خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


نکات مهم در نوشتن رزومه تحصیلی

انتشار : 22 فروردین 1397
مطالعه : 4 دقیقه

رزومه تحصیلی، ویترین موفقیت های شما در مسیر فرآیند پذیرش تحصیلی و بورس از دانشگاه ها و موسسات خارج از کشور است. 

نکات مهم در نوشتن رزومه تحصیلی

در اماده کردن رزومه تحصیلی اثربخش، لازم است تا ده ها رزومه موفق را مطالعه کنید و ایده بگیرید. رزومه خوب مانند مقاله خوب، یک شبه حاصل نمی شود. برای آماده کردن آن وقت بگذارید و همواره از نظرات مشاوران و استادان بهره بگیرید. رزومه تحصیلی نیز مانند یک مقاله دارای بخش های مشخص و تعریف شده می باشد. بنابراین در نوشتن رزومه باید دقت نمایید که هر مطلب در سر جای خود قرار گیرد.

نکات مهم در نگارش یک رزومه خوب و اثربخش

 • روزمه باید مفید و مختصر باشد. رزومه بدون احتساب بخش مقالات و انتشارات، نباید بیش از ۲ صفحه باشد. 
 • تمامی مقالات خود را به رزومه تحصیلی تان اضافه کنید و از این صفحات به عنوان برگ های برنده یاد کنید.
 • اگر مقالاتی که در رزومه تحصیلی معرفی می کنید، از citation بالا و impact factor قابل ملاحظه ای برخوردار هستند، آن را در کنار نام هر مقاله و تاریخ نشرش ذکر کنید.
 • از بکار بردن جزییات مطالب و مقالاتی که کار کرده اید بپرهیزید.
 • روزمه تحصیلی باید خیلی دقیق باش و همه مطالب و محتوایی که در آن ارائه می دهید باید مستند باشد.
 • رزومه خوب برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور مانند آیلتس و جی آر ایی نمره بالا هست. هر اندازه این رزومه خوب نوشته شود اهمیت بالای پیدا خواهد کرد.
 • روزمه را بارها نوشته و پس از ویرایش نهایی،‌ در اختیار اساتید و دانشجویانی که قبلا موفق به اخذ پذیرش تحصیلی شده اند قرار دهید تا نظرات تکمیلی و اصلاحی خود را به شما اطلاع دهند.
 • همان طور که کلی گویی در رزومه تحصیلی مطلوب نیست، جزیی نگری هم مردود هست. اگر در کنفرانسی شرکت کردید و مقاله شما accept شده است و present هم شده،‌نیازی به ارائه اطلاعات دقیق و جزییات کار در روزمه تحصیلی نیستید.
 • همواره گفته شده که رزومه ای موفق هست که در دست هر فردی قرار بگیرد بتواند درک درست و جامعی از توانایی های شخصی و علمی و شغلی شما داشته باشد.
 •  همواره رزومه خود را به دانشجویان و اساتید مختلفی برای تصحیح و نظر دهی ارائه کنید و به رزومه به عنوان ویترین قابلیت های خود توجه ویژه ای داشته باشید. چون روزمه باید به زبان انگلیسی نوشته شود، استفاده از یک متخصص زبان انگلیسی یا مترجم رسمی برای بررسی نکات گرامری و ادبی رزومه شما کمک بزرگی برای شما می باشد.
 • در رزومه از بزرگنمایی بپرهیزید زیرا باید تمامی مستندات برای ادعای خود را ارائه دهید و اگر دوره هایی تخصصی سپری کرده اید مدارک آنرا ضمیمه رزومه تان قرار دهید. 
 • هر روزمه مانند اطلاعاتی که در مقالات تحقیقاتی ارائه می شود، باید  RELIABLE و VALIDATE باشد یعنی راستی آزمایی شده، مستند، معتبر و قابل اتکا باشد. به قولی غربی ها: There is no RELIABILITY without VALIDITY
 • ادبیات نوشتاری در روزمه اهمیت زیادی دارد. ارائه کلید واژه های خاص مربوطه به گرایش تحصیلی و اصطلاحات مربوطه در رزومه،‌ اهمیت کار شما را افزایش خواهد داد. از غلط املایی بپرهیزید. گرامر حتما توسط اساتید زبان چک شود. رزومه ای که با ادبیات نگارشی مقطع لیسانس نوشته بشود برای پذیرش در مقطع دکترا اهمیت نخواهد داشت.
 • همان طور که قبلا گفتیم، رزومه بایستی متناسب با موضوع کاری یا تحصیلی باشد. رزومه، هدف محور هست. به عنوان مثال، اگر شما برای پذیرش دانشگاهی رزومه می نویسید، این رزومه قطعا با رزومه ای که برای تصدی یک شغل در کارخانه نوشته می شود، تفاوت خواهد داشت. در روزمه دانشگاهی، به موضوعات علمی و آکادمیک و تحقیقاتی تمرکز می شود و این مسائل پر رنگ می گردد اما در روزمه شغلی، بر قابلیت های تجربی و سابقه کار عملی تمرکز می شود و توانایی های تحقیقاتی آکادمیک، قدرت نمایی نمیکند. تفاوت سبک و ساختار رزومه نویسی برای اهداف مختلف متاوت می باشد. خواندن رزومه افراد موفق و متخصص در دانشگاه ها و شرکت های مختلف جهان که معمولا از طریق پرتال های وب در دسترس می باشند، شما را به درک بهتری در رزومه نویسی تخصصی نزدیک تر می نماید.
 • اگر رزومه خود را در اختیار افرادی که زیاد آشنایی با شما ندارند قرار بدهید و از آن ها بخواهید شما را توصیف کنند، روش خوبی را در پیش گرفته اید و اشکالات کار بر شما هویدا خواهد شد.
  به این فکر کنید که اگر بررسی کننده رزومه شما، فردی بود که فقط ۶۰ ثانیه دوست دارد برای مطالعه رزومه شما وقت اختصاص دهد، می تواند در این محدوده زمانی کم، حداقل ۷۰ درصد حرف شما را متوجه شود یا خیر. نوشتن جمله های بلند غیر ضروری، در واقع به رد شدن رزومه شما و در نهایت کاهش شانس شما برای پذیرش کمک می کند و فایده دیگری نخواهد داشت. مثلا اگر در بخش معرفی پس زمینه تحصیلی خود، نام رشته و دانشگاه و معدل و عنوان پایان نامه را ذکر کردید، لزومی ندارد که در بخش پروفایل رزومه خود، به این موضوع مجددا اشاره کنید.
 • از به کار بردن فونت های درشت در رزومه اجتناب کنید.
 • هیچ بخش از رزومه رنگی نباشد.
 • اگر به نرم افزار یا ابزار فنی تسلط دارید، مشخصات کامل آن را در رزومه ارائه کنید. جمله " آشنایی با نرم افزار" کفایت نمی کند.
  باید دقیقا ذکر کنید که به چه نرم افزار های عمومی و تخصصی تسلط دارید. آشنایی با اینترنت و MS OFFICE معمولا مقوله خوبی نیست که در رزومه تحصیلی گنجانده شود و شما باید به آن ها آشنا باشید.
 •  تلاش کنید در رزومه، حرفه ای سخن بگویند. گزافه گویی در رزومه، نکته منفی هست. پس خلاصه نویسی را فراموش نکنید.

موسسه علمی پژوهشی اشراق با بیش از 5 سال سابقه در زمینه چاپ مقالات در نشریات معتبر با ضریب تاثیر مثبت همواره با ارائه خدمات حرفه ای و تخصصی  و مشاوره های تخصصی رایگان در خدمت پژوهشگران بزرگوار است.
موسسه اشراق، مسیر چاپ مقاله در مجلات مورد تایید وزارت علوم را برای پژوهشگران و محققین  هموار می سازد و با ارائه خدمات ترجمه، فرمت بندی و مشاوره رایگان در خصوص انتخاب مجله مناسب، آنها را یاری می رساند.
برای ثبت سفارش میتوانید با شماره های 09149724933 و یا 04133373424 با کارشناسان موسسه تماس حاصل نمایید و از مشاوره آنها بهره مند شوید و یا درخواست خود را از طریق ایمیل  isiisc2011@gmail.com  ارسال نمایید تا مشاور های مورد نیاز برای شما ارائه شود.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق