خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

ثبت سفارش

درباره ما

چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی

انتشار 16 شهریور 1399
مطالعه 5 دقیقه

مقالات انواع مختلفی دارند که در دنیا بیشترین اهمیت و اعتبار متعلق به مقالات علمی پژوهشی می‌باشد.

چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی

انجام تحقیقات گسترده در حوزه خاص باید نهایتا منجربه نگارش یک مقاله شود. مقالات اغلب به عنوان یک اثر علمی نویسنده شناخته می شوند که نویسنده ماه ها و سال های عمرش را گذاشته تا به این اطلاعات دست یابد. مقالاتی که به این صورت نگارش شده باشند و حاصل دسترنج فردی خود نویسنده باشند مقالات علمی پژوهشی گفته می شود. مقالات علمی پژوهشی مقالاتی هستند که هم دارای نوآوری باشند و هم شیوه های جدید از یک حوزه علمی را معرفی کنند. این نوآوری نباید فقط در روش جدید، تعریف جدید، مساله جدید و ... در تاریخ علم باشد. هدف اصلی مقاله علمی پژوهشی ایجاد یک استدلال است. یکی از بخش های چنین مقاله ای مرور ادبیات است. در یک مقاله علمی پژوهشی، ادبیات به عنوان اساس و بنیان کار ارائه می شود و بینش جدیدی را که محقق به دنبال ایجاد آن است، پشتیبانی می کند. این مقالات برخلاف مقالات علمی ترویجی که هدف آن خلاصه کردن و استنتاج مباحث و ایده های دیگران است، در پی ایجاد و ترویج موضوع جدیدی هستند. مقالات علمی پژوهشی نیز همانند سایر مقالات علمی دارای چهارچوب مشخصی هستند.

اگر بخواهیم تعریف دقیق تری از مقالات علمی پژوهشی ارائه کنیم قابل ذکر است که مقاله پژوهشی به مقاله بیس یا پایه ای اطلاق می شود که برای نگارش آن از داده های خامی که خود محقق آن ها را به دست آورده است، استفاده شده باشد. مقاله علمی پژوهشی بر روی تجزیه و تحلیل و هم چنین تفسیر این داده ها شکل گرفته است و روی تجزیه اطلاعات کسب شده از تحقیقات پیشین تمرکزی ندارد. مقاله علمی پژوهشی به رفع یک مشکل خاص اختصاص داده می شود که قبلاً درباره آن راه حلی ارائه نشده است و یا راه حل های ارائه داده شده شک برانگیز هستند. مقالات علمی پژوهشی اغلب دارای المان های تحقیقاتی به خصوصی هستند.

تصویر

بخش های یک مقاله علمی پژوهشی:

 • عنوان مقاله
 • چکیده
 • کلمات کلیدی
 • مقدمه
 • مواد و روش ها
 • نتایج
 • بحث
 • نتیجه گیری
 • تقدیر و تشکر
 • مراجع
 • ضمیمه
 • موارد تکمیلی

مقالات علمی پژوهشی از لحاظ ساختار و چهارچوب تفاوتی با سایر مقالات ندارند و تنها از لحاظ محتوای مقاله با هم متفاوت می باشند بخش های یک مقاله علمی پژوهشی ثابت می باشد و آنچه که تفاوت دارد نحوه گردآوری تحقیقات و ارائه آنها به صورت مقاله علمی پژوهشی می ‍باشد. در نگارش این نوع مقالات روش پژوهش از اهمیت خاصی برخوردار است چرا که بهترین موضوع اگر با روش صحیح مورد پژوهش قرار نگیرد و به طور صحیح نگارش نشود فاقد اعتبار علمی است.

ویژگی مقالات علمی پژوهشی

 • انتخاب موضوعی که در راستای افزودن به علم بشر باشد.
 • عدم انتخاب موضوعات صرفا گسترده که از عهده آن بر نیایید و نیاز به استفاده از آثار دیگر مولفان داشته باشید که به چنین مقالاتی Review می باشد و فاقد اعتبار علمی هستند.
 • اتکا به اطلاعات دست اول که در روند پژوهش بدست می آید.

مجلات علمی پژوهشی داخلی اعتبار بالایی در دانشگاه های ایران دارند، از این جهت بیشتر دانشجویان و اساتید مایل هستند علاوه بر مقالات ISI، مقالات خود را در مجلات علمی پژوهشی که مورد تایید وزارت علوم می باشند منتشر کنند. اعتبار این مجلات به اندازه مجلات JCR است.

تصویر

مراحل چاپ مقاله علمی پژوهشی

مجلاتی که مقالات معتبر در سطح دنیا را پذیرش می کنند مجلات علمی پژوهشی داخلی و خارجی نامیده می شوند. جز معتبرترین مجلات علمی در سطح دنیا محسوب می شوند و چاپ مقاله در این ژورنال ها مزایای بیشماری را برای نویسندگان در پی دارد. مجلات داخلی و خارجی در داخل کشور اعتبار یکسانی دارند اما برای نویسنده ای که قصد مهاجرت و یا اخذ پذیرش از دانشگاه های خارجی را داشته باشد مجلات خارجی مناسبتر می باشند. اما در کل بهتر است اگر قصد مهاجرت ندارید ژورنال های داخلی را به عنوان منبع اطلاعاتی معتبر در کشور استفاده کنید. برای چاپ مقالات علمی پژوهشی در ژورنال های داخل و خارجی مقالات علمی خود را باید با کیفیت بسیار بالایی ویراستاری و ترجمه کنید تا قابل چاپ شدن در ژورنال های تخصصی و معتبر باشد.

چاپ مقاله علمی پژوهشی در ژورنال های معتبر داخلی و خارجی به ترتیب زیر می باشد:

ترجمه تخصصی: مقاله علمی پژوهشی را اگر تصمیم دارید به ژورنال های خارجی سابمیت کنید, بهتر است قبل از هر چیز ترجمه کنید. ترجمه تخصصی مقالات تخصصی در تمامی حوزه ها باید به متخصص همان رشته واگذار شود. داوران حساسیت بسیار زیادی در کیفیت ترجمه تخصصی مقالات دارند. بهتر است مقاله ترجمه شده کیفیت بالایی داشته باشد تا در این ژورنال ها پذیرفته شود.

رفع سرقت ادبی مقاله: حتی اگر مقاله ای را با کیفیت بسیار تخصصی نگارش کرده اید بهتر است که آنرا پارافریز یا رفع سرقت ادبی کنید. مقالاتی که در آنها به صورت عمدی یا سهوی سرقت ادبی مشاهده شود حتما ریجکت خواهند شد.

اعتبار سنجی و انتخاب ژورنال مناسب: مجلات فقط مقالاتی را پذیرش می کنند که در اسکوپ مشخصی باشند. همچنین هر مجله از لحاظ سطح اعتبار با مجلات دیگر متفاوت است و باید مقاله را اعتبار سنجی کنید و مناسبترین مقاله را معرفی کنید.

فرمت بندی مقاله: ژورنال ها مقالات را فقط در فرمت مشخصی پذیرش می کنند و اگر مقاله ای خارج از این حوزه و چهارچوب نوشته شود حتما ریجکت می شود. یک مرحله مهم و حتمی قبل از سابمیت مقاله تبدیل فرمت است.

سابمیت مقاله: مقاله باید بعد از طی مراحل فوق به ژورنال مورد نظر سابمیت شود تا به بخش های داوری ارسال شود. نحوه سابمیت مقاله به مجلات متفاوت است و اصولا در قسمت راهنمای هر مجله نوشته می شود. برای سابمیت مقالات به مجله مورد نظرتان می توانید از مشاورین و کارشناسان متخصص کمک بگیرید.

داوری مقاله: شدت سختگیری و مدت زمان داوری مجلات کاملا بستگی به کیفیت مجله ای که انتخاب کرده اید دارد. برخی از ژورنالها داوری بسیار سختگیرانه ای دارند. اما برخی دیگر از ژورنالها هم داوری کوتاه تری دارند و هم شدت سختگیری داوران بسیار پایین است.

چاپ تضمینی مقالات در مجلات علمی پژوهشی

ما در موسسه اشراق گرد هم آمده ایم تا با شما محققین عزیز در راستای پیشرفت علمی و فرهنگی همراه باشیم. در این موسسه کلیه اقدامات چاپ و پذیرش به صورت کاملا تضمینی و با بالاترین سطح انجام می شود. با ما همراه باشید تا در عرض بازه زمانی کوتاه با بالاترین سطح کیفی حاصل زحمات خود را در ژورنال های مد نظرتان به چاپ رسانید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق