خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

خدمات کتاب

ثبت سفارش

درباره ما

چگونه یک چکیده مبسوط اصولی بنویسیم؟ + دانلود

انتشار 7 مهر 1401
مطالعه 7 دقیقه

در برخی از مجلات علمی از نویسندگان خواسته می‌شود که علاوه بر چکیده معمولی مقاله یک چکیده مبسوط نیز بنویسند. همان‌طور که از اسمش پیداست چکیده مبسوط، شرح مفصل‌تر و طولانی‌تری نسبت به چکیده معمولی دارد. در این بخش از اشراق می‌خواهیم در خصوص این چکیده‌نویسی بیشتر بدانیم با ما همراه باشید.

چگونه یک چکیده مبسوط اصولی بنویسیم؟ + دانلود

چکیده مبسوط

مفهوم چکیده مبسوط چیست؟

چکیده بسط یافته صرفاً یک چکیده طولانی نیست. چکیده مبسوط باید شامل ارجاعات، مقایسه با کار مرتبط، اثبات قضایای کلیدی و سایر جزئیات مورد انتظار در یک مقاله تحقیقاتی باشد که بیان آن‌ها در یک چکیده معمولی مرسوم نیست. چکیده مبسوط در حکم یک مقاله تحقیقاتی است که ایده‌ها و اهمیت تحقیق را می‌توان با مطالعه آن درک کرد. نوشتن یک چکیده مبسوط بعضاً می‌تواند از نوشتن یک مقاله تحقیقاتی نیز سخت‌تر باشد. از آنجایی که در چکیده مبسوط، روش‌های تحقیق، منابع و... نیز آورده می‌شود نباید این مفهوم را برساند که نویسنده باید چکیده مبسوط را به صورت تخصصی بنویسد زیرا علاوه بر داوران، ممکن است مخاطبان دیگری نیز خواننده چکیده بسط یافته شما باشند پس بنابراین اصول ساده نویسی نیز باید رعایت شود. جایگاه چکیده مبسوط معمولاً بعد از چکیده معمولی هست و از اجزای مقاله به حساب می‌آید.

نگارش چکیده مبسوط در مقاله نویسی چه اهمیتی دارد؟

می‌توان گفت چکیده مبسوط به‌نوعی نمونه کوچک شده کل مقاله می‌باشد بنابراین نویسنده وقت و انرژی را که برای نگارش کل مقاله می‌گذارد، به همان میزان نیز صرف نوشتن چکیده مبسوط می‌کند و باعث می‌شود این نوع چکیده از اهمیت زیادی برخوردار باشد. در برخی از مجلات که نویسنده را ملزم به ارائه چکیده مبسوط می‌کنند، در سایت مجله و در قسمت راهنمای نویسندگان نیز به دستورالعمل نگارش آن اشاره می‌کنند و پژوهشگران باید طبق توضیحات ارائه شده در آن قسمت، اقدام به نگارش کنند. معمولاً نویسندگان در هنگام نوشتن چکیده مقاله که باید کوتاه و مختصر باشد و از 250 کلمه تجاوز نکند، دچار مشکلات می‌شوند حال تصور کنید علاوه بر چکیده معمولی یک چکیده مبسوط هم اضافه شود! پس درواقع کسی که موفق به نگارش آن می‌شود هم از مهارت نویسندگی زیادی برخوردار است و هم به ساختار و اجزای پژوهشی که انجام داده است مسلط است. علاوه بر آن مخاطبانی که چکیده مبسوط یک مقاله را مطالعه می‌کنند، دیگر نیازی به خواندن کل مقاله ندارند زیرا بخش‌های مهم و حیاتی مقاله در چکیده مبسوط آورده می‌شود. پس بنابراین نگارش چکیده مبسوط به نوعی مقاله شما را از سایر مقاله‌ها متمایز و دارای اهمیت زیادی می‌سازد.

چکیده مبسوط از چه اجزایی تشکیل می شود؟

همان‌طور که اشاره شد، مفهوم چکیده مبسوط این نیست که چکیده معمولی را با بسط دادن و افزایش جملات بازنویسی کرده و به عنوان چکیده مبسوط ارائه دهیم بلکه آن چیزی که باعث وجه تمایز بین چکیده معمولی با چکیده مبسوط می‌باشد، داشتن همین اجزا و ساختار جداگانه در چکیده مبسوط است. در ذیل می‌خواهیم به این بخش‌بندی‌ها بپردازیم:

عنوان مقاله

قبل از این‌که وارد بحث چکیده مبسوط شوید معمولاً عنوان مقاله آورده می‌شود. همان‌طور که می‌دانید عنوان مقاله شما باید کوتاه، گویا، مختصر و مفید باشد. در انتخاب عنوان باید نهایت دقت را داشته باشید تا از عنوان‌های تکراری استفاده نکنید. عنوان مقاله شما باید معرف مقاله تان باشد و متغیرهایی را که در مقاله استفاده کرده‌اید را نشان دهد. عنوان مقاله را معمولاً به تابلوی ورودی یک مغازه تشبیه می‌کنند که محصولاتی که در آن مغازه به فروش می‌رسد را معرفی می‌کند. این بدان معنی است که باید با خواندن عنوان مقاله، به محتوای مقاله پی برد و تقریباً بتوان حدس زد که قرار است در این مقاله در مورد چه چیزی صحبت شود. از آنجا که معمولاً در سابمیت مقاله، آپلود اجزای مختلف مقاله مانند چکیده، کاورلتر و... به صورت جداگانه خواسته می‌شود، شما بایستی ابتدا عنوان مقاله را بنویسید سپس وارد چکیده مبسوط شوید.

عنواناسامی نویسندگان و افیلیشن

در فایل چکیده مبسوط معمولاً پس از عنوان، اسامی نویسندگان به ترتیب و همچنین افیلیشن نوشته می‌شود. اگر تعداد نویسندگان بیش از یک نویسنده باشد، یا نویسندگان در بین خود جهت ترتیب اسامی، بنا بر میزان مشارکت به توافق رسیده و نوشته می‌شود و یا این که بر طبق حروف الفبا نوشته می‌شود. پس از آن به افیلیشن یا همان وابستگی سازمانی اشاره می‌شود؛ یعنی شما از سمت کدام مرکز علمی و دانشگاهی مقاله خود را به مجله ارسال کرده‌اید. پس از تکمیل این موارد حال نوبت آن است که وارد بخش‌های اصلی چکیده مبسوط شوید.

نویسندگانمقدمه

مقدمه چکیده مبسوط تفاوت زیادی با مقدمه اصلی مقاله ندارد. شما هر آن چیزی را که در مقدمه مقاله آورده اید باید آن را به طور خلاصه شده و مختصر و مفید در قسمت مقدمه مربوط به چکیده مبسوط نیز بیاورید. به طور کلی مقدمه خود از سه بخش تشکیل می شود که شما در مقدمه چکیده مبسوط نیز باید به این سه بخش اشاره کنید اما به طور مختصرتر و کوتاه تر.
بند اول مقدمه معمولا با معرفی فرضیه موردنظر شروع می شود و پس از بررسی مسئله ای که پژوهش توسط آن شکل گرفته است، به مرور ادبیات یا پیشینه پژوهش پرداخته می شود. در این قسمت به پژوهش هایی که با تحقیق شما مرتبط است پرداخته می شود و به نواقصات آن ها و همچنین سهم مقاله شما در تکمیل این نواقصات اشاره می شود. در بند سوم مقدمه نیز معمولا کار تحقیقی موردنظر ارائه می شود.

مقدمههدف

در این قسمت شما باید به احساس نیازی که در قسمت مقدمه ایجاد کرده اید، پاسخ دهید به عبارتی باید هدف خود از انجام این پژوهش را در راستای آن نیاز توضیح دهید که اصلا چرا این پژوهش را شروع کرده اید؟ با انجام این تحقیق می خواهید چه مشکلی را رفع کنید و اگر پژوهش های پیشین دارای شکاف بوده اند تحقیق شما در رفع این شکاف چه سهمی خواهد داشت. درواقع شما در این قسمت از چکیده مبسوط، مخاطب و یا داوران مجله را می خواهید متقاعد کنید که به مطالعه شان در خصوص مقاله شما ادامه دهند پس باید تمامی مهارت های خود را به کار گیرید تا در چند سطر و به صورت کوتاه او را به این کار برانگیزید.

goalروش تحقیق

در قسمت روش تحقیق یا همان متدلوژی، شما باید به طور خلاصه نحوه انجام تحقیق خود را بیان کنید. یعنی به عبارتی برای رسیدن به نتیجه این تحقیق چه راه هایی را امتحان کرده اید. آیا از طریق انجام برخی آزمایش ها بوده است یا انجام برخی از محاسبات و فرمول های ریاضی. تمامی این موارد را باید در قسمت چکیده مبسوط نیز شرح دهید. معمولا آوردن جداول و نمودار در چکیده مبسوط متداول نیست زیرا اگر در این کار زیاده روی شود نتیجه کار شما شبیه به یک چکیده گرافیکی خواهد بود نه چکیده مبسوط.

chartبحث و نتیجه گیری

در قسمت بحث و نتیجه گیری درواقع شما مهارت نویسندگی خود را نشان می دهید و سعی می کنید به طور خلاصه نشان دهید که ارزش کار شما نسبت به تحقیقات انجام گرفته پیشین چه بوده است؟ اما سعی کنید در توصیف این بخش زیاده روی نکنید و ارزش تحقیقات پیشین را پایین نیاورید. همچنین می توانید اعتقادات و نظرات شخصی خود را در حیطه پژوهش انجام شده مطرح کنید برای مثال می توانید از کمبودها، فرصت ها و محدودیت هایی که در راه این تحقیق با موضوع خاص وجود دارد صحبت کنید.

بحث  و نتیجه گیریمنابع

برای رفرنس نویسی توصیه اکید می شود که به قسمت راهنمای نویسندگان در سایت مجله مراجعه کنید و از سبک رفرنس نویسی مطلع شده و سپس منابع خود را تنظیم کنید. معمولا در چکیده معمولی توصیه می شود که رفرنس خاصی در نظر گرفته نشود ولی در چکیده مبسوط به دلیل این که شما پیشینه پژوهش را می آورید نیاز به رفرنس دهی خواهید داشت. پس باید این قسمت را نیز با توجه به سبک گفته شده در مجله مانند رفرنس دهی ونکوور، شیکاگو، APA و... حتما ذکر کنید.

منابعکلمات کلیدی

پس از نگارش سایر بخش های چکیده مبسوط در انتها نوبت به واژگان کلیدی می رسد. اهمیت کلمات کلیدی در دیده شدن و سایتیشن مقاله شما بسیار حائز اهمیت است پس بنابراین در انتخاب آن ها نهایت دقت و خلاقیت را به خرج دهید. کلمات کلیدی شامل 3 الی 6 عبارت موضوعی مهم است که باید مرتبط ترین آن ها را توجه به موضوع و عنوان مقاله خود انتخاب کنید. معمولا کلمات کلیدی نقش پررنگی در موتورهای جستجو ایفا می کنند و انتخاب هوشمندانه آن ها می تواند کمک بزرگی در جهت دسترسی سریع به متن مقاله شما بکند.

KEYWORD

دانلود چند نمونه چکیده مبسوط انگلیسی

در ذیل چند نمونه از چکیده های مبسوط انگلیسی را برای شما جهت ایده گرفتن آورده ایم البته همانطور که گفته شد مبنای شما در ابتدا باید سایت مجله و دستورالعمل های گفته شده در آن جا باشد. اما می توانید نمونه های زیر را نیز جهت درک بهتر مشاهده کنید:

خدمات نگارش چکیده مبسوط در موسسه انتشاراتی اشراق

با توجه به نیاز مشتریان عزیز اعم از دانشجویان و اساتید و دانشگاهیان برای چکیده مبسوط مقاله، موسسه انتشاراتی اشراق با گزینش دقیق و چند مرحله‌ای تیم فنی خود، در صدد ارائه خدمات با حفظ نهایت تعهد در امانت‌داری و کیفیت است تا دغدغه‌ی مراجعین برای نگارش چکیده مبسوط را برطرف سازد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد نگارش چکیده مبسوط مقاله در موسسه انتشاراتی اشراق، می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

لوگو

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

سوالات متداول

خیر- موسسه انتشاراتی اشراق در تمامی زبان های بین المللی به نگارش چکیده مبسوط می پردازد.

مجلات بنا به قوانین و دستورالعمل های خود تعداد مشخصی واژه را بعنوان سقف تعداد واژگان چکیده مبسوط در نظر می گیرند. بنابراین قبل از نوشتن چکیده مبسوط از مجله مورد نظر خود در مورد تعداد کلمات مجاز در چکیده مبسوط اطمینان حاصل کنید. همچنین منابع انتهای متن در شمارش تعداد واژگان چکیده مبسوط محاسبه نمی شوند.

برخلاف چکیده معمولی که تنها از کلمات تشکیل شده و نویسنده مقاله اجازه استفاده از اشکال و جداول را در آن ندارد، چکیده مبسوط میتواند شامل اشکال و جداول هم باشد. دقت کنید که هدف از استفاده از اشکال و جداول تنها کمک به درک بهتر متن است و نباید در کاربرد آنها زیاده روی کرد.

شما بایستی قبل از اقدام جهت نگارش چکیده مبسوط ابتدا مجله مورد نظر خود را انتخاب و سپس از طریق راهنمای نویسندگان موجود در آن پاسخ این سوال را دریابید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید با کارشناسان موسسه انتشاراتی اشراق در ارتباط باشید.

سوالات بیشتر
در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق