خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

خدمات کتاب

ثبت سفارش

درباره ما

چگونه می توانیم در مقاله نویسی در دام سرقت ادبی نیوفتیم؟

انتشار 29 شهریور 1401
مطالعه 10 دقیقه

سرقت ادبی واژه‌ای آشناست که ممکن است بارها به گوش پژوهشگران خورده باشد. هر نویسنده‌ای که به نگارش مقاله، کتاب یا هر اثر دیگری می‌پردازد از آثار سایر نویسندگان در نوشته خود استفاده می‌کند؛ اما اگر این استفاده به صورت اصولی نباشد ممکن است شما را متهم به سرقت ادبی یا اصطلاحاً پلاجیاریسم کند. در این بخش از اشراق می‌خواهیم درمورد این موضوع صحبت کنیم.

چگونه می توانیم در مقاله نویسی در دام سرقت ادبی نیوفتیم؟

مفهوم سرقت ادبی یا پلاجیاریسم چیست؟

اصطلاح پلاجیاریسم (plagiarism) درواقع به معنای استفاده غیرقانونی از آثار سایر نویسندگان در نوشته خود می‌باشد. به عبارتی وقتی شما همه یا بخشی از محتوا، ایده، جمله و... فرد دیگری را به نام خود ثبت می‌کنید و اسمی از آن شخص نمی‌برید، دچار سرقت ادبی و یا دزدی ادبی شده‌اید. این موضوع در دنیای امروز مخصوصاً در حوزه مقاله نویسی اهمیت بسزایی دارد تا آنجا که نرم‌افزارهای مختلفی جهت تشخیص سرقت ادبی به وجود آمدند تا از این کار غیرقانونی جلوگیری شود. حتی داورانی که می‌خواهند مقالات شما را ارزیابی کنند و کار پذیرش و چاپ مقاله‌تان را انجام دهند حساسیت خیلی زیادی نسبت به این موضوع دارند و اگر تشخیص دهند سرقت ادبی در یک مقاله وجود دارد، حتی ممکن است اسم شما را وارد لیست سیاه کنند و تا مدت‌ها نتوانید به سابمیت مقاله و یا چاپ مقاله بپردازید؛ بنابراین افزایش آگاهی در خصوص این موضوع به شدت توصیه می‌شود تا حتی به طور ناخواسته نیز دچار این مشکل نشوید.

سرقت ادبی

سرقت ادبی چه پیامدهایی در پی دارد؟

متأسفانه عواقب و پیامدهای سرقت ادبی چیزی فراتر از آن است که اکثر دانشجویان تصور می‌کنند. اگر مشخص شود فردی به طور عمدی یا غیر عمدی دچار پلاجیاریسم شده است این امر می‌تواند تمامی ابعاد زندگی او را تحت تأثیر قرار دهد و فقط به دنیای مقاله‌نویسی محدود نباشد. از جمله عواقبی که ممکن است پس از بررسی‌های جزییات این موضوع دامن گیر پژوهشگران شود عبارت‌اند از نابودی اعتبار شخصی، شغلی، تحصیلی و... از لحاظ اعتبار شخصی به کمترین موردی که می‌توان اشاره کرد این است که شاید او دیگر نتواند به چاپ مقاله اقدام کند و بیشتری موردی که می‌توان اشاره کرد مجازات کیفری خواهد بود؛ زیرا فردی که از آثار او سو استفاده شده است می‌تواند از طریق قضایی اقدام کند و از وی شکایت کند. از لحاظ اعتبار تحصیلی نیز می‌توان گفت اگر دانشجویی اقدام به این کار کند ممکن است مدرک تحصیلی و آکادمیک او لطمه بخورد و حتی کارهای پژوهشی‌اش زیر سوال بروند؛ بنابراین تصور نکنید که بعد از مشخص شدن سرقت ادبی تنها از چاپ و پذیرش مقاله او ممانعت به عمل خواهد آمد بلکه عواقب های بسیار جدی ممکن است اتفاق بیافتد.

سرقت ادبی به چند دسته تقسیم می شود؟

اگر شما با انواع سرقت ادبی و حوزه‌های آن آشنا شوید و با اطلاعات کامل از کم و کیف آن به نگارش مقاله یا کتاب بپردازید مطمینا کمتر دچار این مشابهت یا سرقت ادبی خواهید شد و به طبع آن عواقب آن نیز کمتر به سراغ شما خواهد آمد؛ زیرا شاید شما در آثار خود به‌طور ناخواسته دچار یکی از حالت‌های زیر شوید که از آن اطلاع نداشته باشید؛ بنابراین در ذیل به معرفی انواع آن می‌پردازیم:

سرقت ادبی مستقیم

در این نوع سرقت ادبی فرد موردنظر به‌طور کامل و عمدی به استفاده غیرقانونی از کل اثر یک فرد دیگر می‌پردازد و خود نیز مدعی می‌شود که آثار سایر نفرات را با نام خود انتشار داده است. این نوع سرقت ادبی درواقع دزدیدن مالکیت معنوی و فکری صاحب اثر هست. بسیاری از افراد سودجو که در قبال دریافت هزینه ایده‌ها یا مقاله‌های سایر افراد را می‌فروشند و از راه غیرقانونی به کسب درآمد می‌پردازند. این حالت از سرقت ادبی اگر شناسایی شود مجازات قانونی خواهد داشت.سرقت ادبی منبع محور

سرقت ادبی منبع محور ابعاد مختلفی دارد که عدم رعایت هر کدام باعث گرفتار شدن در سرقت ادبی خواهد شد. اگر شما ارجاع دهی نادرستی از اثری که استفاده کرده اید انجام دهید و یا به صورت کامل تمامی مشخصات نویسنده را در منابع نیاورید همچنین اطلاعات و مشخصات غلطی از مشخصات نویسنده و یا آثار او بدهید نیز مشمول سرقت ادبی هستید. این مورد تا جایی اهمیت دارد که حتی اگر شما از دو اثر یک نویسنده در متن خود استفاده کنید اما تنها به یک اثر آن ارجاع دهید باز هم از مصادیق سرقت ادبی خواهد بود که باید مطلع باشید.سرقت ادبی از خود

از آنجایی که مصادیق سرقت ادبی بسیار زیاد است بنابراین باید با تمامی این موارد آشنا باشید. سرقت ادبی از خود نیز یکی از موارد پیچیده ای است که باید در آن دقت کنید. فرض کنید شما مقالات و یا کتاب های زیادی را قبلا به چاپ رسانده اید و از محتوای آن ها در مقالات جدید خود استفاده کرده اید اگر ارجاع دهی مناسبی نداشته باشید سرقت ادبی از خود محسوب خواهد شد. همچنین اگر شما مقاله ای را قبلا در یک مجله چاپ کرده باشید و مجددا آن را برای مجله دیگری ارسال کنید در صورتی که این مورد را ذکر نکنید سرقت ادبی از خود انجام داده اید.سرقت ادبی غیر عمدی یا تصادفی

این نوع سرقت ادبی ممکن است به صورت غیر عمد و ناخواسته صورت گیرد ولی باز هم نمی تواند صورت مساله را پوشش دهد و از درصد خطای به وجود آمده کم کرد. سرقت ادبی تصادفی زمانی اتفاق می افتد که شما از آثار سایر نویسندگان استفاده کرده باشید اما فراموش کرده باشید تا ارجاع دهی انجام دهید و یا نقل قولی از او به کار برده اید که به صورت غیرعمد متوجه نشده اید که باید ارجاع دهی صورت گیرد. برای جلوگیری از بروز این حالت باید آگاهی خود را در خصوص نقل قول و رفرنس دهی افزایش دهید که به طور ناخواسته متهم به سرقت علمی نشوید.سرقت ادبی موزاییکی

سرقت ادبی موزاییکی برعکس سرقت ادبی تصادفی کاملا برنامه ریزی شده و با آگاهی کامل صورت می گیرد. در این نوع سرقت ادبی نویسنده آثار صاحب اثر را به تکه های مختلف تبدیل می کند و درست مانند موزاییک طوری از آثار دیگران استفاده می کند که حتی ممکن است صاحب اثر نیز متوجه این موضوع نشود. معمولا این نوع سرقت ادبی بیشتر در ایده ها و طرح های پژوهشی اتفاق می افتد و فرد متن و نوشته خود را آنچنان نگارش می کند که گویی صاحب اصلی ایده اوست و سپس آن ها را به طرز هوشمندانه کنار هم می چیند.سرقت ادبی به صورت سایه نویسی

مفهوم سایه نویسی شاید یک مفهوم جدید و گنگ باشد. در این نوع از سرقت ادبی فرد دیگری مقاله یا پایان نامه ای را می نویسد و یک شخص دیگر آن را با نام خود انتشار می دهد حتی اگر این کار با رضایت کامل شخص و یا در ازای دریافت پول هم باشد باز هم یک کار غیر اخلاقی است و از مصادیق سرقت ادبی به شمار می آید. امروزه متاسفانه تعداد این نوع موسسات به دلیل افزایش تقاضای دانشجویان و پژوهشگران رو به افزایش است.سرقت ادبی همکاری

سرقت ادبی همکاری نیز به این شکل می باشد که یک مقاله را به صورت گروهی تهیه و تنظیم می کنند ولی در آخر به نام یک نفر ثبت شده و انتشار داده می شود. عکس این قضیه هم صادق هست یعنی ممکن است یک مقاله به نام چندین نفر ثبت شود که در هر دو صورت سرقت ادبی اتفاق افتاده است.

از چه راه هایی می توان از سرقت ادبی جلوگیری کرد؟

برای این که بخواهید از بروز سرقت ادبی جلوگیری کنید علاوه بر رعایت مواردی که در ابتدای مطلب ذکر گردید اگر باز هم احساس کردید نیاز دارید به رفع سرقت ادبی بپردازید راه های زیادی وجود دارند که می توان از آن ها بهره برد. یکی از آن ها پارافریز مقاله است. قبل از این که این مفهوم را توضیح دهیم اجازه دهید تا به معرفی یکسری از نرم افزارهای مشابهت یاب که قبل از پارافریزنویسی لازم است تا از آن ها استفاده کنید می پردازیم:

ithenticate

نرم افزار ithenticate

این نرم افزار یکی از نرم افزارهای مشهور با پایگاه بسیار قوی می باشد که قادر است تا مقالات انگلیسی را مورد ارزیابی قرار دهد و درصد تشابهات را در بین مقالات آنلاین و آفلاین بسنجد. اگر می خواهید مقاله شما عاری از هرگونه سرقت ادبی حتی به صورت ناخواسته باشد بهتر است قبل از ارسال به ژورنال های معتبر یکبار با این نرم افزار مشابهت یابی انجام دهید. دقت داشته باشید که استفاده از این نرم افزار مستلزم به پرداخت هزینه می باشد و چون شما قصد دارید یکبار از این مورد استفاده کنید بهتر است آن را با هزینه خیلی پایین تر به موسسات مختلف بسپارید.

مPlagiarism Checker X

نرم افزار Plagiarism Checker X

این نرم افزار هم یکی از نرم افزارهای معتبر و محبوبی است که مخصوص مقالات انگلیسی می باشد و همانند نرم افزار ithenticate به صورت آنلاین به بررسی و مقایسه مقالات می پردازد. از امکانات این نرم افزار می توان به ارسال ایمیل هشدار در صورت مشاهده سرقت ادبی از محتوای انتشار داده شما و همچنین ایجاد افزونه گوگل کروم اشاره کرد. استفاده از این نرم افزار نیز مستلزم به پرداخت هزینه می باشد.

سمیم نور

سامانه سمیم نور

سامانه سمیم نور نیز یکی از برنامه های مشابهت یاب برای مقالات فارسی است که مبنای پارافریز در صورت استفاده از این سرویس، بر اساس مقایسه متن اصلی و متن پارافریز شده خواهد بود و سایر مقالات و متونی که ممکن است در مجلات آنلاین موجود باشند، لحاظ نخواهند شد. استفاده از این نرم افزار هم مستلزم پرداخت هزینه خواهد بود منتهی نسبت به دو نرم افزار قبلی هزینه کمتری مشمول خواهد شد.

پارافریز

بعد از مشابهت یابی چه باید کرد؟

موضوع مهمی که باید به آن دقت کنید این است اگر قصد ارسال مقاله به ژورنال داشه باشید در ابتدا باید در سایت مجله موردنظر و از قسمت راهنمای نویسندگان و یا authors guideline درصد مشابهت مجازی که مقاله شما می تواند داشته باشد را مطالعه کنید در اکثر مجلات تشابه بین 5 الی 10 درصد مورد پذیرش قرار می گیرد. پس از آن که به وسیله نرم افزارهای مشابهت یاب درصد تشابهی که مقاله شما با سایر مقاله ها را دارد سنجش کردید نوبت به آن رسیده است که درصد این مشابهت را کاهش دهید. بهترین تکنیک برای این کار پارافریزنویسی یا بازنویسی مقاله تان است. از طریق راه های زیر می توانید مقاله خود را پارافریز کنید:

  • استفاده از کلمات هم معنی

  • کاهش بندها و جزئیات

  • تغییر اقسام کلمه

  • تغییر ساختار جمله

  • تغییر ترتیب کلمات در جمله

ثبت سفارش رفع سرقت ادبی و پارافریزنویسی مقالات برای ارساله به مجلات در موسسه انتشاراتی اشراق

با توجه به این‌که معیار بیشتر مجلات نرم‌افزار iThenticate است ما ضمانت می‌کنیم که بر اساس این نرم‌افزار تشابه متنی و سرقت ادبی مقاله شما را با حفظ مفهوم و بدنه اصلی مقاله، تا پایین‌ترین حد ممکن کاهش دهیم. که البته سابقه استفاده متخصصان موسسه انتشاراتی اشراق از iThenticate بسیار زیاد است و کارشناسان این موسسه به خوبی می‌دانند که باید از چه تکنیک‌هایی برای درک اطلاعات درست نرم‌افزار برای رفع سرقت ادبی بهره ببرند. و در یک کلام، هم به کار با نرم‌افزار iThenticate کاملا تسلط دارند و هم در مسیر رفع سرقت ادبی خبره هستند. شما عزیزان میتوانید به طرق زیر ثبت سفارش پارافریزنویسی مقالات خود را انجام دهید:

ثبت

ابتدا سفارش خود را ثبت کرده و فایل مقاله و سایر اطلاعات مورد نیاز را ارسال می کنید.

انتخاب

شما می توانید متن خود را بر اساس گزارش آنلاین و یا بر مبنای متن اصلی، پارافریز کنید.

بررسی

پس از انتخاب مناسب ترین فرد متخصص، فرآیند پارافریز مقاله شما آغاز می شود.

تحویل

مقاله پارافریز شده پس از طی مراحل کنترل و بازرسی، به شما تحویل داده می شود.

خدمات رفع سرقت ادبی و پارافریزنویسی مقالات در موسسه انتشاراتی اشراق

با توجه به نیاز مشتریان عزیز اعم از دانشجویان و اساتید و دانشگاهیان برای خدمات پارافریز مقاله به منظور جلوگیری از سرقت علمی، موسسه انتشاراتی اشراق با گزینش دقیق و چند مرحله‌ای تیم فنی خود، در بیش از 100 رشته دانشگاهی خدمات پارافریز تخصصی انجام میدهد.در صدد ارائه خدمات با حفظ نهایت تعهد در امانت‌داری و کیفیت است تا دغدغه‌ی مراجعین برای پارافریز و بازنویسی را برطرف سازد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر جهت پارافریزنویسی مقاله، می توانید با کارشناسان ما از طریق تماس یا پست الکترونیکی موسسه و همچنین از طریق شبکه های مجازی (واتساپ، اینستاگرام و تلگرام) در ارتباط باشید.

لوگو

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

سوالات متداول

هزینه بازنویسی و پارافریز متون بر اساس تعداد کلمات متن و زمینه تخصصی مشخص می‌شود و همچنین می توانید با بارگذاری فایل خود از هزینه خدمات پارافریز آگاه شوید.

خیر, در موسسه انتشاراتی اشراق ویراستاران متخصص, مقالات شما را به صورت تخصصی پارافریز می‌کنند و در این سرویس به‌هیچ عنوان از نرم افزار بازنویسی استفاده نمی‌شود.

موسسه انتشاراتی اشراق در ابتدا متون شما را با نرم افزار iThenticate بررسی و سپس بازنویسی می کند. در پایان نیز گزارش نهایی و اولیه با ارائه فایل ترک چنج (Track Changes) برای مشتری ارسال می‌گردد. در این پروسه چندین ‌بار عملیات بازنویسی توسط ویراستار متخصص انجام می‌شود تا مشابهت به پایین‌ترین حد امکان برسد.

خیر, خلاصه نویسی فقط یکی از تکنیک های پارافریز است ولی تکنیک های زیادی برای پارافریز وجود دارد که به صورت تخصصی برای جلوگیری از سرقت علمی استفاده می شود و جدا از بحث خلاصه نویسی است.

در بیش از 100 رشته دانشگاهی خدمات پارافریز تخصصی ارائه می‌شود.

سوالات بیشتر
در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق