواهند کرد .

لیست مجلات ISI را از کجا پیدا کنیم ؟

برای اینکه بدانیم آیا یک مجله در آی اس آی نمایش داده شده به چند روش را می توان تلاش کرد:

 1. سایت تامسون رویترز را ملاحضه نمایید.
 2. درGoogle نام مجله یا ُISSN ان را با افزودن thomsonreuters.com به آن جسنجو کنید.

2. فرآیند فرمت بندی و سابمیت

پس از اینکه مجله ی مناسب را انتخاب کردید، باید مقاله ی خود را در وبسایت رسمی مجله بارگزاری کنید و برای خود پروفایل ایجاد کنید. در نتیجه ابتدا باید در وبسایت مجله یک اکانت یا پروفایل ایجاد کنید و سپس مقاله ی خود را بارگزاری کنید. تمامی فرآیند های بعدی از طریق همین پنل پیش خواهد رفت. پس از ساخت پروفایل و قبل از بارگزاری مقاله، باید فرمت مقاله را به فرمت استاندارد مورد تایید مجله در بیاورید که این فرمت استاندارد در وبسایت مجله قابل دسترسی می باشد. در صورتی که مقاله ی شما به فرمت مجله در نیاید و یا اینکه این کار بصورت ناقص صورت گیرد، مقاله ی شما بلافاصله رد خواهد شد.

3. فرآیند اکسپت و چاپ مقاله ISI

پس از فرمت بندی و بارگزاری مقاله، مقاله وارد فرآیند بررسی و ارزیابی می شود. ابتدا به ساکن مقاله توسط ادیتور مجله بررسی می شود. در هر مرحله این امکان وجود دارد که مقاله ی شما یا کلا رد (ریجکت) شود و یا از شما خواسته شود تا لیست اصلاحات ارائه شده توسط ادیتور و یا داوران مجله را رفع نمایید. با دریافت لیست ایرادات و اصلاحات ارائه شده توسط داوران، شما طی زمانی که مجله برای شما مشخص کرده است می توانید اصلاحات را انجام داده و برای مجله دوباره ارسال کنید. این فرآیند می تواند چندین بار تکرار شود. پس نا امید نشوید و به بهترین شکل پاسخ ایرادات را اعمال کنید. در صورتی که این مراحل را با موفقیت طی کنید. مقاله ی شما از طرف مجله پذیرفته (اکسپت) می شود. پس از پذیرش و اکسپت مقاله، مقاله ی شما وارد فرآیند چاپ شده و در زمان مورد نظر بسته به شرایط مجله (فصل نامه، دو فصل نامه و ...) چاپ خواهد شد.

مهارت های مورد نیاز در فرآیند اکسپت و چاپ تضمینی مقاله ISI

 • داشتن تخصص و دانش قوی در رشته تخصصی خود و حیطه مورد مطالعه
 • داشتن مهارت های نوشتن و شناخت تمامی چارچوب مقالات علمی که بصورت تضمینی اقدام به چاپ مقاله می کنند.
 • شناخت مجلات تضمینی و پیدا کردن مجله متناسب با موضوع مقاله بسیاری از دانشگاه های کشور مقالات مورد تأیید خود را در سایت خود قرار داده اند و اگر به دنبال چاپ مقاله برای دکترا هستین که مورد تأیید دانشگاه خود هستین می توانین از همین ژورنال های قرار داده شده در دانشگاه استفاده کنید.
 • ترجمه و نوشتن cover letter
 • مهارت ارسال مقاله به مجلات تضمینی، مجلاتی باید انتخاب گردد که در مدت زمان خوب چاپ جواب دهند.
 • نحوه برقراری ارتباط با سردبیر مجلات تضمینی
 • پاسخگویی سریع و مناسب به نظرات داوران مجله، پس از فرستادن مقاله، داوران نسبت به مقاله شما نظر می دهند که باید جواب داده شود.

اهمیت نگارش و چاپ مقاله و امتیازهای آن

اغلب پژوهشگران دوست دارند تا نتایج کار علمی آن­ها در یک مجله چاپ شده و از این طریق به سمع و نظر دیگران برسد. چاپ مقاله در یک مجله خوب و معتبر یکی از مهم­ ترین مراحل فعالیت­ های پژوهشی یک فرد است که می­ تواند در رزومه علمی و کاری وی نیز نقش مهمی ایفا کند و وزنه سنگینی در آن باشد.

ژورنال های علمی مختلف با مختصات حرفه ای گوناگونی برای هر رشته و زمینه علمی وجود دارند که نگارش اثر برای آنها باید توأم با رعایت اصولی خاص باشد. اگر بخواهیم مزایا و اهمیت نگارش و چاپ مقاله را عنوان کنیم به موارد زیر می رسیم:

 • دانشجویان مقطع دکتری برای دفاع از تِز خود نیاز به پذیرش یک مقاله علمی -پژوهشی دارند؛
 • اعضای هیأت علمی دانشگاه ها با داشتن مقالات علمی پژوهشی منتشر شده در نشریات داخلی، امکان ارتقا درجه پیدا می کنند؛
 • داشتن مقالات علمی معتبر در استخدام متقاضیان برای هیأت علمی نقش مهمی دارد؛
 • چاپ مقالات علمی پژوهشی معتبر، نگارنده را در دسته بندی نخبگان قرار می دهد و نخبگان از خدماتی مانند دریافت وام های دانش بنیان و معافیت سربازی و… بهره مند می شوند؛
 • دانشگاه های خارجی برای پذیرش افراد به رزومه آنها و مقالات معتبری که به چاپ رسانده اند هم دقت زیادی دارند؛
 • برای پذیرش در مصاحبه دکتری و قبولی در این مقطع، مقالات علمی می توانند نظر هیأت داوران اساتید را نسبت به دانشجو مثبت کنند و برای او امتیازی در فرایند پذیرش محسوب شوند؛
 • با وجود ارائه نتایج پژوهش های خود در نشریات معتبر و بین المللی، امکان جذب سرمایه گذار و استخدام در شرکت های بزرگ به وجود می آید؛

اهمیت مقاله برای دانشجویان ارشد و دکترا

هم اکنون اگر از دغدغه دانشجویان و حتی صاحبان مشاغل سوال کنید خواهید دید که بیشتر مشغول تقویت رزومه و افزودن امتیازات پژوهشی به رزومه خود هستند. دانشجویان به خوبی می دانند برای قبولی در مصاحبه آزمون دکتری و استخدام های دولتی و خصوصی مجبور به تقویت رزومه خود هستند. شاغلان در حوزه های دولتی و خصوصی نیز باید برای ارتقای شغلی رزومه بسیار قوی ارائه کنند. در حالت کلی مقالات علمی معتبرترین راه برای تقویت رزومه می باشند البته چنانچه در مقالات تخصصی ثبت شوند موجب تقویت رزومه خواهند شد در غیر اینصورت به هیچ عنوان مورد توجه واقع نمی شوند.

جهت ارسال سفارشات و مشاوره رایگان در این زمینه می توانید عضو سامانه اشراق شوید و با شماره های 09149724933-09911851170-04133373424 تماس بگیرد و یا با آدرس ایمیل:isiisc2011@gmail.com یا isi.eshragh@gmail.com درخواست خود را ارسال نمایید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق