خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

خدمات کتاب

ثبت سفارش

درباره ما

سرقت ادبی چیست؟

انتشار 30 خرداد 1397
مطالعه 11 دقیقه

مفهوم سرقت ادبی به چه معناست؟

به هر گونه استفاده از ایده تفکر و یا نوشته دیگران در بدون ذکر منبع و اجازه از صاحب اصلی آن اصطلاحا سرقت ادبی یا پلاجیاریسم گفته می شود. موضوع سرقت ادبی در دنیای امروز مخصوصاً در حوزه مقاله نویسی اهمیت بسزایی دارد تا آنجا که نرم‌افزارهای مختلفی جهت تشخیص سرقت ادبی به وجود آمدند تا از این کار غیرقانونی جلوگیری شود. حتی داورانی که می‌خواهند مقالات شما را ارزیابی کنند و کار پذیرش و چاپ مقاله‌تان را انجام دهند حساسیت خیلی زیادی نسبت به این موضوع دارند و اگر تشخیص دهند سرقت ادبی در یک مقاله وجود دارد، حتی ممکن است اسم شما را وارد لیست سیاه کنند و تا مدت‌ها نتوانید به سابمیت مقاله و یا چاپ مقاله بپردازید؛ بنابراین افزایش آگاهی در خصوص این موضوع به شدت توصیه می‌شود تا حتی به طور ناخواسته نیز دچار این مشکل نشوید.

سرقت

آشنایی با مصادیق سرقت ادبی

سرقت ادبی یک مفهوم بسیار گسترده به شمار می رود و ممکن است به دلیل عدم اطلاعات کافی و آشنایی کامل با این مفهوم بسیار مهم به صورت ناخواسته مقاله و یا نوشته خود را متهم به سرقت ادبی کنید. بنابراین آشنایی با مصادیق آن امری ضروری است که بایستی قبل از نگارش و یا گردآوری مقاله خود به آن ها توجه ویژه ای داشته باشید:

  • کار شخص دیگری را به عنوان خودتان انجام دهید.

  • کپی کردن کلمات یا ایده های دیگران بدون گرفتن اجازه و رفرنس دهی

  • عدم قرار دادن نقل قول در علامت نقل قول

  • اطلاعات نادرست درباره منبع نقل قول را ارائه دادن

  • تغییر کلمات، اما ساختن جمله از یک منبع بدون دادن رفرنس دهی

  • کپی بسیاری از کلمات یا ایده ها از یک منبع که اکثریت کار شما را تشکیل می دهد.

  • کپی کردن رسانه ها (به ویژه تصاویر) از وب سایت های دیگر برای قرار دادن آنها در صفحات یا وب سایت های خود.

  • ایجاد یک ویدیو با استفاده از فیلم های دیگران و یا استفاده از موسیقی کپی رایت به عنوان بخشی از موسیقی متن.

  • اجرای موزیک حق نسخه برداری دیگر شخص (به عنوان مثال، پخش یک پوشش).

  • ساختن قطعه ای از موسیقی که به شدت از یک ترکیب دیگر قرض می گیرد.

آشنایی با انواع سرقت ادب

با توجه به این که اکثر پژوهشگران و دانشجویان به صورت غیر عمد و ندانسته درگیر این موضوع می شوند بنابراین لازم است با انواع مختلف سرقت ادبی آشنا شده تا از بروز آن در مقالات و کتاب های خود جلوگیری کنند. در ذیل به معرفی انواع آن ها می پردازیم:

سرقت ادبی مستقیم

در این نوع سرقت ادبی فرد موردنظر به‌طور کامل و عمدی به استفاده غیرقانونی از کل اثر یک فرد دیگر می‌پردازد و خود نیز مدعی می‌شود که آثار سایر نفرات را با نام خود انتشار داده است. این نوع سرقت ادبی درواقع دزدیدن مالکیت معنوی و فکری صاحب اثر هست. بسیاری از افراد سودجو که در قبال دریافت هزینه ایده‌ها یا مقاله‌های سایر افراد را می‌فروشند و از راه غیرقانونی به کسب درآمد می‌پردازند. این حالت از سرقت ادبی اگر شناسایی شود مجازات قانونی خواهد داشت.سرقت ادبی منبع محور

سرقت ادبی منبع محور ابعاد مختلفی دارد که عدم رعایت هر کدام باعث گرفتار شدن در سرقت ادبی خواهد شد. اگر شما ارجاع دهی نادرستی از اثری که استفاده کرده اید انجام دهید و یا به صورت کامل تمامی مشخصات نویسنده را در منابع نیاورید همچنین اطلاعات و مشخصات غلطی از مشخصات نویسنده و یا آثار او بدهید نیز مشمول سرقت ادبی هستید. این مورد تا جایی اهمیت دارد که حتی اگر شما از دو اثر یک نویسنده در متن خود استفاده کنید اما تنها به یک اثر آن ارجاع دهید باز هم از مصادیق سرقت ادبی خواهد بود که باید مطلع باشید.سرقت ادبی از خود

از آنجایی که مصادیق سرقت ادبی بسیار زیاد است بنابراین باید با تمامی این موارد آشنا باشید. سرقت ادبی از خود نیز یکی از موارد پیچیده ای است که باید در آن دقت کنید. فرض کنید شما مقالات و یا کتاب های زیادی را قبلا به چاپ رسانده اید و از محتوای آن ها در مقالات جدید خود استفاده کرده اید اگر ارجاع دهی مناسبی نداشته باشید سرقت ادبی از خود محسوب خواهد شد. همچنین اگر شما مقاله ای را قبلا در یک مجله چاپ کرده باشید و مجددا آن را برای مجله دیگری ارسال کنید در صورتی که این مورد را ذکر نکنید سرقت ادبی از خود انجام داده اید.سرقت ادبی غیر عمدی یا تصادفی

این نوع سرقت ادبی ممکن است به صورت غیر عمد و ناخواسته صورت گیرد ولی باز هم نمی تواند صورت مساله را پوشش دهد و از درصد خطای به وجود آمده کم کرد. سرقت ادبی تصادفی زمانی اتفاق می افتد که شما از آثار سایر نویسندگان استفاده کرده باشید اما فراموش کرده باشید تا ارجاع دهی انجام دهید و یا نقل قولی از او به کار برده اید که به صورت غیرعمد متوجه نشده اید که باید ارجاع دهی صورت گیرد. برای جلوگیری از بروز این حالت باید آگاهی خود را در خصوص نقل قول و رفرنس دهی افزایش دهید که به طور ناخواسته متهم به سرقت علمی نشوید.سرقت ادبی موزاییکی

سرقت ادبی موزاییکی برعکس سرقت ادبی تصادفی کاملا برنامه ریزی شده و با آگاهی کامل صورت می گیرد. در این نوع سرقت ادبی نویسنده آثار صاحب اثر را به تکه های مختلف تبدیل می کند و درست مانند موزاییک طوری از آثار دیگران استفاده می کند که حتی ممکن است صاحب اثر نیز متوجه این موضوع نشود. معمولا این نوع سرقت ادبی بیشتر در ایده ها و طرح های پژوهشی اتفاق می افتد و فرد متن و نوشته خود را آنچنان نگارش می کند که گویی صاحب اصلی ایده اوست و سپس آن ها را به طرز هوشمندانه کنار هم می چیند.سرقت ادبی به صورت سایه نویسی

مفهوم سایه نویسی شاید یک مفهوم جدید و گنگ باشد. در این نوع از سرقت ادبی فرد دیگری مقاله یا پایان نامه ای را می نویسد و یک شخص دیگر آن را با نام خود انتشار می دهد حتی اگر این کار با رضایت کامل شخص و یا در ازای دریافت پول هم باشد باز هم یک کار غیر اخلاقی است و از مصادیق سرقت ادبی به شمار می آید. امروزه متاسفانه تعداد این نوع موسسات به دلیل افزایش تقاضای دانشجویان و پژوهشگران رو به افزایش است.سرقت ادبی همکاری

سرقت ادبی همکاری نیز به این شکل می باشد که یک مقاله را به صورت گروهی تهیه و تنظیم می کنند ولی در آخر به نام یک نفر ثبت شده و انتشار داده می شود. عکس این قضیه هم صادق هست یعنی ممکن است یک مقاله به نام چندین نفر ثبت شود که در هر دو صورت سرقت ادبی اتفاق افتاده است.

چه کار کنیم تا از بروز سرقت ادبی جلوگیری کنیم؟

معمولا به دلیل این که مقالات علمی تکمیل کننده مقالات و پژوهش های پیشین هستند و این یک پروسه زنجیروار است بنابراین وجود برخی تشابهات در آن یک امر کاملا عادی به حساب می آید. اما یک راه موثر در جلوگیری از این اتفاق وجود دارد و آن هم به کار بردن تکنیک پارافریزنویسی می باشد. در این پروسه اگر نوع متن نوشته شما مقاله می باشد در ابتدا بایستی به کمک سایت مجله موردنظر از درصد تشابهات مجاز اطلاع پیدا کنید و سپس با استفاده از نرم افزارهای مشابهت یاب مختلفی که وجود دارد درصد تشابه مقاله خود را نیز بسنجید اگر این درصداز عدد گفته شده در مجله بیشتر باشد مستلزم به کاهش آن هستید در خصوص بقیه موارد مانند کتاب و ... نیز باید این درصد تشابه را با کمک نرم افزار سنجیده و اگر برای مثال بیشتر از 10٪ باشد باید کاهش پیدا یابد. اما در ادامه مطلب ببینیم تکنیک پارافریزنویسی چیست و چگونه می توان آن را به کار برد؟

استفاده از تکنیک پارافریزنویسی

اصطلاح پارافریز نویسی معادل اصطلاح بازنویسی است. درواقع هنگامی که شما به گردآوری مقاله می‌پردازید خواه ناخواه برای اینکه بخواهید از منابع و آثار سایر نویسندگان در متن مقاله خود استفاده کنید تشابهاتی را وارد مقاله خود می‌کنید. اگر در صدد رفع و رجوع این تشابهات نباشید مقاله شما ریجکت خواهد شد. راه حل این مشکل استفاده از تکنیک پارافریزنویسی است. در پارافریز مقاله درواقع شما محتوا و اصل مطلب را درک می‌کنید سپس آن را با لحن و سبک خود تغییر می‌دهید و مجدداً می‌نویسید اما این بار با سبک و سیاق خود نگارش می‌کنید؛ اما نکته مهمی که باید به آن دقت کنید این است که در هنگام بازنویسی متون، نباید مفهوم اصلی متن تغییر پیدا کند و عبارات و کلمات باید طوری دستخوش تغییر شوند که معنا و مفهوم جملات دچار هیچ آسیبی نشوند. پارافریز کمک می‌کند تا علاوه بر شفاف و روشن‌تر بیان شدن ایده‌ها و نظرات نویسنده، از جهت سرقت ادبی یا plagiarism نیز کاهش پیدا ‌کند.

پارافریز

نکات مهمی که در هنگام پارافریز نویسی باید به آن ها توجه شود

حال که با مفهوم پارافریزنویسی آشنا شدید بهتر است به سراغ برخی نکاتی که در این روش کمک کننده شما خواهند بود برویم:

هنگام پارافریز کردن، خوب است که اطلاعات منتقل‌شده از یک جمله را به چند جمله تقسیم کنیم.

هنگامی که مترادف کلمات موجود در متن مبدا را به کار می‌بریم، باید مطمئن شویم که معنای مشابهی با واژه‌های موجود در متن مبدا دارند.

به جای تغییر هر جمله، بهتر است روی کل متن مبدا تمرکز کنید.

لازم نیست اطلاعات بیشتری را نسبت به آنچه در متن مبدا است وارد کنید.

تا جایی که ممکن است باید کلمات کمتری را از متن مبدا قرض بگیریم. این مرحله مهم است و باید با دقت انجام شود زیرا ممکن است متن مقصد وارد قلمروی سرقت علمی شود.

متن پافراوریز شده خود را با متن اصلی مقایسه کنید و بعضی تغییرات جزیی را برای عباراتی که خیلی شبیه هم هستند، انجام دهید.

به محض شروع فرایند بازنویسی، هر چقدر کمتر به متن اصلی مراجعه کنید، احتمال درستی فرایند پارافریز کردن افزایش می‌یابد.

سعی کنید بعد از پارافریزنویسی متن خود را یکبار برای شخص دیگری بخوانید تا مطمئن شوید که توانسته اید معنا و مفهوم کامل را برسانید.

آشنایی با 3 نرم افزار مهم و معتبر مشابهت یاب

امروزه نرم افزارهای زیادی جهت یافتن تشابه های متنی وجود دارد که پس از بررسی متن نوشته شما با سایر متون مورد نظر یک گزارش کلی در خصوصو درصد تشابهات موجود ارایه می دهد که اگر درصد این عدد زیاد باشد الزام به کاهش آن از طرق گوناگون هستیم. در ذیل به برخی از این نرم افزارهای مهم اشاره می شود:

نرم افزار سمیم نور

سامانه سمیم نور ابزاری برای یافتن مشابهت بین متون به زبان فارسی است و از ارتکاب سرقت علمی پیش‌گیری می کند. همچنین برای کاربرانی که به دنبال یافتن پیشینه مشابه با متن خود هستند نیز کاربرد دارد.

نرم افزار ithenticate

iThenticate یک نرم افزار تشخیص سرقت ادبی است که با اتصال به پایگاه‌های بسیار قدرتمند سرقت ادبی، مقاله شما را به صورت دقیق بررسی و میزان شباهت آن با سایر مقالات را در قالب یک گزارش ارائه می‌دهد.

نرم افزار plagiarsim checker X

Plagiarism Checker X هم یک نرم افزار تشخیص تشابه متن است که در حالت آفلاین درصد تشابه دو متن را می توان باهم اندازه گیری کرد. در موسسه انتشاراتی اشراق از این نرم افزار در حالت آفلاین استفاده خواهد شد.

ثبت سفارش پارافریزنویسی و رفع سرقت ادبی در موسسه انتشاراتی اشراق

با توجه به این‌که معیار بیشتر مجلات نرم‌افزار iThenticate است ما ضمانت می‌کنیم که بر اساس این نرم‌افزار تشابه متنی و سرقت ادبی مقاله شما را با حفظ مفهوم و بدنه اصلی مقاله، تا پایین‌ترین حد ممکن کاهش دهیم. که البته سابقه استفاده متخصصان موسسه انتشاراتی اشراق از iThenticate بسیار زیاد است و کارشناسان این موسسه به خوبی می‌دانند که باید از چه تکنیک‌هایی برای درک اطلاعات درست نرم‌افزار برای رفع سرقت ادبی بهره ببرند. و در یک کلام، هم به کار با نرم‌افزار iThenticate کاملا تسلط دارند و هم در مسیر رفع سرقت ادبی خبره هستند. شما عزیزان میتوانید به طرق زیر ثبت سفارش پارافریزنویسی مقالات خود را انجام دهید:

ثبت

ابتدا سفارش خود را ثبت کرده و فایل مقاله و سایر اطلاعات مورد نیاز را ارسال می کنید.

انتخاب

شما می توانید متن خود را بر اساس گزارش آنلاین و یا بر مبنای متن اصلی، پارافریز کنید.

بررسی

پس از انتخاب مناسب ترین فرد متخصص، فرآیند پارافریز مقاله شما آغاز می شود.

تحویل

مقاله پارافریز شده پس از طی مراحل کنترل و بازرسی، به شما تحویل داده می شود.

خدمات پارافریزنویسی و رفع سرقت ادبی در موسسه انتشاراتی اشراق

با توجه به نیاز مشتریان عزیز اعم از دانشجویان و اساتید و دانشگاهیان برای خدمات پارافریز مقاله به منظور جلوگیری از سرقت علمی، موسسه انتشاراتی اشراق با گزینش دقیق و چند مرحله‌ای تیم فنی خود، در بیش از 100 رشته دانشگاهی خدمات پارافریز تخصصی انجام میدهد.در صدد ارائه خدمات با حفظ نهایت تعهد در امانت‌داری و کیفیت است تا دغدغه‌ی مراجعین برای پارافریز و بازنویسی را برطرف سازد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر جهت پارافریزنویسی مقاله، می توانید با کارشناسان ما از طریق تماس یا پست الکترونیکی موسسه و همچنین از طریق شبکه های مجازی (واتساپ، اینستاگرام و تلگرام) در ارتباط باشید.

لوگو

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

سوالات متداول

هزینه بازنویسی و پارافریز متون بر اساس تعداد کلمات متن و زمینه تخصصی مشخص می‌شود و همچنین می توانید با بارگذاری فایل خود از هزینه خدمات پارافریز آگاه شوید.

موسسه انتشاراتی اشراق در ابتدا متون شما را با نرم افزار iThenticate بررسی و سپس بازنویسی می کند. در پایان نیز گزارش نهایی و اولیه با ارائه فایل ترک چنج (Track Changes) برای مشتری ارسال می‌گردد. در این پروسه چندین ‌بار عملیات بازنویسی توسط ویراستار متخصص انجام می‌شود تا مشابهت به پایین‌ترین حد امکان برسد.

شما می توانید مقاله خود را با ارسال به کارشناسان موسسه انتشاراتی اشراق و انتخاب نرم افزار مشابهت یاب از این موضوع مطلع شوید.

سوالات بیشتر
در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق