خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


ولادت امام رضا (ع) مبارک باد

انتشار : 31 خرداد 1400
مطالعه : 3 دقیقه

میلاد با سعادت آسمان هشتم، علی ابن موسی الرضا (ع) مبارک باد .

ولادت امام رضا (ع) مبارک باد

موسسه پژوهشی تحقیقاتی افق ولادت با سعات هشتیم اختر تابناک امامت و ولایت را خدمت تمامی فرهیختگان عزیز تبریک عرض می نماید .

میلاد باسعادت امام رضا (ع) مبارک باد

امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان از سلاله پاک رسول خدا (ص) و هشتمین جانشین پیامبر مکرم اسلام (ص) است. بنابر نظر مشهور مورّخان وی در یازدهم ذی قعده سال ۱۴۸ هـ. ق، در مدینه منوّره متولد شد. نام مبارکش، علی، کنیه آن حضرت، ابوالحسن و دارای القاب متعددی از جمله؛ رضا، صادق، ‏صابر، فاضل، قره ‏اعین المؤمنین و… هستند، اما مشهورترین لقب ایشان، «رضا» به معنای «خشنودی» است.

میلاد امام رضا

از عرش سلام سرمدی آوردند ..... آیینه ی حُسن سرمدی آوردند
با آمدن رضا(ع) از باغ بهشت ..... یک دسته گل محمدی آوردند
میلاد نور مبارک

موسسه اشراق با بیش از 10 سال سابقه در بخش های استخراج مقاله از پایان نامه ، ترجمه تخصصی مقالات علمی و پذیرش و چاپ مقاله ضمن تبریک میلاد باسعادت امام هشتم ، مختصری از زندگی نامه آن حضرت را در این بخش ارائه می نماید .

امام رضا ( ع )

علی بن موسی بن جعفر (ع) معروف به امام رضا (۱۴۸–۲۰۳ق) هشتمین امام شیعه اثناعشری است. مشهورترین لقب امام هشتم، رضا است. در روایتی از امام جواد(ع) آمده است که لقب رضا از سوی خداوند به پدرش داده شده است. او به عالم آل محمد و امام رئوف نیز شهرت دارد.

امام رضا(ع) پس از پدرش امام موسی کاظم(ع) در سال ۱۸۳ق و به مدت ۲۰ سال امامت را برعهده گرفت. امامت او با خلافت هارون الرشید (۱۰ سال)، محمد امین (حدود ۵ سال) و مأمون عباسی (۵ سال) همزمان بود. پس از شهادت امام کاظم(ع)، بیشتر شیعیان، امامت امام رضا(ع) را پذیرفتند؛ اما گروهی از اصحاب امام هفتم‏(ع)، امامت او را نپذیرفته و در امامت موسی بن جعفر(ع) توقف کردند و به واقفیه (یا واقفه) مشهور شدند.

امام هشتم تا پیش از سفر به خراسان، در مدینه زندگی می کرد و از جایگاه ویژه ای در میان مردم برخوردار بود؛ اما در سال ۲۰۰ یا ۲۰۱ق به دستور مأمون به مرو آمد و با تهدید او و به اکراه، به شرط اینکه در امور حکومت دخالتی نکند، ولایتعهدی او را پذیرفت. مأمون ۷ رمضان سال ۲۰۱ قمری با امام رضا(ع) به عنوان ولیعهد پس از خود، بیعت کرد و از مردم بیعت گرفت.

حدیث مشهور سلسلة الذهب در سفر به خراسان، در نیشابور از امام رضا(ع) نقل شده است و درباره توحید و شرایط آن است. پس از ورود امام به خراسان، مأمون به جهت زیر سؤال بردن مقام و علم او، مناظرات متعددی میان وی و بزرگان دیگر ادیان و مذاهب تشکیل داد که برخلاف میل مأمون، سبب برتری و اقرار به دانش او شد. بخشی از این مناظرات در کتاب الاحتجاج اثر طبرسی نقل شده است.

براساس نقل مشهور، امام رضا(ع)، آخر ماه صفر سال ۲۰۳ق در ۵۵ سالگی در طوس به دست مأمون به شهادت رسید. امام به دستور مأمون، در بقعه هارونیه در روستای سناباد دفن شد. امروزه حرم امام رضا، در شهر مشهد واقع است و زیارتگاه مسلمانان است.

حرم امام رضا

شعری زیبا در وصف امام رضا (ع)

چشمه های خروشان تو را می شناسند

موج های پريشان تو را می شناسند

پرسش تشنگی را تو آبی، جوابی

ريگ های بيابان تو را می شناسند

نام تو رخصت رويش است و طراوت

زين سبب برگ و باران تو را می شناسند

هم تو گل های اين باغ را می شناسی

هم تمام شهيدان تو را می شناسند

از نشابور بر موجی از «لا» گذشتی

ای که امواج طوفان تو را می شناسند

بوی توحيد مشروط بر بودن توست

ای که آيات قرآن تو را می شناسند

گرچه روی از همه خلق پوشيده داری

آی پيدای پنهان تو را می شناسند

اينک ای خوب، فصل غريبی سر آمد

چون تمام غريبان تو را می شناسند

کاش من هم عبور تو را ديده بودم

کوچه های خراسان تو را می شناسند

قیصر امین پور

تبریک ولادت امام رضا

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار دانشگاهی و بورسیه ما در صفحات اجتماعی دنبال کنید.

کانال تلگرام : https://t.me/eshragh1

تصویر


لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری

خدمات موسسه انتشاراتی اشراق