خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


رشته مهندسی علوم و صنایع غذایی (Food Industry Engineering)

انتشار : 31 اردیبهشت 1396
مطالعه : 2 دقیقه

معرفی رشته مهندسی علوم و صنایع غذایی

رشته مهندسی علوم و صنایع غذایی (Food Industry Engineering)

رشته علوم و صنایع غذایی

رشته علوم و صنایع غذایی به علوم و صنایعی گفته می شود که طی آن مواد اولیه و خام غذایی (گیاهی و حیوانی) تولید ،برداشت و فرآوری شده و آماده مصرف می شود.عمر مواد غذایی اولیه حاصل از عملیات کشاورزی،دامپروری و شیلات محدود است و برای استفاده بیشتر از این مواد غذایی لازم است که آنها به فرآورده هایی با طول عمر بیشتر تبدیل گردند.  رشته علوم و صنایع غذایی تا سال 1371 با نام مهندسی کشاورزی_صنایع فرآورده کشاورزی در دانشگاهها ارایه می شد.در واقع هدف اصلی این رشته،طراحی و اجرای روش های نگهداری ،کنترل کیفیت ،فرآوری و بسته بندی مواد غذایی پس از برداشت محصولات گیاهی و زراعی و ذبح دام است.

 

مقایسه سه رشته ی متفاوت صنایع غذایی

علوم و صنایع غذایی: این رشته به کنترل کیفی و بهداشت مواد غذایی می پردازد .

مهندس شیمی گرایش صنایع غذایی: این رشته، طراحی دستگاه های تولید مواد غذایی ، خصوصیات دستگاه های فوق ، خطوط تولید و ارتباط بین دستگاه ها را مورد مطالعه قرار می دهد.

مهندسی کشاورزی _علوم و صنایع غذایی: این رشته ،نحوه ی تبدیل و نگه داری محصولات کشاورزی به صورت فرآورده های قابل مصرف و با کیفیت خوب را مطالعه و بررسی می کند .

 

با توجه به افزایش جمعیت و نیاز روز افزون جامعه به غذا ،اهمیت و لزوم استفاده بهینه از مواد غذایی و کاربرد روشهای مناسب نگهداری از آنها با حداقل ضایعات،تولید فرآورده های متنوع غذایی و بسته بندی مناسب برای حفظ کیفیت محصول توجه بیشتری را به خود جلب کرده است.با پیدایش سبک های نوین غذایی در جوامع مختلف،تمایل مردم و دولت به ایجاد کارخانجات تولید مواغذایی بیشتر شده و نقش رشته ی صنایع غذایی در جامعه بیشتر نمایان می گردد.مهندسین این رشته با نظارت بر تولید مواد غذایی ،به طور مستقیم با سلامت مردم در ارتباط هستند.

 

گرایش های رشته علوم و صنایع غذایی در مقاطع مختلف

مقطع کارشناسی: شامل 4 گرایش  مهندسی صنایع غذایی ،فرآوری مواد غذایی ،علوم مواد غذایی و زیست فناوری مواد غذایی می باشد.

در مقطع کارشناسی ارشد: شامل گرايش‌هاي ،علوم مواد غذايي، فناوري تبديل مواد غذايي، شيمي مواد غذايي، ميکروبيولوژي مواد غذايي، مهندسي صنايع غذايي، تکنولوژي مواد غذايي، مهندسي مواد و طراحي صنايع غذايي می باشد.

در مقطع دکتری:تکنواوژی موادغذایی ،میکروبیولوژی مواد غذایی ،شیمی مواد غذایی و مهندسی صنایع غذایی می باشد.

 

دروس عمومی و اختصاصی این رشته به شرح زیر است:

به دلیل اینکه در رشته ی مهندسی علوم و صنایع غذایی خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مواد غذایی مورد بررسی قرار می گیرد ،درس های شیمی و زیست شناسی از اهمیت بسیاری برخوردار است .

دروس عمومی:بیوشیمی ،شیمی عمومی ،شیمی آلی ،میکروبیولوژی عمومی ،تغذیه ،زیست ،فیزیک ،ریاضیات 1و2 ،اقتصاد و مدیریت صنعتی ،علوم زراعی ،علوم دامی ،علوم باغی ،بازاریابی و صادرات

دروس اختصاصی: شيمي مواد غذايي، ميکروبيولوژي مواد غذايي، تکنولوژي مواد غذايي (شامل صنايع گوشت و شيلات، روغن، قند، کنسروسازي، لبنيات 1 و 2 و غلات) ، تجزيه‌ي مواد غذايي، اصول نگهداري مواد غذايي، کنترل کيفي مواد غذايي، بهداشت و سلامت غذا، اصول مهندسي 1 و 2 و اصول طراحي کارخانجات

مهندسی مواد غذایی،زیرشاخه ای از مهندسی کشاورزی است و بر روی کاربرد مهندسی روی تولید و توزیع موادغذایی متمرکز است.امروزه،در کل جهان،تولید مواد غذایی یک موضوع قابل توجه می باشد و  مهندسین صنایع غذایی در این عرصه نقش مهمی را ایفا می کنند.

تمامی مواد غذایی چه آنهایی که روییده اند  و یا پردازش شده اند بایستی استاندارهای سلامت را داشته باشند تا مصرف کنندگان از بی خطر بودن آنها مطمئن شوند.مهندسین صنایع غذایی ایمنی و سلامت مواد غذایی را کنترل می کنند.

همچنین مهندسین صنایع غذایی خودشان را با مدیریت ضایعات و اصلاح ژنتیک مواد غذایی درگیر می کنند.مهندسان صنایع غذایی معمولا در کارخانجات تولید مواد غذایی فعالیت دارند اما آنها می توانند در محیطهای داروسازی و سلامت نیز فعالیت کنند.

 

فعالیتهای خاص مهندسی موادغذایی عبارت است از:

  • کنترل محصولات غذایی و دارویی
  • طراحی و استفاده از پروسه های تولید موادغذایی و دارویی
  • طراحی و بهره برداری از سیستم های تصفیه ی ضایعات سازگار با محیط زیست
  • بازاریابی و پشتیبانی فنی از کارخانه های تولیدی موادغذایی

 

 لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق