خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


جرائم سرقت علمی چیست؟

انتشار : 30 مرداد 1398
مطالعه : 3 دقیقه

سرقت علمی یک مشکل رایج است که غالباً نتیجه عدم مسئولیت، دانش و مهارت است. ماموریت ما پشتیبانی از جامعه آموزش و پرورش و حفظ حقوق و حق الزحمه شماست.

جرائم سرقت علمی چیست؟

منظور از سرقت علمی، استفاده ی مستقیم، بدون اجازه و بدون ذکر منبع از یافته های دیگران است بطوریکه این یافته‌ها را به یافته های خود تبدیل کنیم. به بیان دقیق، سرقت علمی یک عمل کلاهبرداری است. سرقت علمی غیر عمد حتی یک یا دو جمله میتواند عواقب جدی داشته باشد. برای دانشجویان، سرقت ادبی  اغلب به معنای نمره ناکام، مشروط شدن در دانشگاه یا بدتر از آن است. توجه داشته باشیم که میتوان برای جلوگیری از سرقت ادبی از پارافریز استفاده کرد.

انواع سرقت علمی:

جرایم سرقت علمی:

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مجازات‌ مربوط به اساتید، دانشجویان، کارکنان اداری و طلاب را در موضوع تقلب و سرقت علمی تعیین کردند.

ماده واحده تهیه، عرضه و یا واگذاری آثاری از قبیل رساله، پایان‌نامه، مقاله، طرح پژوهشی، کتاب، گزارش یا سایر آثار مکتوب و ضبط شده پژوهشی، علمی و یا هنری اعم از الکترونیک و غیرالکترونیک توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی به قصد انتفاع و به عنوان حرفه یا شغل با هدف ارائه کل اثر و یا بخشی از آن توسط دیگری به عنوان اثر خود، جرم محسوب شده و مرتکب یا مرتکبان علاوه بر واریز وجوه دریافتی به خزانه دولت، مشمول مجازات به شرح زیر هستند؛

تبصره ۷: وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلفند جهت پیشگیری از جرایم موضوع این قانون، اقدامات زیر را انجام دهند؛

۱ـ ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری از طریق گنجاندن دروس ذیربط و اصلاح سرفصل برنامه‌های درسی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی

۲ـ الزام دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی به اعمال نظارت دقیق بر رعایت حقوق مالکیت فکری در آثار علمی و پایان‌نامه‌ها و رساله‌های‌ دانشجویی

۳ـ اعمال مجازات انتظامی اخراج دانشجو یا ابطال پایان‌نامه یا رساله یا مدرک تحصیلی در صورت احراز جرم موضوع این قانون با توجه به میزان تخلف

4_اعمال مجازات انتظامی تنزل رتبه یا پایه عضو هیأت علمی، اخراج و لغو قرارداد در صورت احراز جرم موضوع این قانون با توجه به میزان تخلف.

تبصره ۸: سایر دستگاه‌های دولتی و عمومی غیردولتی مکلفند در صورت احراز جرم موضوع این قانون توسط کارکنان خود، به منظور استفاده از مزایای شغلی، مجازات انتظامی مقرر در بند «د» ماده ۹‌ قانون رسیدگی به تخلفات اداری را نسبت به مرتکب اعمال کنند.

تبصره ۹: دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری دولتی و غیردولتی زیر نظر وزارتخانه‌های علوم و بهداشت از جمله دانشگاه علمی کاربردی، دانشگاه آزاد اسلامی، جهاد دانشگاهی، حوزه‌های علمیه، مؤسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی، مؤسسات وابسته به دستگاه‌های آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی، مؤسسات وابسته به دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه فرهنگیان موظفند از این پس، پیشنهادها (پروپوزال‌ها)، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی خود را که فاقد طبقه‌بندی هستند در سامانه‌های اطلاعاتی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایران داک)، ثبت و تائید و فایل تمام متن و نتیجه را همانندجویی کنند.

ارائه گواهی ثبت و بارگذاری فایل تمام متن و نتیجه همانندجویی این مدارک برای هرگونه پرداخت مالی به استادان راهنما، مشاور و داور و تخصیص امتیاز در ترفیع و ارتقای آنها و همچنین دانشجویان الزامی است.

پارافرایز مقاله و کتاب

با کمک گرفتن از روش پارافرایز میتوان مشکل سرقت علمی مقالات را حل کرد. موسسه اشراق این ویژگی را دارد که در حداقل زمان ممکن تا حد امکان این مشکل را حل کند.

 

موسسه اشراق:   

موسسه  افق این افتخار را دارد که به عنوان یکی از برترین موسسه ترجمه و ویرایش و چاپ در کشور  علاوه بر کار های بروز رسانی منابع، ترجمه تخصصی، تبدیل بایان نامه به کتاب، پذیرش و چاب مقاله، واریز هزینه های دلاری و ویرایش مقاله کار پارافریز مقاله و کتاب را به بهترین شکل ممکن برای شما عزیزان انجام دهد.

برای ثبت سفارش لطفا کلیک کنید

📌کلیک  کنیدلطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق