خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

خدمات کتاب

ثبت سفارش

درباره ما

نکات طلایی برای چاپ مقاله ISI

انتشار 14 تیر 1399
مطالعه 7 دقیقه

ای اس ای نام موسسه و سازمانی ست برای اعتبار سنجی مقالات علمی ، و باتوجه به این که این مجموعه به صورت تخصصی روی این موضوع کار می کند ، به همین دلیل آی اس ای معیاری شده است برای بررسی اعتبار یک مقاله علمی می باشد.

نکات طلایی برای چاپ مقاله ISI

ISI چیست ؟

مؤسسه ISI خدمات مربوط به پایگاه های داده، فهرست کتاب ها و مقالات را ارائه می دهد. به طور اختصاصی این خدمات نمایه سازی نقل قول ها و تحلیل آنها است که توسط خود گارفیلد پایه گذاری شده است، این خدمات شامل نگهداری داده ها و نقل قول های مقالات هزاران نشریه دانشگاهی است. این خدمات از طریق سرویس پایگاه دادهISI's Web of Knowledge در دسترس است، این پایگاه داده به پژوهشگران این امکان را می دهد که بداند کدام مقاله ها بیشتر مورد ارجاع قرار گرفته و چه مقالاتی از این مقاله مطلبی را نقل قول کرده اند.

آی اِس آی، سالانه گزارشی را تحت عنوان گزارش استنادی مجلات علمی را که با سرواژه جِی سی آر (Journal Citation Reports)‏ معروف است ارائه می کند که در آن مجلات نمایه شده در بانک اطلاعاتی خود را بر اساس شاخصی با عنوان ضریب تاثیرگذاری رتبه بندی می کند. در حال حاضر ضریب تاثیرگذاری یکی از شاخص های اصلی برای اعتبار علمی مجلات علمی محسوب می شود.

موسسه اطلاعات علمی هر سال به بررسی تمامی مجله های علمی انگلیسی زبان می پردازد و بر اساس معیارهایی که دارد تعدادی نشریه را به عنوان نشریه های معتبر معرفی می کند، تعداد مجله هایی که هر سال معرفی می شوند، متفاوت است. گاه یک نشریه در فهرست آی اس آی قرار می گیرد و همین نشریه ممکن است سال آینده در فهرست مورد نظر جایی نداشته باشد. در حال حاضر حدود 20 هزار مجله در فهرست آی اس آی قرار دارد و حدود 2 هزار مجله نیز هر سال به این فهرست افزوده می شود.

ضریب تاثیر یا درجه تاثیر یا Impact factor چیست؟

این عامل همه ساله توسط ISI برمبنای ارجاعات به هر یک از مجلات علمی آن محاسبه می شود و نتیجه در گزارشات ارجاع مجله یا Journal Citation Reports یا به اختصار JCR ٬ منتشر می شود. این ضریب٬ نه برای مقاله یا نویسنده٬ بلکه برای مجله محاسبه می شود. محاسبه برمبنای یک دوره سه ساله صورت می گیرد.

انواع تقسیم بندی مجلات ISI

 1. مجلات JCR ( مجلات دارای ایمپکت فکتور )
 2. مجلات ISI listed ( مجلات بدون ایمپکت فکتور)

برای چاپ مقاله در مجلات jcr مقاله باید دارای اعتبار بسیار بالایی باشد و نیز با کیفیت و تضمینی ترجمه شده باشد داوران این مجلات بسیار سختگیر تر از داوران مجلات آی اس آی می باشند. بنابراین مقالات و نشریه های jcr دارای شاخص معتبر تری بوده و استناد های متعددی به آنها شده است که این امر باعث می شود ، این مقالات و نشریه ها در میان مقالات و مجلات بسیار معتبر آی اس آی در صدر جدول اعتبار و امتیازبندی قرار بگیرند و این موضوع را می توان مهمترین تفاوت jcr و iSI دانست.

چاپ مقالات ISI در ایران

در ایران بالاترین امتیاز به پژوهشگری تعلق می گیرد که بتواند مقاله خود را در مجله ISI چاپ نماید. طبق بخش نامه وزارت علوم نتیجه فعالیت های پژوهشی که به صورت مقاله های علمی چاپ می شوند بر اساس WOS (یا JCR) بودن یا ISI Listed بودن یا ISC بودن دارای امتیازات جداگانه هستند.

دانشگاه های مختلف امتیازات خاصی را برای چاپ مقاله مستخرج از پایان نامه در نظر گرفته اند. مقالات ISI نقش بسیار مهمی در فعالیت های علمی پژوهشگران داخل کشور ایفا می کند. در ایران دسترسی به مقالات isi به دلیل تحریم های علمی وجود ندارد. در این میان سایت هایی وجود دارند که دسترسی به این مقالات را برای محققین ایرانی فراهم کرده اند. اگر چه اطلاعات علمی مهم به تمامی زبان ها برای چاپ مقاله انجام می شود، اما موارد ذکر شده باید به زبان انگلیسی باشد تا تحت داوری و ارزیابی ISI قرار گیرد زیرا ارزیابی کنندگان مجلات علمی در ISI نمی توانند عناوین و منابع بکار رفته در مقالات را به زبان انگلیسی ترجمه کنند. داوری علمی و تخصصی مقالات چاپ شده در مجله توسط داوران نام آشنای علمی از جمله عمده ترین موارد مورد توجه ارزیابی کنندگان است که گویای اعتبار و غنای علمی مجله است.

ISI بودن یک مجله را چگونه تعیین کنیم؟

استفاده از سایت تامسون رویترز برای تشخیص ISI بودن مجله

روش های مختلفی برای برای تشخیص مجلات معتبر ISI از مجلات جعلی وجود دارد. از جمله این روش ها مراجعه به بخش جستجوی مجلات سایت تامسون رویترز و جستجوی نام مجله است.

استفاده از گوگل برای تشخیص ISI بودن مجله

روش دیگر استفاده از مرورگر گوگل می باشد. با استفاده از موتور جستجوی گوگل می توان درون هر سایتی جستجو کرد، بنابرابن نام مجله مورد نظر خود را در گوگل سرچ کنید، تا از قرار گرفتن آن در لیست مجلات ISI مطمئن شوید.

نوشتن مقاله زمان زیادی طول می کشد :

شما باید بدانید که نوشتن یک مقاله زمان زیادی طول می کشد موارد مختلفی در طولانی شدن پروسه چاپ و پذیرش مقاله درگیر هستند که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم.

۱- عدم یافتن سریع مجله مناسب برای مقاله چاپ شده

۲- وجود مشکل عدم همخوانی و هماهنگی موصوع مقاله با اسکوپ مجله

۳- عدم فورمت بندی دقیق مقاله بر اساس رهنمودهای ذکر شده توسط مجله

۴- عدم نگارش یا نگارش ضعیف و مبهم کاورلتر

۵- وجود مشکلات زیاد در بحث مربوط به ترجمه مقاله

۶- عدم پیگیری و مکاتبه صحیح با ادیتور مجله و محتوای ضعیف نامه نگاری ها

۷- عدم ارسال صحیح اصلاحیه های درخواست شده از سوی داوران به مجله

به طور كلي هر مقاله شامل اجزاي اصلي زير است:

 1. عنوان: عنوان مورد نظر باید کاملا واضح و دارای لغات کلیدی تحقیق باشد. عناوین طولانی سبب کاهش نمره ارزشیابی مقاله می شود.
 2. نام نويسنده يا نويسندگان
 3. اطلاعات تماس
 4. چكيده: چکیده تحقیق باید مختصر و مفید باشد
 5. واژگان كليدي
 6. مقدمه
 7. مباني نظري تحقيق
 8. روش تحقيق
 9. يافته هاي تحقيق
 10. بحث و نتيجه گيري

هر مجله علمی قبل از انتخاب شدن و فهرست شدن در ISI یکسری مراحل ارزیابی را پشت سر می گذارد. ازجمله عوامل مورد ارزیابی و رعایت استانداردهای بانک اطلاعاتی ISI ، کمیته علمی منتخب مجله، تنوع بین المللی مقالات چاپ شده در آن، نشر به موقع مجله و جایگاه نشرآن می باشد.

لازم به ذکر است که هیچ یک از این عوامل به تنهایی مورد بررسی و ارزیابی قرار نمی گیرد بلکه با بررسی مجموع عوامل یک امتیاز کلی داده خواهد شد.

تمام دلایل مرجوع شدن مقاله ISI که باید رعایت شود

چند نکته باعث برگشت مقاله از سوی موسسه ISI می شود که دانستن آنها از نحوه نوشتن مقاله مهم تر است. یکی از مواردی که در اکثر مواقع باعث برگشت مقاله می شود عنوان و ابهامی است که در موضوع وجود دارد؛ عنوان باید درست انتخاب شود و موضوع تکراری نباشد.تخصصی نبودن مقاله و سنخیت نداشتن موضوع یا تخصص آن با مجله ای که مقاله در آن چاپ شده یکی دیگر از موارد و عوامل برگشت مقاله ISI است. رعایت نکردن اصول مقاله نویسی که مورد نظر نشریه و بااهمیت است، باعث مرجوع شدن مقاله می شود.

دقیق نبودن ارقام، اعداد، آمار، آزمون و نمونه گیری از مواردی هستند که موسسه ISI در بررسی مقاله ها مورد توجه ویژه قرار داده است؛ متاسفانه در چند سال اخیر چند مقاله ایرانی در دنیا به همین دلیل جعلی شناخته شد.

مورد دیگر بحث بر روی نتیجه و تفسیر آن است که برای موسسه ISI خیلی مهم و قابل توجه است؛ مقاله هایی که برای دریافت ISI به موسسه ارسال می شوند گاهی نتیجه گیری ندارند یا کامل نیست و این موضوع یکی دیگر از عواملی است که باعث مرجوع شدن مقاله می شود.

نکته آخر توجه به نحوه نوشتن چکیده و رعایت نکاتی است که باید به آن توجه شود؛ ایراد و اشکال در چکیده باعث برگشت مقاله ارسالی به موسسه خواهد شد.

مهارتهای مهم در فرآیند اکسپت و چاپ مقاله ISI

داشتن تخصص و دانش قوی در حیطه مورد مطالعه

داشتن مهارتهای مقاله نویسی و شناخت تمامی چهارچوبهای یک مقاله علمی

شناخت مجلات و پیدا کردن مجله مناسب

ترجمه مقاله و نوشتن کاورلتر

مهارتهای ارسال مقاله به مجله

نحوه برقراری ارتباط با ادیتور مجله

پاسخگویی سریع و سنجیده و مناسب به داوری مقاله

امتیازات چاپ مقاله در مجلات isi

پذیرش مقالات شما در ژورنالهای ISI در کوتاه ترین زمان ممکن میتواند فرصتهای علمی و تحصیلی بیشتری را در اختیار شما قرار دهد. چاپ مقاله در مجلات معتبر ISI دارای امتیازات و مزایای ویژه ای برای اساتید و دانشجویان می باشد که می تواند در جذب هیات علمی و مصاحبه دکتری مفید باشد.

جهت ارسال سفارشات و مشاوره رایگان در این زمینه می توانید عضو سامانه افق شوید و با شماره های 09149724933-09911851170-04133373424 تماس بگیرد و یا با آدرس ایمیل:isiisc2011@gmail.com یا isi.eshragh@gmail.com درخواست خود را ارسال نمایید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق