خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

ثبت سفارش

درباره ما

فرمت مقاله علمی

انتشار 27 آذر 1397
مطالعه 2 دقیقه

فرمت بندی استاندارد مقالات علمی نقش اصلی و اساسی در پذیرش و چاپ مقالات علمی ایفا می کند . مقاله علمی که به منظور پذیرش و چاپ در مجلات معتبر داخلی و خارجی تدوین و نگارش یافته است باید دارای ساختار و فرمت خاص و استاندارد مجله مورد نظر مقاله باشد .

فرمت مقاله علمی

فرمت بندی استاندارد مقالات علمی نقش اصلی و اساسی در پذیرش و چاپ مقالات علمی ایفا می کند . مقاله علمی که به منظور پذیرش و چاپ در مجلات معتبر داخلی و خارجی تدوین و نگارش یافته است باید دارای ساختار و فرمت خاص و استاندارد مجله مورد نظر مقاله باشد .

علاوه بر اینکه باید فرمت کلی مقالات علمی رعایت شود و در ساختار یک مقاله علمی نگارش نمایید . باید فرمت و ساختار مربوط به مجله ای که قصد ارسال مقالات خود را دارید نیز رعایت نمایید .

این فرمت و اصول اولیه مجله اصولا در سایت خود مجله اعلام می شود . علاوه بر بیان اصول اولیه فرمت بندی در سایت مجله بخشی هم با عنوان برای نویسندگان در سایت مجله وجود دارد که خواسته ها و انتظاارت مجله از نویسنده و مقاله را بیان نموده است که راهنمایی بسیار خوبی برای نویسندگان است .

برای آسودگی خاطر نویسندگان عزیز به لحاظ رعایت فرمت بندی صحیح مقالاتشان موسسه اشراق خدماتی را تحت عنوان فرمت بندی مقالات ارائه نموده است تا دیگر با عدم رعایت اصول صحیح فرمت بندی مقالات پژوهشگران عزیز مورد ریجکت قرار نگیرد . علاوه بر این با ارائه نمونه فرمت ها و استانداردهای مقاله علمی سعی بر راهنمایی نویسندگان عزیز جهت رعایت اصولی فرمت بندی مقاله دارد. همچنین می توانید با استخراج مقالات علمی خود از پایان نامه توسط محققین موسسه اشراق مطمئن باشید که تمامی اصول فرمت بندی در آنها رعایت می شوند .

برای اینکه مقاله علمی نگارش شده درخور چاپ در مجلات معتبر باشد باید برخی از ویژگی ها را دارا باشد و همچنین برخی موارد را نباید داشته باشد .

یک مقاله نباید :

 1. نوشته ای بی پایه و اساس باشد .
 2. از منابع نا معتبر و غیر علمی استباط شده باشد .
 3. فقط جمع آوری داده و گزاره ها باشد.
 4. خلاصه ای از اطلاعات نوشته شده توسط بقیه باشد.
 5. فقط گزارشی باشد از آنچه دیگران گفته اند.
 6. توضیحی و توصیفی باشد.
 7. ارائه تحقیقات پیشین باشد.
 8. ارائه امثال و موارد اجرا شده باشد .

ساختار مقاله یا فرمت مقاله علمی چگونه است؟

همانطور که می دانید اولین شاخصه ای که یک مقاله نویس باید رعایت کرده باشد تا مقاله اش مورد پذیرش مجامع علمی قرار بگیرد، ساختار مقاله یا همان فرمت مقاله است. معمولاً همایش های علمی، کنفرانس ها و یا مجلات علمی، فرمت مشخصی برای نوشتن مقاله به نویسندگان مقالات علمی ارائه می دهند که این فرمت ها ممکن است کمی با هم فرق داشته باشند. بدین منظور اگر می خواهید برای مجله یا فصلنامه ی علمی خاصی مقاله بنویسید، پیشنهاد می شود به وبسایت آن مجله یا همایش سر بزنید و فرمت پیشنهادی آن ها را مطالعه نمایید و مقاله ی خود را مطابق با ساختار پیشنهادی آن ها ارائه کنید.

به طور کلی فرمت مقاله یا همان ساختار مقاله های علمی به شرح زیر می باشد:

 1. صفحه عنوان که عبارت است از موارد زیر
 • عنوان مقاله
 • نام نویسندگان و درجه علمی آن ها و درج ایمیل نویسنده مسئول
 • چکیده
 • کلیدواژه یا کلمات کلیدی
 1. صفحه مقدمه و پیشینه
 • مقدمه
 • پیشینه تحقیق
 • روش تحقیق
 1. صفحه بدنه اصلی
 • متن اصلی مقاله
 • یافته ها (بدنه اصلی مقاله)
 1. صفحه نتیجه گیری
 • بحث و نتیجه گیری
 • پیشنهادات
 1. صفحه تقدیر و تشکر
 • تقدیر و تشکر
 1. صفحه منابع و رفرنس ها
 • منابع
 1. صفحه پیوست ها
 • ضمائم و پیوست ها
لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
بهروز پیامور
3 سال پیش
عالی
بازدیدکننده
بهروز پیامور
3 سال پیش
هالی بود.منو از سردرگمی نجات داد


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق