خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


لیست مجلات داخلی برای چاپ مقاله

انتشار : 10 آبان 1397
مطالعه : 6 دقیقه

مجلات علمی پژوهشی داخلی در رسته مجلاتی قراردارد که مورد تایید وزارت علوم یا وزارت بهداشت هستند. این مجلات معمولاً دارای استانداردهای چاپ بسیار بالایی هستند

لیست مجلات داخلی برای چاپ مقاله

آشنایی با مجلات و میزان اعتبار و رتبه بندی آنها

پیرامون بحث در مورد لیست مجلات داخلی در ایتدا باید به شناخت انواع این مجلات و ارگان های تاید صلاحیت آنها و میزان اعتبارشان بپردازیم . همان طور که استحضار دارید تعداد مجلات داخلی بسیار بالا می باشد اما این سوال وجود دارد که کدام مجله اعتبار مناسب جهت چاپ مقاله را دارد . برای ایجاد اتحاد و یکپارچگی در میان دانشگاه ها به لحاظ تایید صلاحیت مجلات از ارگانهای مورد تایید دانشگاه های داخلی بهره می جوییم این ارگانها عبارتند از : وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، و حوزه علمیه که این سه ارگان مسئول تعیین اعتبار و درجه علمی مجله های داخلی می باشند . مجلات داخلی مورد تایید وزارتین عبارتند از : مجلات علمی پژوهشی ، علمی ترویجی ،علمی تخصصی

  • مجلات علمی- پژوهشی

درجه بندی این نشریات توسط معاونت پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام می شود. بالاترین درجه نشریات دانشگاهی در ایران، علمیپژوهشی است یک مقاله علمیپژوهشی در پی «جستجوی حقایق و کشف بخشی از معارف» است در تعریفی دیگر می توان چنین بیان نمود که مقاله ثبت شده در مجله علمی پژوهشی به «بیان اندیشه ای در موضوعی علمی از طریق مطالعه ای نظام مند و برای یافتن روابط اجتماعی میان پدیده های طبیعی» می پردازد. این مقالات باید دارای دو خصوصیت اصالت و ابداع باشند و مرزهای علم و فناوری را در نوردند.و نتایج حاصله در این مطالعات باید به کاربردها ، روشها و مفاهیم و مشاهدات جدید در عرصه علم و فناوری شوند مخاطبان این نشریات، استادان دانشگاه، دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی و پژوهشگران مؤسسات تحقیقاتی هستندبرخی از مجلات علمیپژوهشی ایرانی در مؤسسه اطلاعات علمی (ISI) نیز نمایه شده اند در واقع هدف اصلی مقاله علمی پژوهشی ایجاد یک استدلال است.

  • مجلات علمی- ترویجی

طبق تعریف کمسیون بررسی نشریات علمی کشور مقالات علمی ترویجی به مقالاتی گفته می شود که به ترویج یکی از رشته های علوم می پردازد و سطح آگاهی ها و دانش خواننده را ارتقاء می بخشند و او را با مفاهیم جدید علمی آشنا می سازد. این گونه مقالات می توانند به صورت تألیف و یا ترجمه باشند . اصولاً مقالات ترویجی فقط برای اشاعه دانش بشری و عالمانه کردن آن و جهان پیرامونی آن است و هدف دیگری ندارد.

اینگونه مجلات دستاوردهای علمی، فنی و حرفه ای آموزنده و جالب را به زبانی ساده برای افراد دارای تحصیلات دانشگاهی ، صنعتگران، مخترعین، مبتکرین و افراد دارای تحصیلات غیرکلاستیک ارائه می دهند.

آنچه که مشخص است این است که رغبت افراد پژوهشگر برای چاپ مقالاتشان در نشریات علمی پژوهشی بیشتر است از نشریات علمی ترویجی است. یکی از دلایل آن امتیاز تشویقی نگارش مقاله در نشریات علمی پژوهشی و علمی ترویجی است. همچنین امتیاز ارتقاء و ترفیع سالیانه اساتید هیات علمی نیز برای مقالات پژوهشی بیش از ترویجی است.

یک مقاله علمی ترویجی یا مرور ادبیات، اطلاعات منتشر شده در حوزه یک موضوع بخصوص در یک محدوده زمانی را مورد بحث و بررسی قرار می دهد. مقاله علمی ترویجی (مرور ادبیات) می تواند خلاصه ای از مقالات و منابع موجود باشد اما معمولا سازماندهی خاص خود را دارد و خلاصه و استنتاج ها را ترکیب می کند و اطلاعات را در ساختاری نو ارائه می دهد. مقاله علمی ترویجی می تواند تفسیری جدید از مقالات و کارهای قبلی ارائه دهد یا اطلاعاتی جدید را با تفاسیر قبلی در هم آمیزد، یا سیر جریان پیشرفت فکری حوزه مورد بحث و مباحثات مربوط به آن را ترسیم کند. به لحاظ ارزش علمی در بین مقالات، در این مقاله های تحلیلی ارزش و اعتبار بالاتری دارنداما هدف یک مقاله علمی ترویجی خلاصه کردن و استنتاج مباحث و ایده های دیگران است، بدون اینکه پژوهشگر چیز جدیدی به آن اضافه کند. اینگونه مجلات دستاوردهای علمی، فنی و حرفه ای آموزنده و جالب را به زبانی ساده برای افراد دارای تحصیلات دانشگاهی، دانش آموزان سالهای بالای دبیرستان ها، صنعتگران، مخترعین، مبتکرین ارائه می دهند.

  • مجلات علمی- تخصصی

این مجلات معمولا وابسته به برخی سازمانها و نهادهای خاص بوده و مباحث تخصصی در یک زمینه را مطرح می کنند و نویسندگان مختلف می توانند مطالب خود را برای این مجلات ارسال کنند. نکته قابل توجه در مورد این نوع مجلات این است که این مجلات معمولا هیچ گونه امتیاز و مجوز علمی را از ارگانهای زیربط مثل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا حوزه علمیه دریافت نکرده اند و صرفا به منظور اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی های قشر خاصی از افراد جامعه در زمینه های تخصصی به چاپ مطالب می پردازند.

اسامی مجلات معتبر ارائه شده توسط وزارت علوم

لیست مجلات علمی پژوهشی و علمی ترویجی در فواصل زمانی مختلف از طریق وزارت علوم منتشر می گردد. این لیست تنها مرجع رسمی تاید اعتبار مجلات داخلی می باشد . هم اکنون لیست مجلات علمی پژوهشی و علمی ترویجی وزارت علوم در تمامی دانشگاه ها، مراکز پژوهشی، وزارتخانه ها و سایر نهادهای دولتی و غیر دولتی مورد استناد قرار می گیرد.

درحال حاضر آخرین نسخه لیست مجلات علمی پژوهشی و علمی ترویجی وزارت علوم در تاریخ شهریور ماه ۱۳۹۷ منتشر شده است. این لیست شامل چند گروه است که عبارتند از: مجلات علوم انسانی، مجلات فنی و مهندسی، مجلات کشاورزی و منابع طبیعی و دامپزشكی، مجلات علوم پایه، مجلات هنر و معماری و مجلات لغو اعتبار شده ، می باشد .

موسسه اشراق با همکاری کارشناسان و متخصصان نخبه خود راه رسیدن پژوهشگران و محققین به موفقیت در چاپ مقالات ارزشمند خود که حاصل سالها تلاش و مطالعه آنان می باشد ؛ در مجلات مورد تایید وزارت علوم را هموار می سازد و خدمات ترجمه، فرمت بندی و مشاوره را ارائه می دهند تا پژوهشگران بتوانند مقالات خود را در مجلات مورد تایید وزارت علوم چاپ کنند.

راههای ارتباطی موسسه اشراق

041-33373424 09149724933 isiisc2011@gmail.comلطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق