خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

ثبت سفارش

درباره ما

منشور اخلاقی در انتشارات علمی

انتشار 24 مهر 1398
مطالعه 3 دقیقه

وجود سرقت علمی در مقالات موجب کاهش اعتبار علمی محقق می شود. مجلات علمی معتبر با استفاده از نرم افزار تشخیص سرقت علمی مقاله را مورد سنجش و آزمون قرار می دهند و در صورتی که محقق در زمان نگارش مقاله خود، بخشی از آن را از مقالات سایر پژوهشگران کپی کرده باشد، مشخص شده و ضمن اعلام آن، مقاله را ریجکت می کنند.

منشور اخلاقی در انتشارات علمی

🔎📜دانشجویان و دانش‌پژوهان در طول دوره تحصیل خود موظف به نگارش مقالات علمی هستند. پژوهشگرانی که اقدام به نوشتن مقاله می‌کنند باید توجه داشته باشند که در صورت نوشته نشدن مقاله به قلم آن‌ها، مرتکب کار غیرقانونی شده‌اند و مشمول مجازات می‌شوند حتی اگر مقاله را خود دانشجو با کمک گرفتن از مقالات محققین دیگر نوشته باشد در این حالت هم دست به سرقت علمی زده و مقاله‌ی شخص مورد قبول اساتید و مجلات علمی معتبر واقع نمی‌شود. انجام کارهای تحقیقاتی و آزمایشگاهی از وظایف یک دانشجو است زیرا وقتی فرد در مراتب بالا در حال تحصیل و یا شروع به تحصیل کرده است باید شایستگی علمی آن مقطع را هم داشته باشد و توانسته باشد به دانش‌های جدیدی در حیطه‌ی علمی رشته خود رسیده باشد.

   منشور اخلاقی در انتشارات علمی   

🔷🔹پژوهش عبارت است از «آزمودن فرضیاتی در مورد ارتباط احتمالی پدیده‌های طبیعی که به روشی نظام‌مند، کنترل شده، تجربی و دقیق انجام می‌شود». یافته‌های تحقیقات پزشکی به دلیل تأثیر زیاد بر زندگی مردم و سلامت جوامع از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند به همین دلیل اطمینان از صحت داده‌ها و آنالیزهایی که به عنوان یک تحقیق پزشکی ارائه می‌شود، اهمیت بسیاری دارد.

🔹🔷مطابق بیانیه هلسینکی و دیگر بیانیه‌های شناخته شده، تأیید اخلاقی جزء اصلی تمامی پژوهش‌هایی است که بر روی انسان‌ها، پرونده­‌های پزشکی، بافت انسانی بی نام یا حیوانات زنده انجام می‌گیرد. چنین تأییدی باید توسط کمیته‌های اخلاقی متناسب انجام گیرد. تأییدیه کمیته اخلاقی ذی‌صلاح باید در متن مقاله ذکر شود. جزئیات رضایت بیماران و سایر مسائل مرتبط نیز باید به روشنی در پروپوزال پژوهشی و به صورت خلاصه در نتایج مطالعه توضیح داده شود.

🔷🔹تمامی مسؤلیت هر مطلب منتشر شده، شامل صحت و اعتبار تمامی مطالب آن، از جمله مطالب مربوط به اخلاق در پژوهش بر عهده نویسنده (نویسندگان) است. به طور کلی نویسندگان باید به اندازه کافی در نگارش مقاله شرکت داشته باشند تا بتوانند مسؤلیت تمامی (یا حداقل بخشی) از محتویات مقاله را برعهده بگیرند. نویسنده مسؤول کسی است که مسؤلیت تیم تحقیقاتی و صحت کل کار را می‌پذیرد.

🔹🔷« مطالعات چاپ شده نیاز به تکرار ندارند » به همین دلیل، انتشار یا ارسال مجدد یا همزمان تمام یا بخشی از یک مقاله قبلاً چاپ شده یا ارسال شده به یک مجله، قابل قبول نیست. استثناهای این مورد شامل انتشار خلاصه‌ای از پژوهش برای سمینار یا کنگره یا چاپ و انتشار پژوهش به زبان‌های دیگر است.

🔷🔹نویسندگان یک مقاله با انتشار آن ادعا می‌کنند که محتویات علمی و ادبی مقاله، منتج از فعالیت علمی خودشان است. استفاده از نظرات یا جملات دیگران تحت عنوان نتایج یک پژوهش اصیل بر خلاف اخلاق علمی است و تخلفی جدی محسوب می‌شود که سرقت ادبی یا Plagiarism نام دارد.

🔹🔷جعل قسمتی یا تمام یافته‌های پژوهش (داده سازی)، دستکاری عمدی در داده‌ها یا آنالیزها (گمراه کردن)، یا گزارش روش‌هایی که در واقع از سوی محققین به کار نرفته‌اند، نمونه‌هایی از تقلب علمی هستند.

انتظار می‌رود مجلات دانشگاه در هنگام دریافت مقاله، موارد ذیل را از نویسنده (نویسندگان) ‌خواستار شوند:

🔵اعطای حق چاپ مقاله به مجله مربوطه

🔵اعلام صریح مؤلفین مبنی بر صحت و اصالت مقاله و اینکه مقاله از نوشتار دیگری کپی برداری نشده، در مجله دیگری چاپ نشده و یا برای چاپ ارسال نشده و نخواهد شد.

در صورتی که پس از رسیدگی موضوع تخلف احراز شود، کمیته اخلاق دانشگاه مراتب را به مراجع صلاحیت‌دار (مانند هیأت ممیزه) ارجاع خواهد نمود.

 

 موسسه اشراق 

دانشجویانی که قصد چاپ مقاله در مجلات معتبر علمی را دارند باید توجه کنند که هر مجله قوانین مخصوص به خود را برای پذیرش مقالات دارد. اگر درصد سرقت علمی مقالات از حد مجاز تعیین شده توسط مجله بیشتر باشد آن مقاله ریجکت می‌شود. به همین خاطر بهتر است قبل از ارسال مقاله، میزان درصد سرقت علمی مجلات بررسی شود. موسسه اشراق این خدمات را دارد که با نرم افزارهای مخصوص سنجش سرقت علمی، درصد سرقت علمی مقاله را محاسبه کرده و با انجام عمل پارافریز این درصد را تا حد قابل قبول برای اکسپت شدت مقالات کاهش دهد.

 بیشتر بخوانید 

جرائم سرقت علمی چیست؟

معنی پلاجیاریزم

مجازات جرائم سرقت علمی

سرقت علمی چیست؟

سرقت علمی در مقالات ISI

مهمترین پایگاه های مقالات علمی(سایت مقالات انگلیسی)

چاپ مقاله ISI آی اس آی

چاپ مقاله فوری در نشریات مورد تایید وزارت علوم

چگونگی چاپ مقاله در یک ژورنال علمی

چاپ مقاله در یک ماه

*️⃣برای ثبت سفارش کلیک کنید

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق